"Klimat i my", to hasło tegorocznego Pikniku Naukowego

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2021 19:30
Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik - największa impreza plenerowa popularyzująca naukę w Polsce - w tym roku ze względu na pandemię odbywa się w dniach od 8 do 15 maja w formule online. Hasło tegorocznego Pikniku brzmi "Klimat i my". Na uczestników czeka mnóstwo atrakcji.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Mars0hod/Shutterstock

Klimat jest tematem przewodnim, a zaczęli się nim interesować naukowcy już 200 lat temu. Jako pierwszy efekt szklarniowy, jako zjawisko klimatyczne, zapowiedział francuski uczony Fourier w 1820 roku. W 1969 roku raport U Thanta, ówczesnego Sekretarza Generalnego NZ, "Problemy ludzkiego środowiska" sygnalizował zbliżanie się niekorzystnych zmian klimatu. W 1979 roku odbyła się pierwsza światowa konferencja klimatyczna.


Posłuchaj
24:04 2021_05_04 19_30_35_PR1_eureka.mp3 Tegoroczny Piknik Naukowy poświęcony wyłącznie klimatowi (Eureka/Jedynka)

 


shutterstock_1197542791 bociany 1200.jpg
Bociany wracają do Polski. Jak wygląda ich trasa z Afryki?

W 1988 roku powstał międzyrządowy zespół ds. zmian klimatu IPCC. W 1992 roku zwołano Szczyt Ziemi w Rio de Janeiro, w którym uczestniczyli przedstawiciele 154 państw. W 1997 roku w Kioto ustalono cele związane z ograniczeniem do 2020 roku emisji gazów szklarniowych, w tym dwutlenku węgla, o 25-40 proc. To tylko niektóre klimatyczne spotkania.

Wiktor Gajewski, zastępca dyrektora CN Kopernik, uważa, że w obecnych czasach temat klimatu jest najistotniejszym tematem dla wszystkich, ponieważ klimat zmienia się, ociepla i jest to wynik działalności człowieka. - W sumie mamy niewiele czasu, żeby to zatrzymać, i żeby warunki życia dla nas i dla innych istot pozostały może już zmienione, ale takie, które pozwalają żyć - mówi. 

Gość Programu 1 Polskiego Radia zauważa, że to trudny temat na Piknik Naukowy, ale to temat, który angażuje mnóstwo naukowców. - Dlatego wszyscy nasi wystawcy będą o tym mówić, zarówno o badaniach, wynalazkach, technologiach, jak i o tym, co można samemu zrobić, żeby małą cegiełkę do zatrzymania zmian dołożyć  - zapewnia.

Udział w Pikniku jest bezpłatny. Wystarczy wejść na stronę pikniknaukowy.pl. Tam można znaleźć szczegółowy program Pikniku. Wiktor Gajewski opowiada, jakie atrakcje czekają tych, którzy będą uczestniczyć w imprezie m.in. spotkanie "na żywo" z naukowcami pracującymi na stacji polarnej na Spitsbergenie. Ciekawe tematy z pewnością poruszą studenckie koła naukowe. Zaplanowano przeprowadzenie w ciągu pierwszych dwóch dni około 40 warsztatów. - Od godziny 11 do godziny 19.30 z kilkoma przerwami można w Pikniku brać udział - zachęca dyrektor.

Polskie Radio przygotowało dla uczestników Pikniku interaktywną grę. Użytkownik wciela się w rolę odkrywcy wyspy, na której znajdują się strefy klimatyczne. Można odwiedzać te strefy i odpowiadać na pytania w wybranym stopniu trudności. Za prawidłowe odpowiedzi otrzymuje się punkty. Celem gry jest zdobycie jak największej liczby punktów, które są przeliczane na odznaki.

Wiktor Gajewski poleca, aby zapoznać się z filmami, które będą dostępne na stronie Pikniku, a potem można je wykorzystać np. podczas zajęć szkolnych. Przypomina, że każdy w swoim tempie i według własnego planu może uczestniczyć w Pikniku. Jest 110 wystawców, którzy przygotowali 300 eksperymentów. Piknik jest teraz nie tylko warszawski, nie tylko polski, ale ogólnoświatowy. Wystarczy mieć jakiekolwiek urządzenie z dostępem do internetu.

Czytaj także:

W audycji również Polska na Pustyni Atacama

25 lat temu został uruchomiony polski teleskop w Las Campanas w Chile. Jest położony na wysokości 2400 m n.p.m. na Pustyni Atacama. Dzięki przejrzystej atmosferze naukowcy mogą wykonywać obserwacje ponad 300 dni w roku. Teleskop pozwolił naukowcom z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego pod kierunkiem prof. Andrzeja Udalskiego realizować projekt OGLE, czyli Optical Gravitational Lensing Experiment (Eksperyment Soczewkowania Grawitacyjnego). Dzięki zastosowaniu tej metody polscy badacze odkryli wiele planet pozasłonecznych. Projekt OGLE zainicjował prof. Bohdan Paczyński, światowej sławy polski astronom pracujący w Princeton University. Przypomnimy jego postać (zm. w 2007 roku) i osiągnięcia polskich astronomów. Gość prof. Andrzej Udalski.

***

Tytuł audycji: Eureka 

Prowadziła: Dorota Truszczak

Goście: Wiktor Gajewski (zastępca dyrektora programowego CN Kopernik), prof. Andrzej Udalski

Data emisji: 4.05.2021

Godzina emisji: 19.30

ag


Czytaj także

Woda z lotu ptaka - co nam dają obserwacje wody prowadzone z góry?

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2021 16:55
Czy używając drona, samolotu lub zdjęć satelitarnych możemy przewidzieć niepożądane zjawiska związane z wodą, takie jak powodzie czy susze? Sprawdzamy, jakich jeszcze danych o wodzie i tym, co pod wodą, mogą nam dostarczyć zdjęcia robione z góry.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Już wkrótce Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2021 23:59
Największa plenerowa impreza naukowa w Europie w tym roku przeniesie się do internetu. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik w wersji ONLINE odbędzie się w dniach 8-15 maja 2021 roku i będzie wydarzeniem pełnym fascynujących spotkań z ekspertami, naukowych pokazów oraz warsztatów online. Na antenach Polskiego Radia będzie można usłyszeć zapowiedzi, materiały reporterskie, relacje z wydarzenia i audycje specjalne, a wszystko zgodnie z tegorocznym hasłem "Klimat i my".
rozwiń zwiń