Polodowcowe zbiorniki wodne

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2021 07:55
Schyłek ostatniej epoki lodowcowej zaczął się ok. 13 tys. lat temu. Ocieplenie klimatu spowodowało, że czapa lodu sięgająca od bieguna po północne obszary Eurazji oraz Ameryki zaczęła się topić. Uwolniona woda podniosła poziom oceanu światowego, a na kontynentach szukała dla siebie nowego miejsca, wypełniając napotkane niecki. Naukowcy wskazują, że apogeum tego procesu miało miejsce 7 tys. lat temu.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

lodowiec topnienie islandia 1200.jpg
Czy topniejące lodowce zagrażają światu?

Na ślady takiego właśnie olbrzymiego "polodowcowego" zbiornika natrafił w Uzbekistanie prof. Karol Szymczak. W tym roku zostały przeprowadzone pierwsze badania terenowe, które potwierdzają istnienie na obszarach dzisiejszej pustyni Kyzył-Kum akwenu, który swoją wielkością mógł dorównywać obecnemu Morzu Kaspijskiemu.

Przelewanie się ogromnych mas wody oraz gwałtowne występowanie z brzegów już istniejących mórz musiało być zjawiskiem budzącym grozę wśród mieszkających tam ludzi. Czy echem tych wydarzeń mogły być opowieści o potopie, które odnajdujemy w tradycji wielu cywilizacji?

Ponadto w audycji: 

- Inkowie to jedna z najbardziej fascynujących cywilizacji Ameryki Południowej. Ich państwo powstało na niespełna 200 lat przed przybyciem Hiszpanów. Z jądra wokół Cuzco w ciągu zaledwie stulecia rozrosło się do terenów obejmujących 6 tys. km wzdłuż wybrzeży Pacyfiku.

Jak w tak krótkim czasie udało się im stworzyć tak imponujące imperium? Prof. Jan Szemiński i prof. Mariusz Ziółkowski - autorzy książki "Mity, rytuały i polityka Inków" widzą rozwiązanie tej zagadki nie w przewadze technologicznej czy militarnej - ale w zręcznej polityce i propagandzie, która umożliwiła Inkom zdobycie i utrzymanie władzy na tak rozległym obszarze. W swojej publikacji wyjaśniają także fenomen upadku inkaskiego państwa, które zostało pokonane przez garstkę Hiszpanów pod wodzą Francisca Pizarra.

Książka "Mity, rytuały i polityka Inków" miała swoją premierę 15 lat temu. Teraz ukazało się III wydanie tej pracy, ale uzupełnione i rozszerzone o nowe rozdziały, będące wynikiem ostatnich badań i przemyśleń obu autorów. Prof. Jan Szemiński - to bowiem historyk, znawca kultury andyjskiej, a prof. Mariusz Ziółkowski - archeolog, który z sukcesami od lat prowadzi prace badawcze w Peru.

Gośćmi audycji będą: prof. Jan Szemiński - historyk, tłumacz i prof. Mariusz Ziółkowski - dyrektor Centrum Badań Andyjskich UW, autorzy książki "Mity, rytuały i polityka Inków".

***

Na "Eurekę" w piątek (22.10) o godz. 19.30 zaprasza Katarzyna Kobylecka. 

ans 

Zobacz więcej na temat: klimat oceany morza

Czytaj także

Światowy Dzień Mórz i Oceanów - jak dbać o hydrosferę?

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2021 12:41
Morza i oceany pełnią kluczową rolę dla życia na Ziemi. Warto o tym pamiętać i dbać o stan wód na świecie, nie tylko od święta.
rozwiń zwiń