Akademia Caritas Dzieciom - wsparcie dla najmłodszych w nowym roku szkolnym

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2021 21:40
Czy małe dziecko może zostać naukowcem? Czy sprawdzi się w roli dziecięcego nauczyciela, który pomaga innym dzieciom w przyswojeniu np. wiedzy z matematyki czy języka polskiego? Tego typu umiejętności wraz z pierwszym dzwonkiem zacznie kształcić u najmłodszych program skierowany do dzieci i młodzieży będących podopiecznymi świetlic prowadzonych przez Caritas diecezjalne. 
Ogólnopolska Zbiórka Żywności Caritas pod hasłem Tak-Pomagam
Ogólnopolska Zbiórka Żywności Caritas pod hasłem "Tak-Pomagam"Foto: PAP/Wojciech Pacewicz

Czytaj też:
shutterstock_lekarz dokumenty 1200.jpg
Dr Paweł Balsam: uwielbiam rozmawiać z pacjentami

"Tornister pełen uśmiechów" 

Nowy program stanowi kontynuację wieloletniej kampanii "Tornister pełen uśmiechów", w ramach której Caritas co roku przekazuje wyprawki szkolne dzieciom z rodzin potrzebujących wsparcia. - Od wielu lat Caritas organizuje tę akcję. Staraliśmy się wspierać dzieci, przygotowując dla nich tornistry wypełnione wspaniałymi wyprawkami, przyborami szkolnymi i tak jest też w tym roku - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Małgorzata Jarosz-Jarszewska, ekspert pomocy krajowej. - W całej Polsce rozdaliśmy 6 400 tornistrów wypełnionych przyborami szkolnymi. Z tej puli 1600 tornistrów przekazaliśmy polskim dzieciom na Ukrainie i Białorusi - dodaje. 

Posłuchaj
21:21 Jedynka/Eureka Caritas 2.09.mp3 Akademia Caritas Dzieciom - wsparcie dla najmłodszych w nowym roku szkolnym (Eureka/Jedynka)

 

Świetlice - kto z nich korzysta? 

Akademia Caritas Dzieciom to program skierowany do dzieci i młodzieży będącej podopiecznymi świetlicy prowadzonych przez Caritas diecezjalne. - W Polsce Caritas prowadzi około 100 takich placówek. Codziennie uczęszcza do nich ok. 3 tys. dzieci - podkreśla gość audycji. - To są dzieci w wieku szkolnym od młodszych klas aż po klasę ósmą i one przychodzą do świetlic po zakończeniu lekcji w szkole - dodaje. 

Dzieciom w nauce pomagają wolontariusze. - W świetlicach angażujemy wolontariuszy, którzy pomagają dzieciom udzielając korepetycji, prowadzą różnego rodzaju zajęcia - słyszymy. 

Konkretny rodzaj wsparcia 

Program jest konkretnym rodzajem wsparcia, który rozpoczyna się we wrześniu i będzie trwał przez najbliższe półrocze. - Są trzy komponenty tego programu, jeden z nich to wsparcie psychologiczno-pedagogiczne i w ramach tego działania organizujemy 50 warsztatów dla tysiąca dzieci - zaznacza  Małgorzata Jarosz-Jarszewska. - Warsztaty nazywają się "Ratownicy marzeń" i będą prowadzone przez trenerów pracowni rozwoju społecznego, która jest partnerem w programie - dodaje. 

 Zobacz też:

W audycji również:

Trwa Europejski Kongres Kardiologiczny (European Society of Cardiology), na którym dokonuje się wymiana najnowszych doniesień naukowych i wyników badań związanych z sercem. Czas pandemii wyraźnie ograniczył diagnostykę, ilość wykonywanych zabiegów oraz zminimalizował dostępność rehabilitacji kardiologicznej. Jednak w tym trudnym czasie lekarze i naukowcy prowadzą prace nad stworzeniem nowych procedur leczniczych, które sprawdzą się np. przy czwartej fali pandemii.

Gościem Eureki był dr hab. n. med. i n. o zdrowiu Paweł Balsam z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Opowie on o najnowszych wytycznych dotyczących postępowania z pacjentami cierpiącymi na niewydolność serca. Gwarantem w ratowaniu ludzkiego życia jest wdrożenie, opartych na badaniach naukowych, procedur, które zaczną obowiązywać w całej Unii.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Artur Wolski

Goście: Małgorzata Jarosz-Jarszewska (ekspert pomocy krajowej), dr hab. n. med. i n. o zdrowiu Paweł Balsam (WUM)

Data emisji: 2.09.2021 r. 

Godzina emisji: 19.30 

ans 

Czytaj także

Zbiórka dla mieszkańców Bejrutu. Abp Ryś: to dla nich niezwykle ważne wsparcie

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2021 17:00
"Przed rocznicą tragicznej eksplozji w Bejrucie w niedzielę Caritas Archidiecezji Łódzkiej organizuje zbiórkę pieniędzy dla mieszkańców stolicy Libanu. Pamięć o braciach na Bliskim Wschodzie i wsparcie są dla nich niezwykle ważne" - napisał w liście metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak pomaga Caritas Polska?

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2021 08:06
Minął rok od wybuchu w porcie w Bejrucie a stolica Libanu nadal nie może się otrząsnąć po tragedii z 4 sierpnia 2020 r. Sytuacja mieszkańców pogarsza się z roku na rok.W audycji m.in. o możliwej pomocy dla Libanu.
rozwiń zwiń