Z wizytą w Magurskim Parku Narodowym

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2021 19:30
Magurski Park Narodowy to jedna z najbogatszych ostoi fauny leśnej w Karpatach. Ochrona przyrody jest jednym z ważniejszych zadań na tym terenie i ma na celu zachowanie zagrożonych lub bardzo rzadkich gatunków roślin i zwierząt oraz charakterystycznych siedlisk przyrodniczych mających znaczenie dla ochrony wartości przyrodniczych całej Europy. Na terenie parku można już zaobserwować efekty zmian klimatycznych.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: WDnet Creation/shutterstock

Klimat, zdrowie 1200.jpg
"Klimat i my", to hasło tegorocznego Pikniku Naukowego

Monitoring przyrodniczy i badania naukowe pokazują wpływ zmian klimatycznych na zachowanie różnych gatunków zwierząt i ekosystemy leśne. Na terenie parku występuje prawie 800 gatunków roślin i prawie 200 gatunków zwierząt, nie licząc owadów. Spośród roślin 59 gatunków objętych jest ochroną ścisłą, 11 częściową, a 12 zostało wpisanych do polskiej Czerwonej Księgi Roślin. - To taki wykaz najrzadszych i najbardziej zagrożonych roślin - wyjaśnia Konrad Krasoń z Magurskiego Parku Narodowego. Dodaje, że takie księgi powstają też dla zwierząt, kręgowców i bezkręgowców.


Posłuchaj
23:04 2021_05_05 19_30_19_PR1_eureka.mp3 Magurski park Narodowy (Eureka/Jedynka)

 

Gość Programu 1 Polskiego Radia chwali się, że na terenie parku można zaobserwować wszystkie duże drapieżniki żyjące w Polsce, takie jak wilk, ryś czy niedźwiedź. Są także żbiki, których w naszym kraju jest zaledwie około 200 sztuk. Spośród ptaków gniazdują orlik krzykliwy i orzeł przedni.

Konrad Krasoń podkreśla, że aby dobrze chronić przyrodę, trzeba mieć wiele danych pozyskiwanych z obserwacji. Ale chroniona jest nie tylko przyroda, ale też dobra dziedzictwa kulturowego np. stare cmentarze. - Usuwane są także gatunki inwazyjne - dodaje. Zwraca uwagę, że ważnym elementem ochrony przyrody jest edukacja.

shutt tulipany 1200.jpg
Z Turcji do Holandii. Jak tulipan trafił do Europy?

Przyrodnik wyjaśnia, że zmiany klimatyczne i wzrost temperatury powodują wzrost aktywności owadów. - Owady mogą dłużej żerować i dłużej poszukiwać miejsc składania jaj - mówi. Poza tym owady wcześniej się budzą i dłużej są aktywne. Zaś łagodne zimy powodują u niektórych gatunków zwiększoną przeżywalność. Można też zauważyć zjawisko przesuwania się na północ owadów, które jeszcze kilka lat temu były kojarzone z południem Europy. Należy do nich m.in. świerszcz południowy, obecny w basenie Morza Śródziemnego, który już tworzy w Polsce populację, a nie są to osobniki, które migrują.

Konrad Krasoń zwraca uwagę, że jeszcze jest zbyt chłodno, żeby przesuwanie się na północ granicy występowania niektórych gatunków było zjawiskiem masowym. Ale w przypadku trwałego podniesienia temperatury należy oczekiwać, że taka inwazja obcych gatunków stanie się faktem.

Zmianom klimatycznym będzie poświęcony tegoroczny Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik pod hasłem "Klimat i my". W tym roku ze względu na pandemię odbywa się w dniach od 8 do 15 maja w formule online. Na uczestników czeka mnóstwo atrakcji.  

Czytaj także:

Ponadto w audycji:

Eugeniusz Zenon Lokajski był rekordzistą Polski w rzucie oszczepem w 1936 roku, wicemistrzem świata w pięcioboju, a także uczestnikiem Letnich Igrzysk Olimpijskich w Berlinie.

Z kolei podczas Powstania Warszawskiego pełni rolę fotoreportera. 25 września 1944 roku, wobec zbliżającej się kapitulacji Powstania Warszawskiego, został oddelegowany do Komendy Głównej AK w celu wykonania zdjęć do fałszywych dokumentów, które miały umożliwić powstańcom opuszczenie miasta z ludnością cywilną. Tego dnia zginął pod gruzami zbombardowanej kamienicy przy ul. Marszałkowskiej 129, gdzie znajdował się sklep fotograficzny.

Zdjęcia jego autorstwa prezentowały kompletny obraz Powstania Warszawskiego i posłużyły do budowy ekspozycji stałej Muzeum Powstania Warszawskiego. Obecnie wydano album z dokumentacją fotograficzną miasta. Naszym gościem był Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

***

Tytuł audycji: Eureka 

Prowadziła: Katarzyna Jankowska

Goście: Konrad Krasoń (ornitolog, Magurski Park Narodowy)

Data emisji: 5.05.2021

Godzina emisji: 19.30

ag


Czytaj także

W co zaopatrywał się król Stanisław August? Historia wyjątkowego sklepu

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2021 21:00
Na Ukrainie odnaleziono dokumenty inwentarzowe jednego z najsłynniejszych sklepów XVIII-wiecznej Warszawy. W audycji "Eureka" sprawdziliśmy, czego możemy dowiedzieć się z tych unikatowych wykazów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Unikatowe egzemplarze Konstytucji 3 maja. Co zrobić, żeby przetrwały dłużej?

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2021 21:20
Konstytucja 3 maja z 1791 roku to pierwsza w Europie nowoczesna ustawa zasadnicza przyjęta w sposób demokratyczny. Przechowywane w Archiwum Głównym Akt Dawnych trzy jej egzemplarze są unikatami. Po przejęciu władzy przeciwnicy Konstytucji rozpoczęli działania zmierzające do zatarcia wszelkich po niej śladów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Geneza liberum veto i historia stosowania tego zapisu

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2021 19:55
W audycji pochyliliśmy się nad instytucją liberum veto, która często wymieniana jest jako jedna z głównych przyczyn nieszczęść spadających na Rzeczpospolitą w XVIII wieku.
rozwiń zwiń