Opactwo w Tyńcu. Poznano plan istniejącego niegdyś budynku

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2021 19:30
Opactwo benedyktynów w Tyńcu jest najstarszym do dziś działającym klasztorem w Polsce. Od 2 sezonów w jego bezpośrednim otoczeniu prowadzone są bezinwazyjne badania archeologiczne, dzięki którym poznano plan istniejącego tam niegdyś budynku.
Opactwo benedyktynów w Tyńcu
Opactwo benedyktynów w TyńcuFoto: Shutterstock/Daniel Turbasa

Wadi Natrun FREE 1200.jpg
Wykopaliska w Wadi Natrun. "Mnisi musieli uciekać przed popularnością"

Źródła historyczne wspominają o tzw. starostwie zburzonym w czasie konfederacji barskiej równo 250 lat temu - w 1771 r. Teraz uzyskaliśmy potwierdzenie geofizyczne tej informacji.  

 - Budynek był niezwykle reprezentacyjny pod względem formy, był wsparty na balastach, czyli drewnianych słupach - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Fabian Welc, dyrektor Instytutu Archeologii UKSW w Warszawie, kierownik badań na wzgórzu tynieckim. - Skromne źródła, którymi dysponujemy, określają ten budynek mianem starostwa i rzeczywiście pełnił on funkcje reprezentacyjne klasztoru od XVI wieku aż do konfederacji barskiej. Mamy również spis inwentarzowy, który nam mówi o wyposażeniu tego budynku - opowiada gość audycji. 

Posłuchaj
23:37 Jedynka/Eureka opactwo.mp3 Opactwo w Tyńcu. Poznano plan istniejącego niegdyś budynku (Eureka/Jedynka)

 

Badania archeologiczne 

Jak podkreśla prof. Fabian Welc dzięki badaniom uzyskano niemal kompletny plan istniejącego niegdyś budynku. - Teraz jesteśmy na etapie rekonstrukcji wirtualnej - mówi. - Jest takie założenie, że używamy metod nieinwazyjnych i jesteśmy w stanie wskrzesić to, co nie istnieje i w ten sposób wrócimy naszym współczesnym czasom niezwykle ciekawy, nieistniejący element zabudowy klasztornej w Tyńcu - dodaje. 

Zwiedzający opactwo będą mieli okazję zobaczyć budowlę w wirtualnej odsłonie. - Takie jest nasze założenie - wyjaśnia rozmówca Katarzyny Kobyleckiej. - Chciałbym promować trochę inne podejście, użyć najnowszej technologii, która jest dostępna i dzięki metodzie georadarowej wykorzystać zasób wiedzy, który posiadamy, informacji archiwalnych, dawnych dokumentów. (...) Dzięki temu wszystkiemu udało się stworzyć wirtualną rekonstrukcję - informuje ekspert. 

Zobacz także: 

Ponadto w audycji: 

Dzień po uroczystościach pogrzebowych prof. Henryka Samsonowicza - wspominamy wybitnego mediewistę, wykładowcę akademickiego, rektora UW, wychowawcę kilku pokoleń historyków. Autor ok. 800 prac naukowych, kilkunastu książek, w tym tej najsłynniejszej - "Złotej jesieni polskiego średniowiecza" - odszedł 28 maja w wieku 91 lat. Dla środowiska badaczy wieków średnich prof. Samsonowicz był niezrównanym autorytetem, natomiast szerszej publiczności dał się poznać jako wspaniały popularyzator historii, goszczący także i na antenach Polskiego Radia. O profesorze opowiadali: prof. Michał Tymowski i prof. Jerzy Pysiak - historycy i przyjaciele Henryka Samsonowicza.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadząca: Katarzyna Kobylecka

Goście: prof. Fabian Welc (dyrektor Instytutu Archeologii UKSW w Warszawie, kierownik badań na wzgórzu tynieckim), prof. Michał Tymowski i prof. Jerzy Pysiak (historycy, przyjaciele Henryka Samsonowicza)

Data emisji: 11.06.2021

Godzina emisji: 19.30

ans 

Czytaj także

Czy Wineta - Jómsborg - Wolin to ten sam gród?

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2021 21:30
Wedle średniowiecznych przekazów nad Bałtykiem, u ujścia Odry, istniała potężna Wineta - największe z miast ówczesnej Europy i wielki ośrodek handlowy. Jej lokalizacja pozostaje tajemnicą. Niektórzy uważają, że tego miasta szukać trzeba na wyspie Wolin. Konfrontacja źródeł pisanych z zabytkami odkrywanymi przez archeologów nasuwa intrygujące pytanie, czy Wineta - Jómsborg - Wolin to ten sam gród?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Najstarszy afrykański pochówek homo sapiens

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2021 21:20
W Kenii znaleziono najstarszy intencjonalny afrykański pochówek gatunku homo sapiens. Grób liczy około 78 tysięcy lat i zawiera szczątki kilkuletniego dziecka.
rozwiń zwiń