"BohaterON - włącz historię!". Dowody pamięci ważne dla powstańców warszawskich

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2021 07:00
Dziś zainaugurowana zostanie szósta kampania BohaterON - włącz historię! Akcja ma na celu uhonorowanie i wsparcie dla Powstańców Warszawskich oraz promocję historii Polski XX wieku. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: mat. pras.

powstanie warszawskie serwis.jpg
Powstanie Warszawskie - zobacz serwis specjalny

Jak informują organizatorzy w konferencji wezmą udział uczestnicy Powstania Warszawskiego, członkowie Komitetu Honorowego kampanii, członkowie Kapituły Nagrody BohaterON 2021 im. Powstańców Warszawskich, przedstawiciele partnerów akcji oraz ambasadorzy projektu. W kapitule Nagrody BohaterON zasiada Prezes Zarządu Polskiego Radia dr Agnieszka Kamińska.

Organizatorzy opowiedzą o formule wysyłki kartek do bohaterów walk o stolicę, planowanych działaniach edukacyjnych oraz o nowym spocie promującym III edycję Nagrody BohaterONy im. Powstańców Warszawskich. Podczas konferencji zaprezentowany zostanie też tegoroczny spot kampanii, z udziałem aktorów i Powstańca Warszawskiego Janusza Gołuchowskiego ps. "Orwicz".

Pamięć - Edukacja - Pomoc

Agnieszka Łesiuk-Krajewska, koordynatorka projektu, wskazuje, że kampania "BohaterON - włącz historię!" prowadzona przez Fundację Sensoria i Fundację Rosa, od 2016 roku realizuje działania, którym przyświeca hasło: Pamięć - Edukacja - Pomoc, które stanowią trzy główne filary kampanii. Kampania polega na wysyłaniu symbolicznej kartki pocztowej do bohaterów walk o stolicę.


Posłuchaj
23:31 2021_07_28 19_30_28_PR1_eureka.mp3 Kolejny raz rozpoczyna się akcja "BohaterON - włącz historię!" (Eureka/Jedynka)

 


powstanie warszawskie 1200.jpg
"Pamięć o powstańcach ciągle żywa". Inauguracja projektu "Korzenie pamięci"

Takich pocztówek w historii kampanii zostało przekazanych już milion. - Wiemy o wielu znajomościach, które zostały zawarte dzięki pocztówkom, bo można na nich zostawić swój adres i numer telefonu - mówi.


Pamięć

W tym roku już po raz trzeci zostanie przyznana Nagroda im. Powstańców Warszawskich. - Ustanawiając to wyróżnienie, chcemy nagrodzić wszystkich, którzy kreatywnie i skutecznie opowiadają historię Polski XX wieku i to w różnych kategoriach - dodaje. Mogą to być nauczyciele, osoby publiczne, dziennikarze, firmy, instytucje, a także pasjonaci. Każda pełnoletnia osoba może zgłosić kandydata do nagrody za pośrednictwem specjalnego formularza.

Edukacja

W obszarze Edukacja, realizowanym od początku kampanii, są zajęcia w ramach akcji "BohaterON w szkole". Nauczycielom i pedagogom są udostępniane materiały do przeprowadzenia zajęć, które kończą się napisaniem kartki do bohaterów walk w Powstaniu Warszawskim. Gość Programu 1 Polskiego Radia zaznacza, że z roku na rok coraz większa liczba nauczycieli i uczniów bierze udział w akcji.

Pomoc

Najbardziej potrzebującym powstańcom i ich rodzinom udzielana jest pomoc, i to cały rok, a nie tylko w czasie trwania kampanii. - Dostarczamy ciepłe posiłki, kupujemy środki higieniczne i środki ochrony osobistej - wylicza Agnieszka Łesiuk-Krajewska. Zaznacza, że w czasie pandemii udało się dotrzeć do wszystkich powstańców i zapewnić im środki ochrony osobistej, kiedy były trudno dostępne. Cały czas jest czynny numer telefonu, pod który można zatelefonować z prośbą o pomoc lub z informacją, że ktoś inny takiej pomocy potrzebuje. Przeprowadzane są także remonty. - Obszar pomocy ma pokazać powstańcom, że ponad 70 lat temu oni zrobili coś wielkiego dla nas, a my dzisiaj możemy pokazać, że jesteśmy dla nich i pomóc - wyjaśnia.

Koordynatorka podkreśla, że dla powstańców jest bardzo ważne, że otrzymują kartki wysłane do konkretnej osoby. Przytacza wypowiedź jednej z uczestniczek Powstania, mającej wątpliwości, czy warto było walczyć w Powstaniu i dla kogo. - I kiedy co roku dostawała setki kartek od młodych ludzi, którzy pisali, że dziękują jej za to, co zrobiła, dziękują jej za odwagę i wolną Polskę, ona dzisiaj wie, że było warto dożyć tego momentu i ta wątpliwość została rozwiana - mówi.


BohaterON/Youtube

Tegoroczna akcja wysyłania kartek do Powstańców Warszawskich potrwa od 1 sierpnia do 2 października. Polskie Radio jest patronem medialnym kampanii.

Czytaj również: 

Ponadto w audycji:

Naukowcy wyznaczyli nową granicę dla upałów.

Opublikowana w „Lancet Planetary Health” praca naukowców opisuje górne granice wytrzymałości ludzi, zwierząt i roślin na wysokie temperatury. Jak się okazuje, upały zaczynają się od zaskakująco niskich temperatur.

Czy jest jakaś obiektywna granica, powyżej której wysoka temperatura staje się groźna dla zdrowia i życia? Przeanalizowali to naukowcy z Uniwersytetu Technicznego w Monachium.

A jakie są wnioski badaczy, o tym w Eurece opowiada: Iwona Pawluczuk, absolwentka Wydziału Pielęgniarstwa Akademii Medycznej w Lublinie i Wydziału Położnych Medycznego Studium Zawodowego w Białymstoku, specjalistka w zakresie opieki nad osobami chorymi i niesamodzielnymi. 

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Artur Wolski

Goście: Agnieszka Łesiuk-Krajewska (koordynatorka projektu "BohaterON - włącz historię!"), Iwona Pawluczuk (specjalistka w zakresie opieki nad osobami chorymi i niesamodzielnymi)

Data emisji: 28.07.2021 r. 

Godzina emisji: 19.30

 ag/kh

Czytaj także

Sukces i klątwa. Roman Bratny w cieniu "Kolumbów"

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2021 05:45
Pozostawił po sobie ponad sto książek poetyckich i prozatorskich, kilkadziesiąt scenariuszy filmowych i dramatów, ale znany jest jako autor jednego dzieła: powieści "Kolumbowie. Rocznik 20". – Jestem zdominowany przez ten jeden konkretny utwór – przyznał w Polskim Radiu w 1970 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dziękujemy za wszystko". Irena Paprocka ps. "Irena" z medalem "Pro Patria"

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2021 16:31
Minister Jan Józef Kasprzyk podczas ceremonii wręczenia proporca rozpoznawczego Dowódcy 1. Batalionu Czołgów podkreślił, że "nie można budować współczesności bez odwołań do przeszłości". Uroczystość w Parku Wolności w Muzeum Powstania Warszawskiego była dopełnieniem przekazania tradycji 3. Batalionu Pancernego AK "Golski", które miało miejsce w ubiegłym roku. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dzieci w Powstaniu Warszawskim. Jaką rolę odegrali mali powstańcy?

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2021 21:45
Symboliczny pomnik Małego Powstańca na warszawskiej Starówce przypomina o dzieciach, które brały udział w sierpniowym zrywie 1944 roku. Doświadczenie nowej rzeczywistości wojennej było przyjmowane ze strachem, a jednocześnie z zapałem do walki.
rozwiń zwiń