"Waleczne z gór" - historia bohaterskich góralek walczących z Niemcami

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2021 13:39
Przed nami kolejna rocznica wybuchu II wojny światowej. Ponad 80 lat od tego wydarzenia Agata Puścikowska w książce "Waleczne z gór" odkrywa przed nami historie bohaterskich góralek walczących z Niemcami w latach 1939-45. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Tomas Indrak

ribbentrop-mołotow forum 1200x660.jpg
"Czwarty rozbiór Polski". Prof. Rafał Habielski: agresji Niemiec na Polskę nie można było uniknąć

To opowieść o mieszkankach Podhala, Pienin, Orawy, Spiszu, Gorców. Autorka książki na antenie Programu 1 Polskiego Radia przyznaje, co spowodowało, że zajęła się historią bohaterskich góralek. - Jestem zakochana w takiej prawdziwej góralszczyźnie. Mam przyjaciół w różnych miejscach na południu Polski, prawdziwych górali i te rozmowy z nimi otworzyły mi oczy na historię i współczesność - mówi. 


Posłuchaj
24:04 Jedynka/Eureka waleczne góralki 24.08.mp3 "Waleczne z gór" - historia bohaterskich góralek walczących z Niemcami (Eureka/Jedynka)

 

Helena Marusarzówna - jedna z walczących góralek

Jedną z najbardziej znanych walczących góralek była na pewno Helena Marusarzówna, kurierka tatrzańska Armii Krajowej, więziona w zakopiańskiej katowni Palace, stracona przez gestapo. - Tysiące kobiet były zaangażowane w konspiracje, a tak naprawdę do takiej społecznej świadomości historycznej przebiła się cudowna Helenka - opowiada gość audycji. - Dla mnie osoobiście skarbem tej książki była możliwość rozmów z rodzinami postaci, które już odeszły, m.in. z Magdaleną, bratanicą Heleny Marusarzówny, a córką Stanisława Maruszarza. Poznawałam tę postać od nowa. Jak się rozmawia z rodziną, dla której dana postać jest bliska, to jest zupełnie inne doznanie - słyszymy.  

Jak dodaje autorka, Helena miała siostry, które również walczyły z Niemcami podczas II Wojny Światowej. - To były cztery piękne dziewczyny, niesprawiedliwością jest mówienie o jednej bohaterce, czyli o Helenie - podkreśla. 

okładka książki
okładka książki

Bohaterskie kobiety wciąż nieznane 

Wiele z tych bohaterskich kobiet wciąż pozostaje nieznanych. Wśród nich Helena Błażusiakówna, 18-latka, która w celi niemieckiego więzienia wyryła słowa modlitwy, do której Henryk Górecki napisał w 1976 roku "Symfonię pieśni żałosnych", czy Józefa Mikowa, oficer łącznikowy Tajnej Organizacji Wojskowej na terenie Polski i Słowacji, zgładzona w 1942 roku.

W dalszej części audycji o tym w jakich strukturach walczyły bohaterskie góralki? Jakie misje wykonywały? oraz jakie były ich losy? 

Czytaj również: 

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadziła: Dorota Truszczak

Goście: Agata Puścikowska (autorka), prof. Rafał Habielski (historyk z Uniwersytetu Warszawskiego),

Data emisji: 24.08.2021 

Godzina emisji: 19.30

ans 

Czytaj także

Ekspert o II WŚ: wiemy, jaki potencjał Sowieci rzucili na Polskę

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2019 08:05
Mija 80 lat od wybuchu II wojny światowej, a nadal w różnych źródłach podawane są różne dane. Z jak liczebnie dużymi i jak wyposażonymi  armiami - niemiecką i sowiecką - musiało zmierzyć się  Wojsko Polskie we wrześniu 1939 roku? Jakim potencjałem  obronnym dysponowała Polska? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Polish-Jewish Studies" - najnowszy periodyk IPN

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2021 20:18
Instytut Pamięci Narodowej wydał pierwszy numer pisma „Polish-Jewish Studies” (PJS), polsko-angielskiego rocznika naukowego poświęconego relacjom polsko-żydowskim oraz dziejom społeczności żydowskiej na ziemiach polskich w XX w.
rozwiń zwiń