Co z trzecią dawką szczepionki? Minister zdrowia zapowiada szybką decyzję w tej sprawie

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2021 12:39
- Dziś bądź jutro podejmiemy z premierem decyzję, co z trzecią dawką szczepionki - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: siekierski.photo/Shutterstock

1200 szczepienie shutterstock free.jpg
Trzecia dawka szczepionki przeciw COVID-19. Prof. Marczyńska: jest absolutnie bezpieczna

- Obaj mamy poczucie, że nie będziemy czekali do 4 października na decyzję EMA w tej sprawie - podkreślił Adam Niedzielski.

Jak zaznaczył minister zdrowia "w ostatnich tygodniach mamy do czynienia z kontynuacją wzrostów, jeżeli chodzi o liczbę nowych zakażeń".

- Widzimy wyraźnie, że dynamika procesu epidemicznego przyrasta. O ile kilka tygodni temu mogliśmy jeszcze patrzeć na to, że z tygodnia na tydzień to zwiększenie liczby nowych zakażeń jest rzędu dwudziestu, dwudziestu kilku procent, to tak naprawdę od tygodnia mamy do czynienia już z dynamikami rzędu 35, nawet 40 procent. Nawet z dnia na dzień zdarzały się takie sytuacje, że ta dynamika była blisko 50-procentowa - podkreślił.

Czytaj także:

Według ministra zdrowia skutkiem tego jest, że średnia dzienna liczba zakażeń przekroczyła 600. - Tydzień temu to jeszcze było 450, a jeszcze niedawno - przypomnę - te średnie liczby kształtowały się w przedziale 200-300. Widać, że mamy do czynienia z takim konsekwentnym trendem zwiększania liczby zakażeń - ocenił.

Zastrzegł, że wzrosty te przekładają się na wzrost hospitalizacji. - W tej chwili mamy przekroczoną już liczbę tysiąca hospitalizacji - poinformował Niedzielski. Dodał, że "liczba hospitalizacji w ciągu tygodnia się podwoiła".

ng

Czytaj także

Blisko 17 mln Polaków w pełni zaszczepionych. Szef MZ: wszystko jest jeszcze w naszych rękach

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2021 06:54
W pełni zaszczepione, czyli dwiema dawkami preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca, a także jednodawkową szczepionką Johnson&Johnson, jest w Polsce ponad 16 mln 881 tys. osób.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef MZ podał dane dotyczące szczepień. "Bardzo dobry parametr" w jednej z grup wiekowych

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2021 15:32
- Zbliżamy się do zaszczepienia przeciw COVID-19 blisko 60 proc. osób w Polsce. W grupie wiekowej powyżej 70. roku życia mamy już bardzo dobry parametr, prawie 80 proc. pełnego wyszczepienia - poinformował w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister zdrowia o wyszczepieniu uczniów: będziemy szukali kolejnych zachęt i rozwiązań

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2021 14:52
- Do tej pory mamy zaszczepiony ok. 700 tys. uczniów, czyli ok. 30 proc. Będziemy szukali kolejnych zachęt i rozwiązań, aby zaszczepionych uczniów było wiecej - zapowiedział szef MZ Adam Niedzielski. Dodał, że liczba złożonych deklaracji ws. szczepień uczniów w szkołach nie jest imponująca.
rozwiń zwiń