Sezon na owady. Jak się zachować w przypadku użądlenia?

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2021 19:30
Nawet kilka procent polskiego społeczeństwa jest uczulonych na jad owadów błonkoskrzydłych, czyli os, pszczół, szerszeni, trzmieli. Owady te stają się aktywne właśnie wiosną i latem, a do największej liczby użądleń dochodzi zwłaszcza w wakacje. Wstrząs anafilaktyczny, który jest jedną z reakcji organizmu na jad owadów, może doprowadzić nawet do śmierci. Jak radzić sobie z użądleniami? I jakie mogą być konsekwencje?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Pixabay.com

Czytaj też:
Wojciech Kotlicki - pszczelarz pszczoły 5.JPG
Dzicy zapylacze. Tajemnice owadów, którym wiele zawdzięczamy

Alergia na jad owadów błonkoskrzydłych ujawnia się dopiero po użądleniu. Profesor Krzysztof Kowal wylicza, że jeśli chodzi o wszelkie alergii po użądleniu, to może być na nie uczulonych nawet kilkanaście procent populacji. Zwraca uwagę, że po użądleniu w zasadzie u wszystkich pojawia się mniejszy czy większy odczyn. - To przede wszystkim bąbel i rumień - precyzuje. Zaś u osób podatnych na uczulenia można reakcje podzielić na miejscowe i ogólnoustrojowe, czyli anafilaktyczne.


Posłuchaj
24:27 2021_05-17 19_30_03_PR1_eureka.mp3 Czym grożą użądlenia owadów i jak się przed nimi chronić (Eureka/Jedynka)

 

Lekarz wyjaśnia, że reakcje anafilaktyczne dotyczą odległych organów. - Jeżeli osa użądli nas w palec u nogi, to mamy np. reakcje ze strony układu oddechowego i zazwyczaj dotyczą nie jednego, a kilku organów człowieka - mówi. Podkreśla, że są to zdarzenia związane z zagrożeniem życia, a reakcja na użądlenie powstaje bardzo szybko, często nawet już po paru sekundach. Według niego, w kraju takim jak Polska, rocznie może po użądleniu umierać kilkadziesiąt osób. W większości osoby te nie wiedziały, że są uczulone na jad owadów.

Profesor Krzysztof Kowal wskazuje, że użądlenie osy i użądlenie pszczoły nie są takie same, gdyż pszczoła pozostawia żądło i woreczek jadowy w ranie, a osa nie. Radzi, że jeśli zauważymy żądło z woreczkiem, to najlepiej je ściąć czymś ostrym, np. nożem albo żyletką. - Nie uciskać żądła np. pęsetą, bo doprowadzimy do tego, że do rany dostanie się więcej jadu - przestrzega. Ale należy to zrobić szybko, bo jad jest wprowadzany zaledwie kilkanaście sekund i po tym czasie nie ma już znaczenia jak usunie się żądło, bo i tak cały jad dostał się do organizmu człowieka.

Osoby szczególnie uczulone mogą zostać poddane immunoterapii alergenowej. Polega ona na tym, że osobie skłonnej do uczuleń podaje się jad w małych dawkach, aby organizm wytworzył przeciwciała. Problem w tym, że taka terapia może trwać nawet kilka lat, a nie wiadomo, jak długo przeciwciała się utrzymują, bo to bardzo osobista cecha. - W skrajnych przypadkach taka terapia może trwać przez całe życie - mówi specjalista.

Gość Programu 1 Polskiego Radia radzi, żeby nie odganiać pszczoły, bo jak ona postanowi nas użądlić, to z pewnością użądli. Za to odganiana osa odleci. Nie należy też zakładać ubrań w kolorach kwiatów, które mogą zwabić owady. Także kosmetyki mogą wzbudzić zainteresowanie tych latających zwierząt. Generalnie zaś uważać i nie wchodzić do miejsc, gdzie są owady.

W audycji ponadto:

Według najnowszych badań pandemia zmieniła charakter pracy zawodowej znacznej części Polaków. Chodzi oczywiście o pracę zdalną, która doprowadziła do zmniejszenia codziennej aktywności. Skutkuje to nie tylko wzrostem wagi Polaków, ale również problemami z kręgosłupem i całym układem ruchu: ze stawami, więzadłami i mięśniami. Gość "Eureki", profesor Robert Gasik - kierownik Kliniki i Polikliniki Neuroortopedii i Neurologii Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji - opowiada o tym, jak w warunkach pandemii zadbać o zdrowy kręgosłup i układ ruchu.

Zobacz też:

***

Tytuł audycji: "Eureka"

Prowadził: Krzysztof Michalski

Goście: prof. Krzysztof Kowal (Uniwersytet Medyczny w  Białymstoku,  przewodniczący Sekcji Immunoterapii Alergenowej Polskiego Towarzystwa Alergologicznego), prof. Robert Gasik (kierownik Kliniki i Polikliniki Neuroortopedii i Neurologii Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji)

Data emisji: 17.05.2021

Godzina emisji: 19.29

ag


Czytaj także

Zwrot kosztów pracy zdalnej - czy będzie możliwy?

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2021 12:00
Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii planuje nowelizację Kodeksu pracy, która zastąpi przepisy o telepracy tymi dotyczącymi pracy zdalnej. Do końca marca powinny zakończyć się konsultacje obejmujące tematy: zasad przechodzenia na pracę zdalną, kontroli nad bezpieczeństwem pracowników i wyrównania kosztów wykonywania obowiązków służbowych z domu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr Beata Rajba: polscy pracodawcy wciąż są nieufni wobec pracy zdalnej

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2021 12:35
- Mniej więcej połowa pracodawców jeszcze nie zdecydowała, czy po pandemii dalej będzie w jakiś sposób kontynuować pracę zdalną czy też pracę hybrydową. Natomiast, jeśli chodzi o pracowników, to mimo wszystko większość z nich chciałaby pracować wciąż elastycznie - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Beata Rajba, psycholog z Dolnośląskiej Szkoły Wyższej.
rozwiń zwiń