Dlaczego upały są tak groźne dla seniorów? Badania naukowców

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2021 11:17
Upały potrafią być uciążliwe dla osób w każdym wieku, głównie seniorów. Fakt ten nabiera nowego znaczenia w świetle badań opublikowanych przez naukowców w "Lancet Planetary Health", którzy opisują górne granice wytrzymałości ludzi, zwierząt i roślin na wysokie temperatury. 
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: Shutterstock/fizkes

słońce free shutter 1200.jpg
Słońce. Przyjaciel czy wróg człowieka?

Nowe granice odporności na upał 

Naukowcy z Uniwersytetu Technicznego w Monachium przeanalizowali, czy jest jakaś obiektywna granica, powyżej której wysoka temperatura staje się groźna dla zdrowia i życia. Eksperci uważają, że zakres optymalnej temperatury dla organizmu waha się w przedziale między 17 a 24 stopniami Celsjusza, a łagodny stres cieplny zaczyna się już przy 23 stopniach, silny - przy 36, a ekstremalny - przy 40 stopniach Celsjusza. 

Posłuchaj
23:56 2021_07_28 19_29_53_PR1_Eureka.mp3 Dlaczego upały są tak groźne dla seniorów? (Eureka/Jedynka)

 

Iwona Pawluczuk, absolwentka Wydziału Pielęgniarstwa Akademii Medycznej w Lublinie i specjalistka w zakresie opieki nad osobami chorymi i niesamodzielnymi, zwraca uwagę, że upały są szczególnie groźne dla seniorów. - Osoby młode mają mechanizm regulacji temperatury. M.in. przez pocenie obniżamy temperaturę ciała, natomiast osoby starsze mają o ok. 10-15 proc. mniej wody w organizmie - mówi. - Osoby młode szybko reagują na objawy odwodnienia, a seniorzy - ze względu na zmiany w układzie nerwowym - nie reagują adekwatnie do poziomu wody w organizmie i nie odczuwają pragnienia - dodaje. 

Jak przetrwać upały? 

Ważne nawadnianie organizmu 

Dzienne zapotrzebowanie na płyny u osób dorosłych, w umiarkowanej temperaturze otoczenia, wynosi 2-4 proc. jego masy ciała. - Trudniej jest, jak ktoś jest otyły, a wśród seniorów odsetek takich osób jest większy. Przyjmuje się, że powinny one przyjmować ok. 30-40 ml płynów na kilogram masy ciała - tłumaczy gość audycji. 

Jak pomóc seniorom przetrwać upały? - Ważne, żeby takie osoby nie wychodziły na dwór, kiedy jest największa transmisja słońca, czyli między godz. 10.00 a 15.00 - radzi Iwona Pawluczuk. - W godzinach porannych i wieczornych należy wietrzyć mieszkanie, gdyż wtedy jest najchłodniej - dopowiada. 

Czytaj również: 

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Artur Wolski

Goście: Agnieszka Łesiuk-Krajewska (koordynatorka projektu "BohaterON - włącz historię!"), Iwona Pawluczuk (specjalistka w zakresie opieki nad osobami chorymi i niesamodzielnymi)

Data emisji: 28.07.2021 r. 

Godzina emisji: 19.30

ans 

Czytaj także

Wrażliwe cechy złotego wieku

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2018 15:10
20 października obchodziliśmy Europejski Dzień Seniora. W audycji rozmawiamy, jakie obszary zdrowia i życia seniorów wymagają szczególnej opieki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Siwizna i łysienie jako skutek koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2021 20:55
Nauka odkrywa coraz więcej negatywnych skutków działania koronawirusa na nasz organizm. Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda potwierdzili w swoich badaniach, że stres wywołany pandemią - a dokładnie obawa przed zakażeniem, samo zakażenie, izolacja, leczenie i ewentualna groźba utraty życia - może powodować siwienie oraz wypadanie włosów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy można produkować leki szybciej, taniej i przyjaźniej dla środowiska?

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2021 12:26
Naukowcy z Krakowa opracowali metodę, która - jak twierdzą - przyspieszy proces produkcji leków (przeciwdepresyjnych o 90 proc., a przeciwnowotworowych nawet o 50 proc.), obniży jej koszty oraz przyczyni się do redukcji negatywnego wpływu na środowisko.
rozwiń zwiń