Ekspert: przebieg COVID-19 u osób szczepionych na grypę jest łagodniejszy

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2021 21:23
Zawsze warto mieć dobrą polisę na życie, szczególnie w dobie pandemii. - Szczepienie przeciw grypie chroni przed ciężkim przebiegiem COVID-19 oraz ogranicza następstwa zakrzepowo-zatorowe COVID-19 - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. dr hab. n. med. Adam Antczak, przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/insta_photos

Pandemia kwarantanna 1200 free.jpg
"Zostałeś skierowany do odbycia kwarantanny" - uwaga na fałszywe wiadomości
Posłuchaj
22:31 2021_09_30 19_29_56_PR1_Eureka.mp3 Objawy grypy i COVID-19 są bardzo podobne, przez co lekarze mają ciężkie zadanie przy postawieniu jasnej diagnozy (Jedynka/Eureka)

Epidemiolodzy twierdzą, że mamy za sobą "bardzo dobry sezon grypy". Co to oznacza? - Celowo użyłem określenia "dobry sezon", ponieważ w sezonie 2020/2021 było o połowie mniej zachorowań na grypę i choroby grypopodobne w porównaniu z poprzednimi sezonami. W tym czasie nie było w Polsce żadnych oficjalnych zgonów z powodu grypy - wyjaśnia prof. dr hab. n. med. Adam Antczak.

- Wszystkie obostrzenia, które były związane ze zwalczaniem COVID-19, znakomicie sprawdziły się w zapobieganiu innym chorobom zakaźnym, w tym przede wszystkim grypie, która jest bardzo zakaźna i na którą zapada bardzo wiele osób. Stąd ciągle aktualna pozostaje konieczność noszenia masek, dystansu i dezynfekcji rąk, ponieważ tego typu działania sprawiają, że w ogóle zakażeń jest mniej - dodaje ekspert Jedynki.

Jak odróżnić grypę od koronawirusa?

Objawy grypy i COVID-19 są bardzo podobne, przez co lekarze mają ciężkie zadanie przy postawieniu jasnej diagnozy. - Zróżnicowanie COVID-19 i grypy w gabinecie lekarza jest praktycznie niemożliwe, ponieważ obie choroby mają cały panel bardzo podobnych objawów. Przede wszystkim są to choroby wysokogorączkowe i niskonieżytowe, tzn. jest tam zdecydowanie niedużo kataru i dolegliwości typu ból gardła. Chociaż wariant Delta ma charakterystyczny, szczypiący ból gardła - zauważa prof. dr hab. n. med. Adam Antczak.

Dlatego też, w przypadku diagnostyki, niezbędne jest wykonanie badań laboratoryjnych.

Czy można szczepić się na grypę i na COVID-19?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy należy szczepić się na COVID-19 i grypę osobno czy jednak razem? - Nasze szczęście polega na tym, że ciężkiemu przebiegowi zarówno grypy, jak i COVID-19 oraz śmierci z powodu tych chorób, możemy zapobiegać za pomocą szczepień. Jestem niezwykle zdumiony, że udało się wyprodukować w bardzo krótkim czasie całą gamę szczepionek przeciw COVID-19, a pamiętajmy, że sama historia szczepień przeciw grypie ma 90 lat (…). Można spokojnie szczepić razem, ponieważ są one skuteczne, bezpieczne i ich podanie nie zwiększa ryzyka działań niepożądanych i nie obniża skuteczności tych szczepień - prof. dr hab. n. med. Adam Antczak.

- Okazało się, że jeśli szczepimy się przeciw grypie, to rzeczywiście w kontekście COVID-19 odnosimy ewidentne korzyści. Oczywiście szczepionka przeciw grypie nie chroni przed zakażaniem przeciw COVID-19, ale tylko częściowo. W grupie osób szczepionych przeciw grypie dochodzi o kilkanaście procent rzadziej do zakażeń COVID-19. Bardzo ważne jest również, że przebieg COVID-19 u osób szczepionych przeciw grypie jest istotnie łagodniejszy - dodaje nasz rozmówca.

Ekspert Jedynki zwraca uwagę, że takie osoby chorują na chorobę przeziębieniową COVID-19, ale 2,5-krotnie rzadziej trafiają do szpitala z powodu ciężkiego przebiegu koronawirusa i ponad 3-krotnie rzadziej na oddział intensywnej terapii. - Szczepienie przeciw grypie chroni przed ciężkim przebiegiem COVID-19 oraz ogranicza następstwa zakrzepowo-zatorowe COVID-19 - słyszymy.

Czytaj także:

Poza tym w audycji:

Cena zaniedbań w ciąży. Istnieją dowody naukowe potwierdzające wpływ zaniedbań w ciąży na stan zdrowia noworodka. Z badań wynika, że szczególnie groźny dla rozwijającego się dziecka jest wyczuwalny brak jego ruchu. Genetyka odpowiada za ten stan zaledwie w 30 proc. Skutkiem późnego wykrycia tego problemu w czasie ciąży jest uszkodzenie stawów i kości, a także mięśni. Problem ujawnia się dopiero po porodzie i aby dziecko mogło normalnie funkcjonować, konieczne są wielokrotne operacje. Dlaczego dbałość o zdrowie matki w czasie ciąży i regularna kontrola nienarodzonego jeszcze dziecka są tak ważne? I jak medycyna, dzięki supernowoczesnym technikom operacyjnym, naprawia to, co człowiek zaniedbał?

Gościem audycji był dr hab. n. med Bartłomiej Kowalczyk z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadził: Artur Wolski

Goście: prof. dr hab. n. med. Adam Antczak (przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy), dr hab. n. med Bartłomiej Kowalczyk (Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie)

Data emisji: 30.09.2021 

Godzina emisji: 19.29

DS

Czytaj także

"Szczepienia nie powodują niepłodności i nie grożą poronieniem". BBC przytacza wyniki nowych badań

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2021 06:45
Nt. szczepień przeciwko COVID-19 krąży w sieci wiele mitów i nieporozumień, najczęściej powtarzane są twierdzenia, że u kobiet mogą one powodować niepłodność, a w ciąży grożą poronieniem. Nie ma jednak badań sugerujących, że szczepionka przeciwko COVID-19 może gromadzić się w jajnikach, co grozi niepłodnością - stwierdza BBC News, powołując się na nowe badania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przełom w pulmonologii, czyli o zdrowym oddychaniu płuc

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2021 21:33
Nareszcie jest sukces w badaniach klinicznych leków pozwalających na ograniczenie tempa rozwoju chorób płuc i na wydłużenie życia w określonych schorzeniach. Szczególnie optymistycznie brzmi to we wrześniu, Miesiącu Podnoszenia Świadomości Chorób Włóknieniowych Płuc.
rozwiń zwiń