Historia kolekcjonerstwa, czyli korzenie współczesnych muzeów
Sukces na rynku mody
Dom Mody Bogusław Herse był najbardziej ekskluzywnym tego typu przedsiębiorstwem w Warszawie w okresie międzywojennym. Powstał w 1868 roku przy ul. Senatorskiej 10 pod nazwą "Handel Koronek i Towarów Białych oraz Magazyn Mód Bogusław Herse". - Był to jeden z najbardziej znanych, warszawskich sklepów działających długo, przez 70 lat, więc mniej więcej czas życia trzech pokoleń - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia Agnieszka Dąbrowska z Muzeum Warszawy, autorka książki "Herse. Warszawski Dom Mody". - Mimo że przestał istnieć w 1936 roku, do dzisiaj budzi się poczucie nostalgii wśród warszawianek. (...) Jest to bardzo znany sklep z odzieżą, symbol luksusu i jakości i forma, która jak soczewka skupia historię warszawiaków - opowiada.
23:45 2021_11_03 19_30_12_PR1_Eureka.mp3 "Symbol luksusu i wyrafinowanego stylu". Historia domu mody Hersego (Eureka/Jedynka)
Ubiory najlepszej jakości
Przez długie lata na modowej mapie miasta Dom Mody Bogusław Herse pełnił rolę imperium ubiorów najlepszej jakości. - Czas działania firmy to był okres, kiedy mechanizmy bardzo się zmieniały. Herse w powszechnym przekonaniu kojarzy się z luksusem i ubiorami, ale druga połowa XIX wieku to moment, kiedy bardzo rozwija się przemysł tekstylny, więc tkaniny stają się tańsze - wyjaśnia gość audycji. - Pojawia się wtedy więcej konfekcji, czyli odzieży gotowej, a nie szytej na miarę. To obniża koszty i sprawia, że moda jest dostępna dla szerszego grona odbiorców - dodaje.
Jak przyznaje rozmówczyni Katarzyny Jankowskiej, firma Bogusława Hersego elastycznie reagowała na procesy, które zachodziły w światowej modzie. - Był to sklep oferujący towary dla osób zamożnych i rzeczy bardzo kosztowne, ale ten asortyment słynął z tego, że był znakomitej jakości - mówi gość Jedynki. - Krąg klientów i klientek był bardzo szeroki - dopowiada.
Pierwsza siedziba Domu Mody Bogusław Herse przy ul. Senatorskiej 10, ok. 1885 -1899; il. J. K., C. Angerer&Göschl, ze zbiorów Biblioteki Narodowej
Saloniki, przymierzalnie, poczekalnie dla mężczyzn
Klientami było z reguły ludzie majętni i podczas pobytu w sklepie tworzono dla nich luksusowe warunki. Powstawały specjalne saloniki, przymierzalnie dla pań oraz poczekalnie dla panów. - Sklep został wybudowany i zaprojektowany tak, aby zapewnić komfort. Poczekalnie były wyposażone w wygodne meble, gdzie leżały żurnale albo katalogi firmowe ułatwiające zakupy - potwierdza Agnieszka Dąbrowska. - Była elektryczność i windy, które wtedy były nowością - dodaje.
Pokazy mody
- Zaproszenia na rewię Hersego były traktowane jako nobilitacja, wśród publiczności zdarzały się znamienite nazwiska arystokratek, dyplomatów - podkreśla gość Jedynki. - Warto pamiętać, że relacje z takich pokazów zamieszczała prasa, bardzo szczegółowo wymieniając, kto swoją obecnością uświetnił uroczystość - dodaje.
Zachowało się wiele pamiątek, w tym strojów, reklam, katalogów, świadectw historii ówczesnego rynku mody, które przypominają o czasach świetności Domu Mody Bogusław Herse.
Ponadto w audycji:
- W 190. rocznicę wydania "Konstytucji dla Europy" przedstawiliśmy jej autora Wojciecha Bogumiła Jastrzębowskiego, uczonego, powstańca listopadowego. W dobie walk narodowo-wyzwoleńczych nakreślił on kształt nowej Europy, co uznano za pierwszą polską próbą opisania praw przyszłej wspólnoty narodów. Jastrzębowski był naukowcem, wynalazcą, botanikiem, fizykiem i zoologiem. Jego wszechstronne dokonania przedstawiono na poświęconej rocznicy konferencji naukowej w Muzeum Niepodległości. W "Eurece" gościliśmy dr Beatę Michalec, wicedyrektora Muzeum Niepodległości.
Wydarzenie jest objęte patronatem Polskiego Radia.
Czytaj również:
***
Tytuł audycji: Eureka
Prowadzi: Katarzyna Jankowska
Goście: Agnieszka Dąbrowska (Muzeum Warszawy, autorka książki "Herse. Warszawski Dom Mody"), dr Beata Michalec (wicedyrektor Muzeum Niepodległości)
Data emisji: 3.11.2021 r.
Godzina emisji: 19.30
ans