Dogonowie - jedno z najbardziej intrygujących plemion Afryki

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2021 21:02
Dogonowie zamieszkują środkowe Mali. Słyną z zamaskowanych rytualnych tańców, ciekawej architektury swoich domostw i niezwykłej wiedzy astronomicznej, zawartej w kosmogonicznej mitologii. 
Dogonowie w tradycyjnym tańcu w drewnianych maskach
Dogonowie w tradycyjnym tańcu w drewnianych maskachFoto: Torsten Pursche/shutterstock

archeolog szkielet shutterstock 1200x660.jpg
Najstarszy afrykański pochówek homo sapiens

Już pierwsi europejscy badacze, którzy dotarli do kraju Dogonów w latach 30. XX w., byli pod wrażeniem posiadanych przez nich informacji na temat Syriusza, czyli najjaśniejszej gwiazdy nocnego nieba. Można ją oglądać gołym okiem, ale Dogonowie wiedzą również, że Syriuszowi A towarzyszy Syriusz B, biały karzeł odkryty dopiero w 1862 r. i widoczny tylko za pomocą teleskopu. Jak to możliwe, że Dogonowie wiedzą o tym od pokoleń? - To jest fascynująca sytuacja - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Lucjan Buchalik, etnolog, afrykanista, dyrektor Muzeum Miejskiego w Żorach. - Kiedy pierwszy raz pojechaliśmy do Dogonów w 1985 roku, to takim elementem, który nas tam przyciągał, była m.in. ich wiedza kosmogoniczna - dodaje. 


Posłuchaj
23:43 2021_06_18 19_30_49_PR1_Eureka.mp3 Dogonowie - jedno z najbardziej intrygujących plemion Afryki (Eureka/Jedynka)

 

Wiedza Dogonów jest bardzo rozbudowana. - Oni wiedzą, dlaczego jest zaćmienie Słońca, ale już nie wiedzą, na czym polega zaćmienie Księżyca. Wiedzą też, że Jowisz posiada 4 satelity, których też gołym okiem nie widać - wyjaśnia gość audycji. 

Syriusz C

Dogonowie twierdzą, że istnieje również Syriusz C - gwiazda, która zakłóca układ Syriusza A i Syriusza B. Do tej pory współcześni astronomowie nie odkryli tej gwiazdy. - Z tego co dobrze pamiętam, Syriusz C jest udowodniony matematycznie. Z zawirowań ruchu tych dwóch Syriuszów można się domyślać, że istnieje jeszcze dodatkowy trzeci obiekt, o którym wspominają Dogonowie - mówi dr Buchalik. 

Gość audycji podkreśla, że nie można jednoznacznie stwierdzić, skąd Dogonowie posiadają tak rozbudowaną wiedzę. - To lud, który nie posiada własnego alfabetu. Oni nie mają nawet swoich państw, tworzą tzw. społeczeństwa segmentarne, czyli władza nie wychodzi poza wieś - opowiada ekspert.  

[Zobacz fotografie Dogonów TUTAJ]

Ponadto w audycji:

Bardzo rzadko w zapisie kopalnym znajdujemy kości sędziwych dinozaurów. A taki przypadek zanalizowali badacze z Instytutu Paleobiologii PAN, którzy "wzięli pod lupę" szczątki roślinożernego dinozaura odkrytego w 1963 r. w czasie jednej z polsko-mongolskich wypraw na Pustynię Gobi. Jakie cechy świadczą o podeszłym wieku dinozaura i jakie choroby zostały zidentyfikowane u tego osobnika? O tym dr Tomasz Szczygielski (Instytut Paleobiologii PAN), jeden z autorów badań.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Goście: dr Lucjan Buchalik (etnolog, afrykanista, dyrektor Muzeum Miejskiego w Żorach), dr Tomasz Szczygielski (Instytut Paleobiologii PAN)

Data emisji: 18.06.2021 r. 

Godzina emisji: 19.30

ans 


Czytaj także

Średniowieczny klasztor w technologii 3D. "Wirtualna Nubia"

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2020 19:09
Jak przenieść się do wnętrza średniowiecznego klasztoru w Sudanie sprzed 1300 lat? Wystarczy wejść na portal "Wirtualna Nubia" stworzony przez specjalistów z Uniwersytetu Warszawskiego. Dzięki trójwymiarowym wizualizacjom zrekonstruowane cyfrowo budynki kompleksu monastycznego w Ghazali można zwiedzać, nie wychodząc z domu.
rozwiń zwiń