Dzikie zwierzęta w miastach. Jaki to ma wpływ na ich ewolucję?

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2021 20:50
Do niedawna badania w zakresie biologii ewolucyjnej były prowadzone w środowisku naturalnym. Nasza planeta staje się jednak w coraz większym stopniu zurbanizowana i sporo dziko żyjących gatunków na stałe związało się z miastami. Jaki jest wpływ osiedli ludzkich na żyjące tam kręgowce? Czy ewolucja w miejskim środowisku przebiega inaczej niż w naturalnych warunkach?
Dziki na terenie przedszkola
Dziki na terenie przedszkolaFoto: Faceebok/ @sm.poznan - Straż Miejska Miasta Poznania

dinozaur ornitopod pixabay 1200x700.jpg
Polscy naukowcy pierwsi na świecie zaobserwowali oznaki starości u dinozaura

Badania na ten temat prowadzi zespół prof. Marty Szulkin z Centrum Nowych Technologii UW. Już pierwsze analizy naukowców wskazują, że zwierzęta zaczynają dostosowywać się do nowej niszy ekologicznej zarówno na poziomie fenotypu (morfologii, upierzenia, strategii reprodukcyjnych), jak i na poziomie genetycznym.


Posłuchaj
23:51 2021_06_25 19_30_00_PR1_Eureka.mp3 Dzikie zwierzęta w miastach. Jaki to ma wpływ na ich ewolucję?

 

- Nauka badania przyrody w mieście jest stosunkowo nowa. Pierwsze prace z zakresu ekologii i zwierząt zaczęły się kilkadziesiąt lat temu - mówi w Programie 1 Polskiego Radia, prof. Maria 
Szulkin z Centrum Nowych Technologii UW. - Natomiast takie pytanie, czy rzeczywiście zwierzęta zmieniają się w miastach i czy dochodzi do ewolucji w mieście, jest nową  dziedziną i dopiero 10 lat temu rozpoczęły się intensywne badania, które sugerują, że bardzo dużo zwierząt zmienia się w ramach życia w mieście na poziomie fizjologicznym, wyglądu, ale i genetycznym - dodaje. 

Sikorka bogatka 

Zespół prof. Szulkin badał zmiany ewolucyjne na przykładzie sikorki bogatki. - To jest taki fajny gatunek do badań, ponieważ sikorki występują w całej Europie, występują w lasach i to pozwala na porównywanie zmian między tym, jak sikorki wyglądają w lasach i w miastach - wyjaśnia gość audycji. - W całej Europie są zespoły badawcze, które przyglądają się tym sikorkom i m.in. zaobserwowały, że sikory w mieście są trochę mniejsze i składają też mniejsze lęgi - zaznacza. 

W audycji także:

Olej palmowy to substancja o szerokim spektrum zastosowania: od przemysłu spożywczego, przez koncerny kosmetyczne, po sektor biopaliwowy. Olejowiec gwinejski, którego owoce dają ten pożądany tłuszcz, rośnie jednak tylko w okolicach równika, a jego uprawa zagraża istnieniu lasów tropikalnych.

Jak się oblicza, jedynie na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat zostało wykarczowanych 43 mln ha lasów deszczowych, co odpowiada powierzchni Maroka.

Jakie są tego przyczyny i czy można temu zapobiec? O tym rozmawialiśmy z dr Moniką Mętrak z Zakładu Ekologii Roślin i Ochrony Środowiska Wydziału Biologii UW.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka 

Goście: prof. Marta Szulkin (Centrum Nowych Technologii UW), dr Monika Mętrak (Zakład Ekologii Roślin i Ochrony Środowiska Wydziału Biologii UW) 

Data emisji: 25.06.2021 r. 

Godzina emisji: 19.30

ans 

Czytaj także

Szklana pułapka. Co zabija ptaki w miastach?

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2019 09:18
Wiele ptaków traci życie rozbijając się m.in. o wielkie szklane budynki, wiaty na przystankach autobusowych lub bariery energochłonne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowoczesne miasto - przestrzeń (nie)przyjazna zwierzętom

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2020 13:36
W wielu miastach dokonano w ostatnim czasie rewitalizacji, a place zalano betonem. - Lubimy otaczać się sterylną przestrzenią, a to nie jest środowisko przyjazne zwierzętom - tłumaczyła Małgorzata Piszczek, biolog i architekt krajobrazu. Jak tworzyć przestrzeń przyjazną zwierzętom w wielkim mieście? 
rozwiń zwiń