Polscy naukowcy opracują lek na COVID-19?

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2021 13:28
Naukowcy i lekarze z trzech warszawskich placówek: Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie - Państwowego Instytutu Badawczego, Instytutu Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk i Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego pracują nad polskim lekiem na COVID-19. Może on okazać się przełomem w walce z obecną pandemią. Na jakim etapie przebiegają badania?
mat. ilustracyjne
mat. ilustracyjneFoto: Gorodenkoff/ Shutterstock

rak nowotwór kobieta chemioterapia 1200.jpg
Jak pandemia zmieniła onkologię? Eksperci opracowali specjalny raport
Posłuchaj
23:44 2021_08_03 19_30_19_PR1_Eureka.mp3 Naukowcy chcą, żeby nanoprzeciwciała połączone z bakteriofagiem uderzały w konkretny fragment koronawirusa (Jedynka/Eureka)

Polacy zrealizowali projekt nowej oryginalnej terapii, w której chcą połączyć bakteriofaga z nanoprzeciwciałami. Lek opracowywany przez polskich uczonych mógłby mieć zastosowanie szczególnie u pacjentów onkologicznych, czyli tych najbardziej narażonych na ciężkie powikłania choroby COVID-19.

Czym są nanoprzeciwciała, a czym bakteriofagi?

- Nanoprzeciwciała są fragmentem jednołańcuchowych przeciwciał, które występują u niektórych zwierząt, np. u wielbłądowatych, alpak, ale także u rekinów. Mogą one zostać bardzo dobrze wykorzystane przez naukowców i to również jako lek. Dlatego postanowiliśmy wykorzystać je przeciw COVID-19 - mówi dr hab. Tomasz Sarnowski, profesor w Instytucie Biochemii i Biofizyki PAN - Pracownia Regulacji Ekspresji Genów.

Z kolei bakteriofag to wirus, który atakuje bakterie. - Bakteriofagi są dobrze tolerowane, ponieważ są naturalnymi wirusami, atakującymi bakterie i regulującymi ich populacje w przyrodzie. Jako gospodarze wielu szczepów bakterii mamy w sobie również bakteriofagi (…). Chcieliśmy wykorzystać wirusa bakteryjnego, uzbroić go w nanoprzeciwciało, które rozpozna wirusa patogennego i po prostu będzie go neutralizowało oraz nie pozwalało wnikać do komórki lub po prostu blokowało jego funkcje - wyjaśnia dr hab. Elżbieta Sarnowska, profesor w Narodowym Instytucie Onkologii i kierownik Zakładu Immunoterapii Eksperymentalnej.

Jak to działa?

Naukowcy chcą, żeby nanoprzeciwciała połączone z bakteriofagiem uderzały w konkretny fragment koronawirusa. - Tym celem jest białko kolca koronawirusa, tzw. białko spike, a dokładnie jego fragment. Chodzi o miejsce, które według naszych przewidywań będzie najmniej podlegało mutacjom. Nasze nanoprzeciwciało ma rozpoznawać ten kluczowy fragment, który jest najważniejszy dla wirusa do wnikania do komórki - twierdzi dr hab. Tomasz Sarnowski.

- Nasz pomysł może stać się bazą do walki z innymi pandemiami. Tak naprawdę nanoprzeciwciała możemy znaleźć przeciwko każdemu białku, które jest na innych wirusach. Jeżeli to się sprawdzi, można tworzyć leki lub ewentualnie neutralizatory przeciwko różnym wirusom. Nie jest to tylko SARS-CoV-2, tylko różne patogeny i bardziej zjadliwe wirusy - uważa dr hab. Elżbieta Sarnowska.

Czytaj także:

Poza tym w audycji:

Zespół polskich ekspertów opracował specjalny raport pokazujący wpływ pandemii COVID-19 na system opieki onkologicznej. - Pandemia poturbowała system ochrony zdrowia na całym świecie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Piotr Rutkowski z Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie - Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie.

***

Tytuł audycji: "Eureka" 

Prowadził: Krzysztof Michalski

Goście: prof. Piotr Rutkowski (Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie - Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie), dr hab. Elżbieta Sarnowska (Narodowy Instytut Onkologii, kierownik Zakładu Immunoterapii Eksperymentalnej), dr hab. Tomasz Stanowski (Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN - Pracownia Regulacji Ekspresji Genów)

Data emisji: 3.08.2021 

Godzina emisji: 19.30

DS

Czytaj także

Jak zidentyfikować bakterię odporną na antybiotyki? Innowacyjne systemy do diagnostyki medycznej

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2021 09:16
Opracowany przez polski start up Scope Fluidics system służący do wykrywania zakażeń szpitalnych PCR ONE oraz rozwiązanie BacterOMIC, które pozwala na określenie bakterii odpornych na antybiotyki, znalazły się w gronie siedmiu najbardziej przełomowych produktów diagnostycznych na świecie wybranych w konkursie przez Amerykańskie Towarzystwo Chemii Klinicznej (AACC). 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Błędy w żywieniu niemowląt. Unikaj krowiego mleka i soków owocowych

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2021 19:30
Warszawski Uniwersytet Medyczny przeprowadził badania, których celem było ustalenie najczęściej popełnianych błędów w żywieniu niemowląt w czasie pandemii. Dla niemowlęcia pierwsze tysiąc dni jest bardzo ważne pod kątem jego nie tylko obecnego, ale też przyszłego zdrowia.
rozwiń zwiń