Migrena - specyficzny ból głowy o nieznanym podłożu. Jak ją leczyć?

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2021 21:20
Migrenę po raz pierwszy opisano w I wieku naszej ery na terenie dzisiejszej Turcji. Już wtedy zauważono, że jest ona różna od innych typów bólu głowy i wyodrębniono ją jako oddzielną dolegliwość. Do obecnych czasów podejmuje się próby wyjaśnienia, czym dokładnie jest spowodowana, jednak cały czas istnieją pewne niewiadome.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: FGC/Shutterstock

Przełomowa technika walki z Alzheimerem, ma być testowana na ludziach
"To jest cena, którą płacimy za starzenie się". Ekspert o chorobie Alzheimera

Wpływ na jakość życia 

Na początku XX wieku ataki migrenowe próbowano łączyć z różnymi niedyspozycjami, jednak ta hipoteza upadła. - Mitem jest to, że migrena to przypadłość, a nie choroba. (...) Jest to choroba mózgu o nieznanej do końca przyczynie, ale o bardzo dużym wpływie na jakość życia pacjenta - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Jarosław Sławek z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, prezes Polskiego Towarzystwa Neurologicznego. - Migrena przewlekła, która dotyczy jednego lub dwóch proc. populacji to migrena, w której mamy co najmniej 15 dni z bólem głowy w miesiącu, z czego 8 to jest takich typowo migrenowych, czyli bardzo ciężkich - wyjaśnia ekspert. 


Posłuchaj
22:40 2021_04_15 19_29_57_PR1_Eureka.mp3 Migrena - specyficzny ból głowy o nieznanym podłożu. Jak ją leczyć? (Eureka/Jedynka)

 


. 

Przewlekła migrena jest ciężką i trudną do leczenia chorobą, znacznie upośledzającą funkcjonowanie dotkniętych nią osób. - Atak migrenowy może przyjść w każdym momencie, dlatego w tej chorobie, szczególnie w tych postaciach migreny przewlekłej, prowadzi się leczenie profilaktyczne - tłumaczy prof. Jarosław Sławek. - Nie leczymy chorych doraźnym podaniem leków przeciwbólowych, a stosowaniem profilaktyki, czyli takich leków, które mogą zapobiec powstawaniu napadów migrenowych, albo je zredukować - stwierdza. 

Charakterystyka migren 

W literaturze fachowej zwykły ból głowy nazywany jest napięciowym bólem, częstszym niż migrena. - Różnica jest zasadnicza w nasileniu bólu. Napięciowy ból głowy jest zwykle łagodny i nawet jeśli występują przewlekle, to większość chorych jest w stanie z nim pracować - przekonuje gość audycji. - Migrena to są bóle od umiarkowanego do bardzo silnego, które charakteryzują się często jednostronną lokalizacją, ma charakter pulsujący i często bólowi towarzyszą nudności - wylicza profesor. 

Rozmówca Katarzyny Jankowskiej dodaje, że migrenie może towarzyszyć również fono lub fotofobia, czyli nadwrażliwość na hałas i dźwięki. - Chory szuka zaciemnionego pomieszczenia, spokojnego, gdzie nie ma hałasu - dopowiada. 

Prof. Jarosław Szarek podczas audycji wyjaśniał również  m.in. jakie są skutki migreny, czy można jej zapobiegać oraz co oznacza stwierdzenie, że migrena jest chorobą subiektywną. 

Czytaj również: 

W audycji także o kleszczach

Ukrywają się w liściach krzewów i innych niewysokich roślin oraz źdźbłach traw, preferują żerowanie na zwierzętach, człowieka atakują trochę przez przypadek. Kleszcze to pajęczaki z podgromady roztoczy, pojawiają się wiosną w lasach, parkach i ogrodach, budząc się do życia w temperaturze powyżej 5 stopni Celsjusza. Wyjaśniliśmy, czy rzeczywiście są groźne, co je przyciąga, ile gatunków kleszczy mamy w Polsce i czym one się od siebie różnią, ponieważ, jak wiadomo, chcąc pokonać wroga, mądrze jest poznać jego zwyczaje. Gościem audycji była prof. Joanna Zajkowska z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

***

Tytuł audycji: Eureka 

Prowadzi: Katarzyna Jankowska 

Goście: prof. Joanna Zajkowska (Uniwersytet Medyczny w Białymstoku), prof. Jarosław Sławek (Gdański Uniwersytet Medyczny) 

Data emisji: 15.04.2021 r. 

Godzina emisji: 19.30 

ans 

Czytaj także

Jak wziąć wolne od bólu głowy? Migrena pod lupą

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2017 23:28
- Nie do końca znamy przyczyny, które wywołują migrenę, bo gdybyśmy wiedzieli, co to jest, to pewnie byśmy mogli skutecznie ją leczyć, choć w tym aspekcie jest już coraz lepiej - mówi lekarz dr Adam Górka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Żyjemy coraz dłużej? Raport o zdrowiu Polaków

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2018 21:30
Według danych GUS, urodzona w Polsce w 2017 roku kobieta będzie żyła 81,8 lat, a mężczyzna 74. Jest to wynik plasujący się poniżej średniej Unii Europejskiej.
rozwiń zwiń