Bankiety sakralne w Nea Pafos? Znalezisko polskich archeologów na Cyprze

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2021 14:10
Stibadium - to miejsce uczt sakralnych na wolnym powietrzu. Takie biesiady, połączone ze spożywaniem mięsa ofiarnego i piciem wina, były w starożytności powszechnym zwyczajem. Odbywały się one na półkolistych platformach, których centralnym punktem było zagłębienie z odpływem. Służyło ono do dokonywania libacji ku czci bóstwa, czyli wylewania na ziemię cennych płynów. Pierwsze takie miejsce na Cyprze odkryła misja prof. Jolanty Młynarczyk z UW.
Nea Pafos
Nea Pafos Foto: Shutterstock/smspsy

Nea pafos Cypr 1200x660 .jpg
Trójwymiarowa rekonstrukcja starożytnego miasta Nea Pafos na Cyprze

Od 2017 roku zespół badaczy z Polski i Francji bada południową część wzgórza Fabrika na obszarze antycznego miasta Nea Pafos. Odsłonięto tam ruiny świątyni i rampę, która prowadziła do wykutego w skale stibadium. Miejsce to - podobnie jak świątynia - było użytkowane od II w. p.n.e po połowę II w. n.e. - Odkryliśmy dowody na to, że to nie była świątynia typu greckiego czy rzymskiego, była całkowicie inna - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Jolanta Młynarczyk z Wydziału Archeologii UW. - Była utrzymana w tradycji architektury sakralnej, cypryjskiej, która rządziła się własnymi zasadami - opowiada badaczka. 


Posłuchaj
09:32 Jedynka/Eureka Cypr - 16.07.2021.mp3 Bankiety sakralne w Nea Pafos? Znalezisko polskich archeologów na Cyprze (Eureka/Jedynka)

 

Stibadium - bankiety sakralne 

Prof. Młynarczyk opisuje, że w starożytności ucztowanie ku czci bogów, czasem połączone z konsumpcją mięsa ofiarnego, a zawsze  z piciem trunków, było powszechnym obyczajem rytualnym nie tylko na Cyprze, ale w wielu kulturach śródziemnomorskich. 

- Chodziło o to, że jak się składało ofiary bóstwom, m.in. zwierzęta i należało te mięsa konsumować - wyjaśnia prof. Młynarczyk. - Bardzo ważną cechą były libacje, czyli samemu należało się napić, żeby być w komunii z bóstwem. Następnie ulewało się trochę z czary, specjalnego naczynia, z którego ten płyn był ofiarowany bóstwu i między innymi znaleźliśmy miejsce, które było miejscem bankietów sakralnych, które po łacinie określa się mianem Stibadium - dodaje. 

***

Starożytne miasto Nea Pafos jest jednym z najważniejszych stanowisk archeologicznych na Cyprze. Zostało założone w południowo-zachodniej części wyspy pod koniec IV w. p.n.e. W okresie hellenistycznym należało do egipskiego królestwa Ptolemeuszy, po czym znalazło się pod kuratelą rzymską. Od ok. 200 r. p.n.e. do ok. 350 r. n.e. Nea Pafos pełniła rolę stolicy wyspy.

Zobacz także:

Poza tym w audycji:

o Książka "Plan Warszawy 1655", która znajduje się w zbiorach Muzeum Warszawy, składa się z dwóch części. Pierwsza to esej historyczny prof. Agnieszki Bartoszewicz, w którym autorka przedstawiła czas gwałtownych zmian, jakie od końca XVI do połowy XVII wieku przeszła Warszawa. W drugiej części geograf i kartograf z Muzeum Warszawy dr Paweł Weszpiński dokonał analizy planu Dahlberga, prowadząc czytelnika ulicami zaznaczonymi na planie i rozszyfrowując jego kartograficzne i ikonograficzne tajemnice.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadziła: Katarzyna Kobylecka

Goście: prof. Jolanty Młynarczyk (UW), dr Paweł Weszpiński geograf i kartograf z Muzeum Warszawy, współautor książki "Plan Warszawy 1655")

Data emisji: 16.07.2021 r.

Godzina emisji: 19.30

ans

Czytaj także

Dogonowie - jedno z najbardziej intrygujących plemion Afryki

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2021 21:02
Dogonowie zamieszkują środkowe Mali. Słyną z zamaskowanych rytualnych tańców, ciekawej architektury swoich domostw i niezwykłej wiedzy astronomicznej, zawartej w kosmogonicznej mitologii. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miasto w Meksyku, miejsce narodzin bogów i początku świata

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2021 21:50
Na Wyżynie Meksykańskiej, kilkadziesiąt kilometrów na północny wschód od Mexico City, wznoszą się imponujące piramidy. Są to pozostałości monumentalnej zabudowy Teotihuacan - największej metropolii prekolumbijskiej Ameryki.
rozwiń zwiń