Z wizytą w Magurskim Parku Narodowym

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2021 12:40
Magurski Park Narodowy to jedna z najbogatszych ostoi fauny leśnej w Karpatach. Ochrona przyrody jest jednym z ważniejszych zadań na tym terenie i ma na celu zachowanie zagrożonych lub bardzo rzadkich gatunków roślin i zwierząt oraz charakterystycznych siedlisk przyrodniczych mających znaczenie dla ochrony wartości przyrodniczych całej Europy.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: WDnet Creation/shutterstock

shutt tulipany 1200.jpg
Z Turcji do Holandii. Jak tulipan trafił do Europy?

Monitoring przyrodniczy i badania naukowe pokazują wpływ zmian klimatycznych na zachowanie różnych gatunków zwierząt i ekosystemy leśne. Na ten temat porozmawiamy z ornitologiem Konradem Krasoniem z Magurskiego Parku Narodowego.

Ponadto w audycji:

Eugeniusz Lokajski był rekordzistą w rzucie oszczepem w 1936 roku, wicemistrzem świata w pięcioboju, a także uczestnikiem Letnich Igrzysk Olimpijskich w Berlinie.

Z kolei podczas Powstania Warszawskiego pełni rolę fotoreportera. 25 września 1944 roku, wobec zbliżającej się kapitulacji Powstania Warszawskiego, został oddelegowany do Komendy Głównej AK w celu wykonania zdjęć do fałszywych dokumentów, które miały umożliwić powstańcom opuszczenie miasta z ludnością cywilną. Tego dnia zginął pod gruzami zbombardowanej kamienicy przy ul. Marszałkowskiej 129, gdzie znajdował się sklep fotograficzny.

Zdjęcia jego autorstwa prezentowały kompletny obraz Powstania Warszawskiego i posłużyły do budowy ekspozycji stałej Muzeum Powstania Warszawskiego. Obecnie wydano album z dokumentacją fotograficzną miasta. Naszym gościem będzie Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

***

Na audycję "Eureka" w środę (5.05) o godz. 19.30 zaprasza Katarzyna Jankowska.

DS

Czytaj także

W co zaopatrywał się król Stanisław August? Historia wyjątkowego sklepu

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2021 21:00
Na Ukrainie odnaleziono dokumenty inwentarzowe jednego z najsłynniejszych sklepów XVIII-wiecznej Warszawy. W audycji "Eureka" sprawdziliśmy, czego możemy dowiedzieć się z tych unikatowych wykazów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Unikatowe egzemplarze Konstytucji 3 maja. Co zrobić, żeby przetrwały dłużej?

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2021 21:20
Konstytucja 3 maja z 1791 roku to pierwsza w Europie nowoczesna ustawa zasadnicza przyjęta w sposób demokratyczny. Przechowywane w Archiwum Głównym Akt Dawnych trzy jej egzemplarze są unikatami. Po przejęciu władzy przeciwnicy Konstytucji rozpoczęli działania zmierzające do zatarcia wszelkich po niej śladów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Geneza liberum veto i historia stosowania tego zapisu

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2021 19:55
W audycji pochyliliśmy się nad instytucją liberum veto, która często wymieniana jest jako jedna z głównych przyczyn nieszczęść spadających na Rzeczpospolitą w XVIII wieku.
rozwiń zwiń