Roztoczański Park Narodowy i tajemnice wilków

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2021 21:44
W Roztoczańskim Parku Narodowym od lat prowadzone są badania nad ekologią wilków i rysi. - Kiedy wdrożyliśmy do badań wideopułapki, zaczęliśmy przede wszystkim widzieć, jak wyglądają i w jakiej kondycji są te zwierzęta – mówi w Programie 1 Polskiego Radia Przemysław Stachyra. Co udało się ustalić?
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/ Martin Prochazkacz

Magurski Park Narodowy FREE 1200.jpg
Z wizytą w Magurskim Parku Narodowym
Posłuchaj
24:27 2021_05_07 19_29_43_PR1_Eureka.mp3 Dzięki przeprowadzonym badaniom można poznać nie tylko strukturę socjalną wilków, ale także dietę, preferencje pokarmowe czy dane dotyczące ich zdrowia (Jedynka/Eureka)

Oba gatunki drapieżników zasiedliły Roztoczański Park Narodowy po długiej przerwie. - Zwłaszcza jeśli chodzi o rysia, który był bardzo długo nieobecny. Dopiero pod koniec lat 80. były pierwsze sygnały o pojawieniu się rysia na Roztoczu. Wilk był widziany trochę wcześniej, tj. odkąd park istnieje - wyjaśnia Przemysław Stachyra z Roztoczańskiego Parku Narodowego.

Różne metody badań

Jedną z metod monitoringu wilków są obroże GPS. Na początku 2019 roku założono takie urządzenie sześcioletniemu wilkowi Kosemu. - W 2016 roku zaczęliśmy od wideopułapek, ale w naszych głowach rodziła się chęć poznania czegoś lepszego. Podjęliśmy decyzję, że zaryzykujemy dość trudną metodę. Wilk jest gatunkiem bardzo inteligentnym i świetnie potrafi unikać człowieka, więc schwytanie wilka, aby móc założyć mu obrożę, było dla nas wyzwaniem - opowiada Przemysław Stachyra.

- W końcu pojawił się wilk, który dał się złapać, ponieważ był tam panem i ojcem rodziny. O tym mało się mówi, ale wilki tworzą grupy rodzinne, gdzie są partner i partnerka, czyli rodzice oraz potomstwo. Kosego widzieliśmy już w 2016 roku na wideopułapkach i to było naszym marzeniem, żeby złapać takiego wilka, ponieważ dzięki niemu moglibyśmy dowiedzieć się sporo - dodaje gość Jedynki.

Dzięki przeprowadzonym badaniom można poznać nie tylko strukturę socjalną wilków, ale także dietę, preferencje pokarmowe czy dane dotyczące ich zdrowia. Analizowane są również odchody tych zwierząt. - Analizujemy je zarówno, jeśli chodzi o zawartość resztek ofiar, jak i tego, co wilk po sobie pozostawił, czyli ślad genetyczny - tłumaczy Przemysław Stachyra.

Ile wilków jest na Roztoczu?

W wyniku współpracy parku, Stowarzyszenia dla Natury "Wilki" i instytucji naukowych udało się policzyć okoliczne wilki.

- W tym momencie w parku żyją dwa wilki będące parą rozrodczą oraz ich potomek z poprzedniego roku. Co tydzień, dwa lub trzy tygodnie dochodzi do parku druga sąsiadująca grupa rodzinna, składająca się z pary rozrodczej i potomstwa z poprzedniego roku. Mamy więc od dwóch do czterech osobników w parku i w jego dużym buforze poza parkiem. Zwierzęta nie znają granic, które wyznacza człowiek. Park ma 8500 ha, tj. 84 km2, a przeciętny areał grupy rodzinnej wilków na Roztoczu to między 250 a 350 km2 - mówi gość Jedynki.

Czytaj także:

Poza tym w audycji:

Dr hab. inżynier Robert Mysłajek z Instytutu Biologii Funkcjonalnej i Ekologii Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, inicjator powstania Stowarzyszenia dla Natury "Wilk", przedstawia najnowsze dane dotyczące populacji wilków w Polsce, opowiada o badaniach polskich wilków, o terenach przez wilki zamieszkanych, o ich biologii i wynikach badań genetycznych poświęconych wilkom.

Audycja powstała we współpracy z Ministerstwem Klimatu i Środowiska. Sfinansowano ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadził: Krzysztof Michalski

Goście: Przemysław Stachyra (Roztoczański Park Narodowy), dr hab. inżynier Robert Mysłajek (Instytut Biologii Funkcjonalnej i Ekologii Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, inicjator powstania Stowarzyszenia dla Natury "Wilk")

Data emisji: 7.05.2021

Godzina emisji: 19.30

DS

Czytaj także

"Oczy polskich astronomów" - niezwykły teleskop w Chile

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2021 10:34
Pod koniec XX wieku w Las Campanas w Chile uruchomiono polski teleskop, nazywany "oczami polskich astronomów". Choć z uwagi na pandemię COVID-19 obserwatoria są zamknięte, to lista dotychczasowych osiągnięć jest imponująca. A to, jak deklaruje gość "Eureki", nie koniec.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eugeniusz Lokajski - sportowiec, fotograf, żołnierz

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2021 09:19
Bił rekord Polski w rzucie oszczepem. Zdobywał wicemistrzostwo świata w pięcioboju. Brał udział w igrzyskach olimpijskich w Berlinie. A kiedy w roku 1944 wybuchło Powstanie Warszawskie, został fotoreporterem. Bohaterem audycji "Eureka" był Eugeniusz Lokajski.
rozwiń zwiń