"Każdego roku rozświetlają niebo". Jak obserwować perseidy?

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2021 21:30
Nazywa się je "Łzami świętego Wawrzyńca". Perseidy to jeden z najbardziej znanych rojów meteorów. Obserwowany od około 2000 lat. Każdego roku na przełomie lipca i sierpnia jego orbita przecina ziemską. Tak zwane maksimum zjawiska można obserwować około połowy sierpnia. 
Perseidy na tle Drogi Mlecznej
Perseidy na tle Drogi Mlecznej Foto: shutterstock

Pixabay Kosmos droga mleczna 1200.jpg
"Oczy polskich astronomów" - niezwykły teleskop w Chile

Perseidy - co kryje się pod ich nazwą? 

Perseidy to jeden z najbardziej regularnych rojów meteorów, którego orbita przecina się każdego roku z ziemską w dniach 17 lipca - 24 sierpnia. - Jest to deszcz meteorów, więc widzimy w ciągu godziny do ponad dwustu takich zjawisk i są one spektakularne - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Sebastian Soberski, kierownik Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika w Grudziądzu. - Widzimy rozgrzane do temperatury ponad tysiąca stopni Celsjusza, które wchodząc w atmosferę ziemską po prostu wyparowują - dodaje. 

Posłuchaj
23:43 2021_07_20 19_30_05_PR1_Eureka.mp3 Łzy świętego Wawrzyńca, czyli perseidy już widoczne na tegorocznym niebie (Eureka/Jedynka)

 

Kometa Swift - Tuttle

Rój związany jest z kometą Swift-Tuttle należącą do grupy komet typu Halleya o okresie obiegu 133 lat. Za każdym razem, kiedy kometa zbliży się do Słońca, jej lodowe jądro paruje, uwalniając cząstki i grudki pyłu, które tworzą potem długi warkocz w przestrzeni kosmicznej. - Kometa pozostawia za sobą takie kosmiczne śmieci i one pozostają już na orbicie - wyjaśnia gość audycji. - Te pozostałości są przecinane co roku przez naszą planetę, dzięki temu możemy co roku obserwować zjawisko meteorów. Pamiętajmy, że pierwsze wzmianki o perseidach pochodzą sprzed 2000 lat, więc to jest kometa, która "dobrze się trzyma", bo za każdym powrotem istnieje niebezpieczeństwo, że stopi się za bardzo - słyszymy. 

Czytaj również: 

Gdzie obserwować perseidy? 

Jak podkreśla Sebastian Soberski, jeżeli chcemy zaobserwować perseidy, nie warto patrzeć w kierunku radiantu, czyli zbioru Perseusza. - Warto patrzeć w różnych innych kierunkach, gdyż właśnie perseidy hipotetycznie wylatują z Perseusza, ale uwidaczniają się dopiero trochę dalej, w takim szerokim kole - zaznacza. - W przypadku perseidów warto rozpocząć obserwację, patrząc w kierunku północno-wschodnim, bo tam mniej więcej po zachodzie słońca będzie znajdował się radiant, ale potem te meteory rozsypią się na całe niebo i w drugiej części nocy radiant będzie wysoko nad horyzontem - radzi ekspert. 


W audycji również fagi kontra tworzywa sztuczne

Wraz z rozpowszechnieniem antybiotyków bakterie uruchomiły swój mechanizm obronny. Antybiotyki będą nieskuteczne, jeśli odporna na nie bakteria zaatakuje organizm. Pomocna jest wtedy terapia opierająca się na stosowaniu wyspecjalizowanych wirusów zwanych fagami.

Naukowcy z Instytutu Chemii Fizycznej PAN w "Scientific Reports" wyjaśnili, że przyczyną zmniejszenia skuteczności fagów jest materiał, z jakiego wykonany jest pojemnik do ich przechowywania. Dlaczego i jak ważne jest to dla medycyny? O tym dr Jan Paczesny.

***

Tytuł audycji: Eureka 

Prowadzi: Dorota Truszczak 

Goście: Sebastian Soberski (kierownik Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika w Grudziądzu), dr Jan Paczesny (Instytut Chemii Fizycznej PAN)

Data emisji: 20.07.2021 r. 

Godzina emisji: 19.30

ans 

Czytaj także

Planeta swobodna, czyli kosmiczny podróżnik

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2020 21:00
Polscy astronomowie z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego odkryli najmniejszą znaną do tej pory planetę swobodną. Kosmiczny podróżnik jest samotnikiem niezwiązanym z żadną gwiazdą. - Jest to stosunkowo nowa kategoria planet pozasłonecznych. Żeby ją znaleźć, musimy obserwować miliony gwiazd - mówi szef projektu prof. Andrzej Udalski.
rozwiń zwiń