Wspomnienie o prof. Henryku Samsonowiczu

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2021 19:30
Dzień po uroczystościach pogrzebowych prof. Henryka Samsonowicza - wspominamy wybitnego mediewistę, wykładowcę akademickiego, rektora UW, wychowawcę kilku pokoleń historyków.
Prof. Henryk Samsonowicz
Prof. Henryk Samsonowicz Foto: Agencja Forum

Henryk Samsonowicz 1200 Forum.png
Henryk Samsonowicz. Mistrz polskiej mediewistyki

Autor ok. 800 prac naukowych, kilkunastu książek, w tym tej najsłynniejszej - "Złotej jesieni polskiego średniowiecza" - odszedł 28 maja w wieku 91 lat. Dla środowiska badaczy wieków średnich prof. Samsonowicz był niezrównanym autorytetem, natomiast szerszej publiczności dał się poznać jako wspaniały popularyzator historii, goszczący także i na antenach Polskiego Radia.


Posłuchaj
24:09 2021_06_11 19_30_03_PR1_eureka.mp3 Prof. Henryka Samsonowicz wspominają jego uczniowie i przyjaciele (Eureka/Jedynka)

 

Prof. Samsonowicz szanował ludzi

Prof. Michał Tymowski zdradził, że znał się z profesorem Samsonowiczem od roku 1960. - Na drugim roku studiów miałem zajęcia z historii średniowiecznej i wśród prowadzących był mój przyszły przyjaciel, a wtedy nauczyciel, Henryk Samsonowicz - wspomina. Ten drugi rok studiów spowodował, że zakochał się w historii i uformował go jako historyka, a udział miał w tym właśnie Henryk Samsonowicz.

Opisuje zmarłego historyka, jako człowieka kompromisu, który nikogo nigdy nie krzywdził słowem, nie zostawił z uczuciem, że doznał przykrości. - Mówił prawdę, mówił otwarcie, ale jeżeli był konflikt, była różnica zdań, to pozostawiał dyskutanta w poczuciu, że jego osobowość jest szanowana - opowiada. Te cechy osobowości bardzo zjednywały ludzi.

Prof. Jerzy Pysiak pierwszy kontakt z profesorem miał, kiedy usiłował zapisać się do niego na egzamin, a Henryk Samsonowicz odpoczywał wówczas po etapie ministrowania i nie chciał egzaminować studentów. Argumentem, który przeważył, był fakt, że matka profesora Samsonowicza, Henryka Samsonowicz, uczyła matkę profesora Pysiaka geografii w stołecznym liceum Słowackiego. Z czasem Michał Pysiak stał się uczniem prof. Samsonowicza. - To był człowiek, który uśmiechał się ustami i oczami, dzielił się ze wszystkimi nie tylko swoją wiedzą, ale także ciepłem i serdecznością - opowiada.

Inne pasje historyka

Przyznaje, że profesor wręcz cieszył się, kiedy występowała różnica zdań na jakiś temat, choć starał się przekonać oponenta do swoich poglądów. - Ale też dawał się przekonać do poglądów osoby, z którą dyskutował - wspomina. Zdradza, że wielką pasją jego mistrza była jazda na nartach. Przyznaje to prof. Michał Tymowski, który często z Henrykiem Samsonowiczem jeździł w góry. Ostatni raz 10 lat temu do Krynicy. - Profesor zjeżdżał z największych lodowców w Alpach Francuskich - podkreśla. Lubił też wycieczki, ognisko, grał w brydża.

W audycji także archiwalna wypowiedź profesora z 2000 roku.

W "Eurece" ponadto: 

Opactwo benedyktynów w Tyńcu jest najstarszym do dziś działającym klasztorem w Polsce. Od 2 sezonów w jego bezpośrednim otoczeniu prowadzone są bezinwazyjne badania archeologiczne, dzięki którym poznano plan istniejącego tam niegdyś budynku. Źródła historyczne wspominają o tzw. starostwie zburzonym w czasie konfederacji barskiej równo 250 lat temu - w 1771 r. Teraz uzyskaliśmy potwierdzenie geofizyczne tej informacji. Gościem audycji był prof. Fabian Welc - dyrektor Instytutu Archeologii UKSW w Warszawie, kierownik badań na wzgórzu tynieckim. 

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadząca: Katarzyna Kobylecka

Goście: prof. Michał Tymowski i prof. Jerzy Pysiak (historycy i przyjaciele Henryka Samsonowicza), prof. Fabian Welc (dyrektor Instytutu Archeologii UKSW w Warszawie, kierownik badań na wzgórzu tynieckim)

Data emisji: 11.06.2021

Godzina emisji: 19.30

ag


Czytaj także

Piotr Łozowski: w średniowieczu istniały dwie Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2019 22:00
- Najpierw, jak się przypuszcza, w okolicach końca XIII w. lub na początku kolejnego stulecia została założona stara Warszawa. Po sukcesie tej inicjatywy lokacyjnej na początku wieku XV została założona nowa Warszawa. Funkcjonowała ona tam, gdzie jest ul. Freta, która doprowadza nas do Rynku Nowego Miasta. To był zupełnie odrębny organizm miejski - mówił w Dwójce historyk z Uniwersytetu w Białymstoku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Henryk Samsonowicz. Mistrz polskiej mediewistyki

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2021 06:00
Był wybitnym znawcą historii średniowiecza i jednym z najbardziej znanych polskich historyków. Dziś odbędzie się pogrzeb profesora Henryka Samsonowicza.
rozwiń zwiń