Medycyna obliczeniowa, połączenie medycyny z informatyką

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2021 21:18
Medycyna obliczeniowa to nowa gałąź nauki, będąca połączeniem medycyny z informatyką. Dzięki metodom obliczeniowym możliwe staje się zastosowanie coraz bardziej spersonalizowanego leczenia, które jest skuteczniejsze i obarczone mniejszą liczbą skutków ubocznych. Jak sztuczna inteligencja może wspierać pracę lekarzy?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: FotoshopTofs/Pixabay.com

Posłuchaj
21:49 2021_06_28 19_34_05_PR1_Eureka.mp3 W przypadku medycyny obliczeniowej ważna jest indywidualizacja w podejściu do każdego pacjenta, jeśli chodzi o leczenie i diagnostykę (Jedynka/Eureka)

Jedną z agencji, która zajmuje się nową gałęzią nauki, jest Centrum Zindywidualizowanej Medycyny Obliczeniowej "Sano". Projekt "Sano" realizowany jest w Krakowie przez Akademickie Centrum Komputerowe Cyfronet AGH wraz z czterema partnerami: Klastrem LifeScience Kraków, Uniwersytetem w Sheffield oraz niemieckimi: Towarzystwem Fraunhofera Wspierania Badań Stosowanych i Centrum Naukowo-Badawczym Julich.

okulista 1200 free
Jak tworzy się nowoczesne soczewki wykorzystywane w okulistyce?

- "Sano" jest wynikiem współpracy międzynarodowej, która trwa od 2002 roku, tj. od naszego pierwszego projektu europejskiego - mówi dr inż. Marian Bubak, jeden z założycieli Centrum Zindywidualizowanej Medycyny Obliczeniowej "Sano", kierownik Laboratorium Metod Informatycznych w Medycynie w Akademickim Centrum Komputerowym Cyfronet AGH, przez wiele lat profesor inżynierii systemów rozproszonych w Instytucie Informatyki Uniwersytetu w Amsterdamie.

Agencja "Sano" współpracuje z międzynarodowymi renomowanymi agendami badawczymi, w których pracują wybitni naukowcy z Polski i z zagranicy, prowadzący badania na światowym poziomie. Placówki te zostały utworzone dzięki grantom przekazanym w drodze konkursu przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej, ze środków pochodzących z programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.

Czym jest medycyna obliczeniowa?

- To model matematyczny, zamieniony na algorytm i zamieniony na konkretny program komputerowy. Jeżeli dostarczy mu się sensownych danych (…), to na tej podstawie można przewidywać, co się będzie dalej działo z obiektami, które są symulowane, w szczególności z niektórymi organami ludzkimi - wyjaśnia dr inż. Marian Bubak.

dinozaur ornitopod pixabay 1200x700.jpg
Polscy naukowcy pierwsi na świecie zaobserwowali oznaki starości u dinozaura

Ekspert Jedynki tłumaczy, że "organem, który dosyć dobrze jest modelowany na różne potrzeby, jest na przykład serce".

Ważna jest indywidualizacja

W przypadku medycyny obliczeniowej ważna jest indywidualizacja w podejściu do każdego pacjenta, jeśli chodzi o leczenie i diagnostykę.

- Cały problem polega na tym, żeby mieć możliwość zidentyfikowania tego, jak się różnimy. A co to oznacza mieć możliwość zidentyfikowania? To znaczy, że po prostu potrafimy zmierzyć i wykorzystać wielkości, którymi się charakteryzujemy. Zaczynając od takich, które najprościej jest zmierzyć, typu tętno, ciśnienie czy poziom cukru, aż przechodząc do takich, które są do zmierzenia w warunkach klinicznych. Teraz możemy próbować dostosowywać te modele do konkretnych osób albo wykorzystywać te modele do obliczeń z wykorzystaniem konkretnych danych wejściowych. Dzięki temu zindywidualizowane podejście będzie owocowało bardziej efektywnym leczeniem - twierdzi dr inż. Marian Bubak.

Czytaj także:

Audycja sponsorowana przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej.

***

Tytuł audycji: "Ludzie Nauki" w ramach pasma "Eureka"

Prowadził: Krzysztof Michalski

Gość: dr inż. Marian Bubak (jeden z założycieli Centrum Zindywidualizowanej Medycyny Obliczeniowej "Sano", kierownik Laboratorium Metod Informatycznych w Medycynie w Akademickim Centrum Komputerowym Cyfronet AGH, przez wiele lat profesor inżynierii systemów rozproszonych w Instytucie Informatyki Uniwersytetu w Amsterdamie)

Data emisji: 28.06.2021

Godzina emisji: 19.34

DS

Czytaj także

Inteligentny długopis na chorobę Parkinsona? Postęp w dziedzinie medycyny!

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2020 20:10
Gościem programu był profesor Andrzej Czyżewski - kierownik Katedry Systemów Multimedialnych Wydziału Elektroniki Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej, który ze swoim zespołem opracował szereg multimedialnych rozwiązań znajdujących zastosowanie w medycynie. Skąd wziął się pomysł na stworzenie takich rozwiązań? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białko SIRT 6. Czy to specyfik, który da nam długowieczność?

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2021 11:39
Zespół badaczy ze Stanów Zjednoczonych, Hiszpanii i Izraela wykazał, że wysoki poziom tego białka może wydłużyć życie myszy średnio o 30 procent.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Alergia - palący problem w Polsce. Jak go rozwiązać?

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2021 19:55
Przed tegorocznym Światowym Tygodniem Alergii, trwającym do 19 czerwca, opublikowano najnowsze wyniki badania "Epidemiologia Chorób Alergicznych w Polsce". W zależności od regionu i płci obecność objawów alergii deklaruje nawet do 40 proc. badanych.
rozwiń zwiń