Chore dziąsła mogą powodować cięższy przebieg COVID-19. Jak dbać o higienę jamy ustnej?

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2021 14:13
Najnowsze badania wykazały, że zła higiena jamy ustnej może mieć wpływ na zaostrzenie przebiegu COVID-19. Okazuje się, że osoby cierpiące na choroby dziąseł, są ponad trzykrotnie bardziej narażone na cięższy przebieg choroby.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock

Czytaj też:
rak płuca FREE 1200.jpg
Zmiany w płucach po COVID-19. Choroba na długo zostawia po sobie ślad

"Mądry człowiek powinien wiedzieć, że zdrowie jest jego najcenniejszą własnością i powinien uczyć się, jak sam może leczyć swoje choroby." - mawiał prekursor medycyny, Hipokrates. Warto pamiętać o tym zdaniu choćby w kontekście higieny jamy ustnej. Okazuje się, że może ona ustrzec nas przed wieloma dolegliwościami.

Posłuchaj
23:11 2021_05_27 19_29_51_PR1_EUREKA.mp3 Zła higiena jamy ustnej zwiększa groźbę śmierci w wyniku zakażenia COVID-19 (Eureka/Jedynka)

 

Przełom w badaniach

Kontrolne badania kliniczne wykazały, że pacjenci, u których obserwuje się ciężki przebieg zapalenia przyzębia, są ośmiokrotnie bardziej narażeni na ryzyko zgonu w wyniku powikłań płucnych po przebyciu COVID-19, niż osoby, bez ciężkiego przebiegu zapalenia. - Jeżeli natomiast chodzi o konieczność leczenia przy pomocy respiratora, to ryzyko było czterokrotnie wyższe u pacjentów z zaawansowanymi chorobami przyzębia - mówi prof. Tomasz Konopka, wiceprezes Zarządu Polskiego Towarzystwa Periodontologicznego.

Naukowcy zwrócili uwagę na fakt, że właśnie w jamie ustnej gromadzą się liczne wirusy, a wśród miejsc szczególnie podatnych na zakażenie są m.in. brodawki na języku, gruczoły ślinowe i kieszonki przyzębne. - Z jednej strony wirusy, które wnikają, a z drugiej klasyczne periopatogeny występujące w przyzębiu, mogą być czynnikiem zwiększającym prawdopodobieństwo występowania chorób płuc - tłumaczy gość audycji i zwraca uwagę, że bakterie znajdujące się w naszej jamie ustnej mogą zaostrzać stany zapalne dolnych dróg oddechowych.

Fb/Polskie Towarzystwo Periodontologiczne

Jama ustna - wrota dla wirusów

Zła higiena jamy ustnej może być więc początkiem licznych patologicznych zmian w organizmie i chorób wielonarządowych. - Wiemy bardzo dużo o cukrzycy, o chorobach sercowo-naczyniowych, o powikłaniach w ciąży. To również kwestia przenikania periopatogenów przez barierę krew - mózg i oddziaływania na procesy neurodegeneracyjne - wylicza prof. Tomasz Konopka.

Czytaj też:
1200_ciąża_shutterstock.png
Zakażone koronawirusem kobiety w ciąży często nie mają objawów COVID-19

Okazuje się jednak, że zagrożenie występowaniem chorób przyzębia występuje również w przypadku implantów. - Istnieje prawdopodobieństwo, że te same patogeny z tych kieszonek, które są niedostateczne wyleczone przy zębach, zakażają tkanki okołoimplantologiczne. Te powikłania będą również decydowały o tym, że implant może być usunięty - dodaje prof. Konopka.

Jak zadbać o stan jamy ustnej?

By rozpocząć skuteczne leczenie jamy ustnej, należy zadbać o dobrą diagnostykę. - Ważne jest zobaczenie jakości dotychczasowych uzupełnień zachowawczych oraz protetyki - czy one są zrobione prawidłowo, czy pomiędzy nieprawidłowo otworzonymi punktami stycznymi nie dochodzi do gromadzenia się pokarmu i czy nie mamy przesłanek do zaostrzenia się stanu przyzębia - radzi gość "Eureki".

Zobacz też:

Pacjent musi nauczyć się też, jak radzić sobie z płytką w obszarze naddziąsłowym. - Higienistka dentystyczna za pacjenta tego na co dzień nie zrobi - podkreśla prof. Tomasz Konopka. W sytuacji, gdy stan pacjenta jest już poważny, zostaje stosowanie antyseptyków, by zmniejszyć obciążenie bakteryjne występujące w całej jamie ustnej. Część tych środków jest dostępna bez recepty w aptece, warto poprosić o pomoc farmaceutę.

Fb/Polskie Towarzystwo Periodontologiczne

W audycji ponadto:

Jedno z popularnych ostatnio powiedzeń mówi, że "kiedy pszczoła zniknie z powierzchni Ziemi, to człowiekowi pozostaną najwyżej cztery lata życia". Co zrobić, by tych pożytecznych owadów było więcej? Czy łąki kwietne mają wpływ na wzrost populacji pszczół? Na te pytania odpowiedział gość "Eureki", dr nauk biologicznych Paweł Michał Owsianny.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Artur Wolski

Goście: dr nauk biologicznych Paweł Michał Owsianny (specjalista ds. ochrony środowiska, hydroekologii i funkcjonowania ekosystemów, absolwent Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych oraz Wydziału Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, dyrektor Nadnoteckiego Instytutu UAM w Pile), prof. Tomasz Konopka (wiceprezes Zarządu Polskiego Towarzystwa Periodontologicznego, kierownik Katedry i Zakładu Periodontologii UM we Wrocławiu) 

Data emisji: 27.05.2021 r. 

Godzina emisji: 19.30

mg

Czytaj także

Alzheimer zaczyna się w jamie ustnej

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2019 19:08
W audycji opowiadamy o badaniach, na których podstawie naukowcy doszli do wniosku, że negatywna dla zdrowia bakteria, rozwijająca się w środowisku beztlenowym, czyli poddziąsłowo, prowadzi nie tylko do utraty zębów. Od niej rozpoczyna się choroba Alzheimera oraz wiele innych chorób.
rozwiń zwiń

Czytaj także

COVID-19: epidemia... problemów z kręgosłupem i układem ruchu

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2021 09:56
Pandemia COVID-19 zmieniła charakter pracy znacznej części Polaków, a długotrwałe siedzenie przy komputerze w jednej pozycji nie pozostało bez wpływu na nasze zdrowie. Najbardziej cierpią na tym nasz kręgosłup i układ ruchu.
rozwiń zwiń