Na zdrowie! Dlaczego kichamy?

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2021 20:30
- Kichanie to odruch obronny. Zazwyczaj kichamy po to, żeby wyrzucić z siebie substancje, które nasz organizm uważa za niepotrzebne - mówi w audycji "Eureka" prof. Krzysztof Kowal z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, przewodniczący Sekcji Immunoterapii Alergenowej Polskiego Towarzystwa Alergologicznego. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Maridav

czytaj więcej
ogórki_ok.jpg
Czy jedzenie ogórków kiszonych zmniejsza lęk społeczny?

Alergia uznawana jest za chorobę cywilizacyjną. W Polsce z dokuczliwymi objawami alergii ma problemy około 40 proc. osób. Jednym z najczęstszych objawów pylenia roślin jest właśnie kichanie, ale jak zaznacza gość Programu 1 Polskiego Radia, nie musimy kichać tylko dlatego, że jesteśmy alergikami.

- Alergia to tylko jeden element. Kichamy także na przykład dlatego, że do naszego układu oddechowego dostają się substancje takie jak zanieczyszczenia czy substancje drażniące, które są w naszym otoczeniu- zaznacza prof. Krzysztof Kowal. - W naszym środowisku jest wiele substancji, które mogą wywołać takie objawy. Klasycznym przykładem mogą być ostre zapachy, jak cebula czy pieprz - dodaje.


Posłuchaj
24:31 _PR1_AAC 2021_08_16-19-30-10.mp3 Dlaczego kichamy? (Eureka/Jedynka)

 

Jak zaznacza ekspert, samo kichanie nie jest groźne. Groźna może być natomiast choroba, które je wywołuje.

Wbrew panującymi w niektórych kręgach mitowi, podczas kichania nie dochodzi od zatrzymania serca, a jego działanie nie jest na tyle mocne, by mogło doprowadzić do śmierci.

Ponadto w audycji:

- "Swoje ofiary dusi, po czym połyka" - taki post pojawił się niedawno na Facebooku Lasów Państwowych, post informujący o spotkaniu w polskich lasach rzadkiego gatunku węża dusiciela - gniewosza plamistego, często mylonego z jadowitą żmiją zygzakowatą.

W audycji mówiliśmy o tym - jak odróżnić gniewosza od żmii, czy jest on niebezpieczny dla człowieka i zwierząt domowych... i co zrobić, gdy spotkamy węża w lesie? Naszym goście był dr Stanisław Bury z Instytutu Zoologii i Badań Biomedycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego, członek Towarzystwa Herpetologicznego NATRIX, które prowadzi badania węży i monitoruje występowanie gniewoszy w Polsce.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadził: Krzysztof Michalski 

Gość: prof. Krzysztof Kowal (Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, przewodniczący Sekcji Immunoterapii Alergenowej Polskiego Towarzystwa Alergologicznego)

Data emisji: 16.08.2021

Godzina emisji: 19.30 

kh

Czytaj także

"Astmę trzeba leczyć". Dlaczego nie można lekceważyć jej objawów?

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2021 20:43
Astma to najczęściej występująca choroba przewlekła układu oddechowego. - Aktualnie większość pacjentów chorych na astmę może żyć pełnią życia - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Piotr Dąbrowiecki. Żeby jednak tak było, trzeba zadbać o jej leczenie. Jak to zrobić?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak zidentyfikować bakterię odporną na antybiotyki? Innowacyjne systemy do diagnostyki medycznej

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2021 09:16
Opracowany przez polski start up Scope Fluidics system służący do wykrywania zakażeń szpitalnych PCR ONE oraz rozwiązanie BacterOMIC, które pozwala na określenie bakterii odpornych na antybiotyki, znalazły się w gronie siedmiu najbardziej przełomowych produktów diagnostycznych na świecie wybranych w konkursie przez Amerykańskie Towarzystwo Chemii Klinicznej (AACC). 
rozwiń zwiń