Dobroczynne mokradła. Z wizytą w Parku Narodowym "Ujście Warty"

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2021 21:10
"Ujście Warty" to najmłodszy Park Narodowy w Polsce. Obejmuje ponad osiem tysięcy hektarów terenów podmokłych, m.in. łąk, pastwisk i trzcinowisk. Od kilku lat w tym miejscu realizowany jest program "Bagna są dobre!". Dlaczego tereny podmokłe są tak ważne dla człowieka i klimatu?
Dlaczego mokradła są ważne dla ekosystemu i klimatu?
Dlaczego mokradła są ważne dla ekosystemu i klimatu? Foto: Agencja Forum

Magurski Park Narodowy FREE 1200.jpg
Z wizytą w Magurskim Parku Narodowym
Posłuchaj
25:00 2021_05_06 19_29_50_PR1_Eureka.mp3 "Ujście Warty" jest rajem dla mieszkańców świata roślinnego i zwierzęcego, którzy upodobali sobie to miejsce (Jedynka/Eureka)

- Bez terenów podmokłych właściwie ciężko byłoby nam funkcjonować - mówi Olga Betańska, specjalista ds. edukacji w Parku Narodowym "Ujście Warty". - Przede wszystkim są one magazynem wody. W ostatnich latach w Polsce mamy problem z wodą i mówi się, że na całym świecie wody pitnej dostępnej dla człowieka jest coraz mniej. Natomiast tereny podmokłe przechowują dla nas wodę, ponieważ są taką gąbka, która w momencie, kiedy wody jest dużo, po prostu ją wchłania. Kiedy jednak wody brakuje i jest susza, powoli oddaje wodę do otaczającej przyrody - wyjaśnia nasza rozmówczyni.

Biologiczny filtr

Bagna są również tzw. biologicznym filtrem. - Roślinność i mikroorganizmy, które żyją w takich miejscach, oczyszczają wodę z różnych zanieczyszczeń, głównie ze związków fosforu i azotu, które dostają się do wody z pól uprawnych. Gdyby terenów podmokłych nie było i zanieczyszczenia spłynęłyby do Bałtyku, nastąpiłaby jego eutrofizacja oraz wykwity sinic, co dla morza jest bardzo niekorzystne - obrazuje Olga Betańska.

Rośliny i organizmy żyjące na terenach podmokłych wykorzystują wspomniane związki do swojego rozwoju.

- Tereny podmokłe niezwykle intensywnie wchłaniają dwutlenek węgla. Rośliny, które tam rosną, wykorzystują go do fotosyntezy, czyli do tworzenia dla siebie budulca pokarmu - zauważa Olga Betańska.

Raj dla różnych gatunków

"Ujście Warty" jest rajem dla mieszkańców świata roślinnego i zwierzęcego, którzy upodobali sobie to miejsce. - Tereny podmokłe są bardzo bogate w życie, przykładem może być kukułka krwista. Kręgowce, ssaki i szczególnie ptaki chętnie wykorzystują tereny podmokłe, bo są one bogate w pokarm dla nich. Wiele gatunków ptaków odbywa tutaj lęgi, jak i korzysta z nich jako przystanek w czasie migracji - tłumaczy Olga Betańska.

- Bogactwo gatunków jest widoczne o każdej porze roku. Wystarczy, że będzie woda, to zwierzęta, rośliny i inne organizmy pojawią się. Życie w centrum mokradeł życie płynie spokojnie bez ingerencji człowieka oraz bezpośrednich zagrożeń z jego kierunku - dodaje.

Audycja powstała we współpracy z Ministerstwem Klimatu i Środowiska. Sfinansowano ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Czytaj także:

W audycji również:

Liczne badania potwierdzają szereg właściwości prozdrowotnych aloesu. Przede wszystkim aloes wzmacnia odporność organizmu, ale również pomaga utrzymać właściwy poziom cholesterolu we krwi. Co więcej, badania w Zakładzie Stomatologii Zachowawczej i Endodoncji w Government Dental College and Research Institute w Bangalore w Indiach wykazały, że pasty do zębów z dodatkiem aloesu przyczyniają się m.in. do "poprawy stanu dziąseł i zmniejszonego osadzania się kamienia nazębnego". O tych i innych właściwościach rośliny rozmawiamy z prof. dr hab. Iwoną Wawer, kierownikiem Katedry Zielarstwa w Karpackiej Państwowej Uczelni w Krośnie i wieloletnią profesor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadził: Artur Wolski

Goście: Olga Betańska (specjalista ds. edukacji w Parku Narodowym "Ujście Warty"), prof. dr hab. Iwona Wawer (kierownik Katedry Zielarstwa w Karpackiej Państwowej Uczelni w Krośnie i wieloletnia profesor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego)

Data emisji: 6.05.2021

Godzina emisji: 19.29

DS

Czytaj także

"Oczy polskich astronomów" - niezwykły teleskop w Chile

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2021 10:34
Pod koniec XX wieku w Las Campanas w Chile uruchomiono polski teleskop, nazywany "oczami polskich astronomów". Choć z uwagi na pandemię COVID-19 obserwatoria są zamknięte, to lista dotychczasowych osiągnięć jest imponująca. A to, jak deklaruje gość "Eureki", nie koniec.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eugeniusz Lokajski - sportowiec, fotograf, żołnierz

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2021 09:19
Bił rekord Polski w rzucie oszczepem. Zdobywał wicemistrzostwo świata w pięcioboju. Brał udział w igrzyskach olimpijskich w Berlinie. A kiedy w roku 1944 wybuchło Powstanie Warszawskie, został fotoreporterem. Bohaterem audycji "Eureka" był Eugeniusz Lokajski.
rozwiń zwiń