Niedożywienie przyczyną zwiększonego ryzyka powikłań i śmiertelności u pacjentów

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2021 19:30
Ponad 30 proc. pacjentów przy przyjęciu do szpitala prezentuje różny stopień niedożywienia, a u kolejnych 20-30 proc. stan ten pogłębia się w trakcie hospitalizacji. Badania potwierdzają, że brak odpowiedniego wsparcia żywieniowego pacjentów to duży problem w Polsce.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: Shutterstock/Unchalee Khun

szczęście oddychanie powietrze 1200x660.jpg
Przepis na długie życie według naukowych badań

- Pacjenci, którzy są niedożywieni, zdecydowanie gorzej reagują na klasyczne leczenie w różnych jednostkach chorobowych i proces rehabilitacji i powrotu do zdrowia jest zdecydowanie dłuższy - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia dr n. med. Agnieszka Białek-Dratwa z Zakładu Żywienia Człowieka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. 

Jak przyznaje gość audycji, żywienie jest szczególnie ważne u pacjentów onkologicznych. - Bezwzględnie żywienie u pacjentów, którzy chorują na nowotwory i przyjmują chemioterapię, ma ogromne znaczenie.  Również u pacjentów neurologicznych, po udarach, jeżeli pacjent jest dobrze odżywiony, proces rekonwalescencji jest łatwiejszy - wyjaśnia. 

Posłuchaj
15:07 Jedynka/Eureka niedożywienie.mp3 Niedożywienie przyczyną zwiększonego ryzyka powikłań i śmiertelności u pacjentów (Eureka/Jedynka)

 

Ocena stanu odżywienia pacjenta 

Niedożywienie u pacjenta stwierdza się na podstawie przeprowadzonych obserwacji i podstawowych badań zleconych przez lekarza. - Brak odpowiedniej podaży białka sprzyja dłuższemu okresowi rehabilitacji, dodatkowo obniżony poziom witaminy B12, żelaza we krwi. Te wszystkie parametry będą wpływały na niekorzyść pacjenta - ocenia. 

Jak w przypadku innych chorób, niedożywienie wymaga szybkiego rozpoznania dostosowanego do konkretnej sytuacji. Z punktu widzenia prawnego każdy pacjent przyjmowany do szpitala powinien mieć oceniony stopień odżywienia. Powinniśmy dokonać analizy, czy pacjent jest w grupie ryzyka czy nie, lecz praktyka idzie w innym kierunku. My też nie mamy odpowiedniego finansowania tradycyjnego, naturalnego żywienia, tak jakbyśmy chcieli. Dieta szpitalna jest uboga w wiele składników odżywczych i nie jest prawidłowo zbilansowana, pomimo że byśmy chcieli - zauważa ekspert. 


. .

Krok milowy w walce z niedożywieniem 

Niestety dziś co piąty student i prawie każdy lekarz pracujący w szpitalu nie zetknął się z profesjonalnie opracowaną tematyką żywienia pacjenta. Od października Śląski Uniwersytet Medyczny jako pierwszy w Polsce wprowadza edukację żywieniową na wszystkich wydziałach uczelni. - życzę sobie tego, żebyśmy wszyscy rozmawiali tym samym językiem i proces edukacji związany z żywieniem był na wszystkich kierunkach studiów, nie tylko na dietetyce - uważa dr n. med. Agnieszka Białek-Dratwa. - Dietetyka nie była przedmiotem na kierunkach lekarskich, pielęgniarskich. My w tym roku jako Śląski Uniwersytet Medyczny wprowadziliśmy na wszystkich kierunkach zajęcia dotyczące leczenia żywieniowego u pacjentów niedożywionych - informuje gość Jedynki. 

Czytaj również: 

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Artur Wolski

Goście: dr n. med. Agnieszka Białek-Dratwa (Zakładu Żywienia Człowieka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego)

Data emisji: 18.10.2021 r. 

Godzina emisji: 19.38

ans