Sport jako skuteczna terapia

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2021 14:08
Joanna Węglarz, specjalista psychologii klinicznej opowie w "Eurece" - w oparciu o przeprowadzone badania - o terapii sportem. Jak okazuje się, mamy dowody na to, że sport jest skuteczną i tanią metodą na zachowanie zdrowia, witalności, zacieśnianie więzi międzyludzkich, a także wzmocnienie swojej wartości oraz uspokojenie negatywnych emocji, które generuje separacja społeczna.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Oleg Romanko

shutterstock otyłość 1200.jpg
Otyłość to jedna z najgroźniejszych chorób. "Może powodować ponad 200 różnych powikłań"

Naukowcy potwierdzają, że podczas aktywności fizycznej produkowana jest dopamina odpowiedzialna za prawidłową pracę układu nerwowego. To również hormon motywacji i koncentracji. Kiedy się zmęczymy, np. podczas ćwiczeń, powstaje w naszym ciele serotonina, odpowiedzialna za sen i zasypianie oraz kontrolę nastroju. Powstają też endorfiny, czyli hormony szczęścia.

Niestety w czasie pandemii nasza aktywność, w tym i najmłodszego pokolenia, wyraźnie zmalała, co potwierdzają badania naukowe. Niemiecki Instytut Technologii w Karlsruhe (KIT) przeprowadził długoterminowe badania aktywności fizycznej dzieci i młodzieży w czasie pandemii, z których wynika, że aktywność fizyczna zajmuje tylko 75 minut dziennie.

Polskie badania dały jeszcze gorsze wyniki. Prawie 10 proc. dzieci i młodzieży w wieku od 10 do 18 lat nie wykazywało żadnej aktywności fizycznej w tygodniu. Ostatnie badania potwierdziły, że samodzielny wysiłek związany z ruchem na świeżym powietrzu lub podczas ćwiczeń zadeklarowało 41 proc. badanych. Przed ogłoszeniem pandemii odsetek ten wynosił 50 proc.

Poza tym w audycji:

Francuscy naukowcy odkryli, w jaki sposób można opóźnić przerzuty nowotworu do kości. Tym hamulcem są przeciwciała monoklonalne, które zatrzymują tworzenie się osteoklastów, czyli komórek niszczących tkankę kostną. Kości stanowią trzecią pod względem częstości po płucach i wątrobie lokalizację przerzutów nowotworowych. Według Europejskiej Organizacji Onkologicznej (ECCO), u nawet 90 proc. cierpiących na raka prostaty mężczyzn, jako pierwsze występują przerzuty nowotworu do kości. U kobiet jako konsekwencja raka piersi i jajnika. Towarzyszy temu ból, jeden z najsilniejszych znanych w medycynie. Pojawiają się skłonności do złamań kości oraz obniżenie odporności ogólnej i psychicznej, co niweczy skutki jakiejkolwiek terapii.

O nowatorskiej metodzie leczenia przerzutów do kości u pacjentów onkologicznych i swoistym polowaniu na raka, aby "złapany w sieć terapeutyczną" nie dawał dalszych przerzutów opowie dr n. med. Michał Kunkiel z Kliniki Nowotworów Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie, Państwowy Instytut Badawczy.

***

Na audycję "Eureka" w czwartek (28.10) o godz. 19.30 zaprasza Artur Wolski.

DS

Czytaj także

Polacy są mało aktywni fizycznie. Brak ruchu i zła dieta skracają nam życie

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2021 19:30
Polska zaliczana jest przez Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne do grupy krajów o wysokim ryzyku sercowo-naczyniowym. Dlaczego? Bo aż prawie 48 proc. zgonów spowodowanych jest przez choroby serca i naczyń. To właśnie niski poziom aktywności fizycznej i siedzący tryb życia szybko zwiększają liczbę osób z nadwagą i otyłych, mało sprawnych fizycznie, narażonych na choroby serca i naczyń, cukrzycę i wiele innych poważnych chorób.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stanisława Walasiewicz - najszybsza kobieta świata

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2021 10:22
Polski sport okresu międzywojennego przyniósł nam wielu wybitnych olimpijczyków. Wśród nich jest Stanisława Walasiewicz, lekkoatletka, złota i srebrna medalistka z Los Angeles i Berlina. W latach 30. XX wieku nazywana najszybszą kobietą świata.
rozwiń zwiń