Sąd w Mińsku nie zgodził się wypuścić na wolność Andrzeja Poczobuta

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2021 12:27
Sąd w Mińsku nie zgodził się na zmianę środka zapobiegawczego dla Andrzeja Poczobuta. Polski aktywista i dziennikarz z Białorusi od ponad czterech miesięcy przebywa w areszcie - aktualnie w Żodzinie niedaleko Mińska. W ostatnich dniach z białoruskich aresztów wypuszczono kilku niezależnych dziennikarzy.
Audio
  • Sąd w Mińsku nie zgodził się wypuścić na wolność Andrzeja Poczobuta. O szczegółach - Włodzimierz Pac (IAR)
Andrzej Poczobut, dziennikarz i działacz mniejszości polskiej na Białorusi
Andrzej Poczobut, dziennikarz i działacz mniejszości polskiej na BiałorusiFoto: PAP/Rafał Guz

Andrzej Poczobut zwrócił się z prośbą o zmianę środka zapobiegawczego, ale - jak informuje Radio Swaboda - sąd rejonu partyzanckiego w Mińsku na posiedzeniu w miniony piątek nie zgodził się na to.

Żona Andrzeja Poczobuta - Oksana - zwróciła uwagę na to, że trudno jest zrozumieć logikę tej sytuacji. Z jednej strony jej mąż jest więziony, gdyż białoruskie służby obawiają się o to, by nie wyjechał z kraju. Z drugiej - proponowano mu opuszczenie Białorusi, ale nie zdecydował się na taki krok.

Andrzej Poczobut został zatrzymany 25 marca. Białoruskie służby zarzucają mu podżeganie do nienawiści na tle narodowościowym - za co grozi kara do 12 lat więzienia. Postawione mu zarzuty dotyczą upamiętenia na Białorusi żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego.

Podobne zarzuty ciążą na przebywającej w tym samym areszcie liderce Związku Polaków na Białorusi Andżelice Borys.


IAR/dad

Zobacz więcej na temat: Andrzej Poczobut Białoruś

Czytaj także

Piotr Naimski: Nord Stream 2 jest wbrew interesom Polski

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2021 08:27
Amerykańską ofertę dotyczącą atomu będziemy w rządzie rozpatrywali jesienią przyszłego roku – poinformował w poniedziałkowym "DGP" pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stanisław Żaryn: sytuacja pandemiczna w Rosji wymyka się spod kontroli, a państwo gra dezinformacją

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2021 09:21
Podczas gdy sytuacja pandemiczna w Rosji wymyka się spod kontroli, państwo gra dezinformacją i propagandą skierowaną na Zachód - ocenił sytuację w tym kraju rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś: troje dziennikarzy Radia Swaboda wyszło z aresztu

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2021 11:58
Troje białoruskich dziennikarzy Radia Swaboda wyszło z aresztu. Zatrzymano ich w Mińsku przed 10 dniami po rewizji w redakcji i mieszkaniach. Na Białorusi w aresztach nadal przebywa prawie 30 dziennikarzy.
rozwiń zwiń