Zautomatyzowany trenażer chodu szansą na pełniejszą rehabilitację?

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2021 16:45
Grzegorz Piątek stworzył zautomatyzowany trenażer chodu. Dzięki urządzeniu pacjent będzie mógł być rehabilitowany w warunkach zbliżonych do fizjologii człowieka. - Odtwarzany jest chód w celu reedukacji, bombardowania mózgu wzorcem oraz utorowania obejść w mózgu i ich wyuczenia od nowa - mówi gość Programu 1 Polskiego Radia. 
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: ESB Professional / shutterstock

Czytaj też:
niepełnosprawność dziecko lekarz 1200.jpg
Niepełnosprawność: Aktywna rehabilitacja szansą dla ludzi po wypadkach

Kilka tysięcy studentów krakowskiej Akademii Wychowania Fizycznego pomogło stworzyć tzw. wzorzec chodu. To wykres tego, jak zachowują się nasze stawy w trakcie prawidłowego cyklu chodu. Dane te zostały przepisane do urządzenia zdolnego odtworzyć cykl chodu zdrowego człowieka.


Posłuchaj
24:05 PR1_AAC 2021_05_13-19-30-21.mp3 Trenażer chodu zrewolucjonizuje proces rehabilitacji? (Eureka/Jedynka)

 

Rewolucja w procesie rehabilitacji?

Pomysł stworzenia trenażera chodu zrodził się w związku z potrzebami osób cierpiących na mózgowe  porażenie dziecięce. Grzegorz Piątek, konstruktor, absolwent AGH w Krakowie, na potrzeby pracy dyplomowej zbudował pre-prototyp urządzenia. - Ono się sprawdziło i postanowiłem kontynuować swoją pracę. Jest to złożone urządzenie naśladujące chód, z kolei urządzenie typu Magna jest już dostosowane do osób dorosłych - tłumaczy gość Jedynki.

Dzięki trenażerowi pacjent będzie mógł być rehabilitowany w warunkach zbliżonych do fizjologii, będzie ustawiany w pionie. - Urządzenie pobiera do swojej konstrukcji upiętego odpowiednio pacjenta, a następnie w sposób elektroniczny dopasowuje się do długości kończyn człowieka. Później odtwarzany jest chód w celu reedukacji, bombardowania mózgu wzorcem oraz utorowania obejść w mózgu i ich wyuczenia od nowa - tłumaczy Grzegorz Piątek.

Czytaj też:
wózek inwalidzki niepełnosprawność 1200.jpg
Najważniejsze to dbać o siebie i innych

Synergia dziedzin nauki

Stworzenie tak nowatorskiego urządzenia, wymagało połączenia trzech filarów wiedzy. To trudny i długotrwały proces. Najważniejsza jest jednak świadomość odpowiedzialność za drugiego człowieka. - Zaczyna się tworzyć na początku w programach wspierających modelowanie elementów mechanicznych. Tworzą się poszczególne moduły takiego urządzenia. Takie moduły następnie muszą posiadać określoną ruchomość i funkcjonalność. Muszą być lekkie, łatwe w serwisowaniu - wyjaśnia gość audycji.

Kolejne etapy to już elementy napędzające przyszłego pacjenta oraz oprogramowanie odtwarzające wzorzec chodu. - Musi czuwać nad stanem pacjenta oraz nad stanem urządzenia, a także nad stanem otoczenia, które znajduje się wokół. To wszystko jest odtwarzane cały czas w pętli i w zależności od tego jak obsługa jest w stanie zmusić pacjenta do ćwiczenia, tak dostosowywana jest długość kroku, prędkość chodu czy głębokość przysiadu - mówi konstruktor.

Urządzenie jest gotowe

Co istotne, trenażer jest już gotowy. W tym momencie trwa oczekiwanie na możliwość certyfikacji w laboratoriach akredytowanych. Istnieje szansa, że urządzenie zostanie oddane do użytku już wkrótce. - Jesteśmy umówieni na terminy. Uważam, że odbędzie się to już pod koniec roku - zapewnia Grzegorz Piątek.

YouTube/Wydział Inżynierii Mechanicznej i Robotyki Akademii Górniczo - Hutniczej w Krakowie

W audycji ponadto:

Karol Wyszomirski, jako jedyny w Polsce, specjalizuje się w optymalizacji zdrowia i zwiększaniu efektywności osobistej, definiując te działania jako biohacking. W audycji "Eureka" wyjaśnił kim jest biohaker, i w jaki sposób jest on w stanie zarządzać biologią swojego ciała.

Zobacz też:

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzący: Artur Wolski

Goście: Karol Wyszomirski (jako jedyny w Polsce specjalizuje się w optymalizacji zdrowia i zwiększaniu efektywności osobistej, czyli biohackingu), Grzegorz Piątek (absolwent Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki AGH w Krakowie)

Data emisji: 13.05.2021

Godzina emisji: 19.30

mg

Czytaj także

Rola nauki w tworzeniu bezpiecznych warunków pracy

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2020 21:20
Centralny Instytut Ochrony Pracy w swoich laboratoriach testuje i sprawdza stanowiska pod względem np. zachowania bezpieczeństwa i przystosowania używanych narzędzi, maszyn do anatomicznych i psychofizycznych możliwości człowieka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sztuczna inteligencja w służbie okulistyki?

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2021 10:01
W roku 2018 Komisja Europejska zatwierdziła pierwszą terapię genową w leczeniu dystrofii siatkówki. Wzbudziło to entuzjazm w środowisku medycznym. Czy mamy do czynienia z przełomem w leczeniu chorób oczu?
rozwiń zwiń