Cyfryzacja przyszłością radiofonii? "Powinna przetrwać magia radia"

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2021 19:30
W czasach gwałtownego rozwoju internetu i telefonii mobilnej tradycyjne radio trzyma się nadzwyczaj dobrze, choć coraz częstsze są zmiany technologii nadawania programów. - Ale bez względu na sposób nadawania powinna przetrwać "magia radia" - mówi dr inż. Jacek Cichocki z Instytutu Radioelektroniki i Technik Multimedialnych Politechniki Warszawskiej.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Zoltan Fekeshazy/Unsplash

radio dab FREE 1200_660.jpg
Jakie będzie radio przyszłości?

Docent dr inż. Jacek Cichocki z Politechniki Warszawskiej wyjaśnia, że cyfryzacja ma swoje zalety i jest wiele powodów, aby cyfryzować radiofonię. Uzyskuje się wyższą jakość dźwięku, większą odporność na zakłócenia, można nadawać więcej programów, korzystając z ograniczonej liczby pasm częstotliwości. - W zakresie, w którym nadaje się cztery programy analogowe, można nadać 8, 9, 12, a nawet więcej programów cyfrowych - wylicza. Poza tym nadając z tą samą mocą, można uzyskać większe zasięgi, a ponadto radio cyfrowe oferuje wiele usług dodatkowych. Jedną z nich jest powiadamianie o sytuacjach kryzysowych. Polskie Radio jest w Polsce liderem cyfryzacji, a wiele programów jest nadawanych wyłącznie w tej formie.


Posłuchaj
23:51 2021_04_19 19_30_34_PR1_eureka.mp3 Przyszłość radia (Eureka/Jedynka)

 


MJ_Kwiatkowski663.jpg
Fascynacja, która stała się pracą. Romans z radiem

Polskie Radio nadaje audycje cyfrowe w systemie DAB+, który został przyjęty jako standard europejski, choć istnieją również inne systemy, także mieszane, analogowo-cyfrowe. Ekspert wskazuje, że te systemy miały zapewnić dotarcie do jak największej liczby odbiorców. Obecnie do dostarczania sygnału radiowego do odległych miejsc coraz częściej wykorzystuje się internet.

Być może nowe możliwości dotarcia do słuchaczy stworzy też upowszechnienie się sieci 5G. Europejska Unia Nadawców Radiowych uważa, że w sieciach 5G pakiety radiowe powinny być dostępne na zasadzie otwartego eteru. Ich odbiór byłby możliwy bez konieczności posiadania karty sim i abonamentu u operatora. Pierwsze pokazy nowej technologii zorganizowała BBC. - W pakiecie przesłano 13 programów nadawanych przez tę korporację - mówi gość Programu 1 Polskiego Radia. Przewiduje on, że w przyszłości przekaz analogowy zniknie, nie zdarzy się to jednak szybko. Na razie na wyłączenie nadajników analogowych zdecydowała się jedynie Norwegia.

Dr inż. Jacek Cichocki uważa, że bez względu na sposób nadawania pozostanie coś, co on sam nazywa "magią radia". - "Magia radia" to prawie osobisty kontakt z prowadzącym, do którego ma się zaufanie, że nie przedstawi czegoś, co będzie drażnić, a nawet jeśli coś takiego zostanie nadane, to zaciekawi to słuchacza - wyjaśnia.

Czytaj także:

Ponadto w audycji:

18 kwietnia obchodziliśmy także Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków. Gościem programu będzie wiceprezes Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków - Jerzy Szałygin - rzeczoznawca Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, autor kilku książek i wielu artykułów poświęconych ochronie zabytków drewnianych, z którym porozmawiam o stanie architektury drewnianej w Polsce, o zasobach, o ważnych obiektach drewnianych, które tworzą Szlak Architektury Drewnianej, o roli, jaką odgrywają skanseny w ochronie architektury drewnianej, o najstarszych obiektach z drewna w naszym kraju i o zadaniach zorganizowanego niedawno Centrum Architektury Drewnianej NID.

21 kwietnia odbędzie się - organizowane w ramach tegorocznych obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków - webinarium "Architektura drewniana od deski do deski. Teoria i praktyka".

***

Tytuł audycji: "Eureka"

Prowadził: Krzysztof Michalski

Gość: Dr inż. Jacek Cichocki (Instytut Radioelektroniki i Technik Multimedialnych PW)

Data emisji: 19.04.2021

Godzina emisji: 19.30

ag


Czytaj także

Na radiowej fali płynęły audycje z powstańczych radiostacji

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2019 19:05
W audycji "Wieczór odkrywców" mówimy o dwóch rocznicach związanych z radiem, radiofonią i krótkofalarstwem. Pierwsza to działalność radiowców i krótkofalowców, którzy 75 lat temu uruchomili w Powstaniu Warszawskim radiostacje Burza i Błyskawica, umożliwiające emisję programów Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Od Marconiego do DAB+

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2020 22:00
Już wkrótce, 1 lutego, polska radiofonia obchodzić będzie swoje 95. urodziny. Jak rodziło się i zmieniało radio na świecie? Jakie osiągnięcia naukowe i inżynierskie miały wpływ na rozwój światowej radiofonii?
rozwiń zwiń