Leonardo da Vinci - wszechstronny uczony. Czego nie wiemy o słynnym artyście?

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2021 21:45
Badacze nie ustają w odkrywaniu nowych treści w dziełach artysty, filozofa i muzyka, który nie ukończył studiów uniwersyteckich, ale poprzez rozwijanie ciekawości świata stał się geniuszem nauki. Leonardo był wizjonerem, człowiekiem renesansu.
Leonardo Da Vinci
Leonardo Da VinciFoto: Everett Collection/Shutterstock

Czytaj też:
Bogdan Ney Forum 1200.jpg
"Był wybitnym autorytetem". Ekspert Jedynki o prof. Bogdanie Neyu

Leonardo da Vinci wyprzedzał swoją epokę, tworzył sztukę, budował maszyny i instrumenty muzyczne. Przedstawimy ciekawostki i nieznane fakty z bogatego życia wynalazcy. - To jest dosyć ciekawa postać, kiedy patrzymy na nią z dzisiejszego punktu widzenia, kiedy zmienia się podejście do nauk, kiedy pojawia się interdyscyplinarność naukowa, artystyczna, jako pewien model działania współczesnego - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia prof. Dorota Folga Januszewska z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, wicedyrektor Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. - Cechą, która najbardziej odróżniała Leonarda da Vinci od innych twórców, było całożyciowe zainteresowanie wszystkim. Był twórcą instrumentów muzycznych, na których grał, poetą, bajkopisarzem, inżynierem, konstruktorem, malarzem. Nigdy nie prowadził ścisłego podziału na te dziedziny, ponieważ pokazywał, jak bardzo wiedza z różnych dziedzin może się wzajemnie przenikać - opowiada ekspert. 

Posłuchaj
23:00 2021_11_05 19_30_05_PR1_Eureka.mp3 Leonardo da Vinci - wszechstronny uczony (Eureka/Jedynka)

 

"Mona Lisa" - najsłynniejsze dzieło Leonarda da Vinci  

Najbardziej intensywnie da Vinci zapisał się jako malarz obrazu "Mona Lisa", który należy do czołówki najsłynniejszych dzieł w historii sztuki. - To jest pewien paradoks, ponieważ ze wszystkich dziedzin, jakie uprawiał Leonardo, malarstwo jest najmniej liczne - przyznaje gość audycji. - Malarstwo traktował jako kolektywne doświadczenie, do którego wdrożyć należy wszystkie wcześniejsze obserwacje. (...) "Mona Lisa" jest pewnym znakiem, symbolem zmian, bo trzeba pamiętać, że artysta malował ten obraz od 1503 roku do swojej śmierci w 1519 roku - mówi prof. Dorota Folga Januszewska. 

źródło: nażywowkinach/pl/Youtube 

Wszechstronny uczony 

Z życiem i pracą Leonarda da Vinci wiąże się wiele ciekawostek i tajemnic, w tym kilka do dziś nieodkrytych. Wielu badaczy i hobbistów poszukuje odpowiedzi na pytania, w których da Vinci chciał zawrzeć symbolikę swoich działań. - Tak, miał specyficzne życie. Jego ojciec, Piero da Vinci był zamożnym notariuszem we Florencji. Leonardo był jego nieślubnym synem - wyjawia gość Jedynki. - Leonardo tworzył teatr na Dworze Sforzów, badał ludzkie ciało, robił sekcje zwłok, projektował maszyny wojenne. Podkreślamy tutaj jego wszechstronność, typową dla człowieka renesansu. Żeby móc rysować i projektować trzeba być artystą wizjonerem i ta rola była u niego dominująca - podsumowuje rozmówczyni Katarzyny Jankowskiej. 

Polscy kolekcjonerzy zafascynowani postacią da Vinci gromadzili jego dzieła. W dalszej części audycji prof. Dorota Folga Januszewska opowiada o licznych leonardianach w naszych zbiorach narodowych. 

Zobacz też:

W audycji również:

Bieszczady, podróż do serca dzikości.

Bieszczady, które są częścią łańcucha Karpat, to przykład obszaru, gdzie natura krzyżuje się z cywilizacją. Mikroklimat terenu przyciąga turystów, którzy już nie z gitarą, ale ze smartfonem wędrują po górach.

Ochrona bogatych zasobów fauny i flory wymaga wysiłku. W celu zachowania ekosystemów Bieszczad należy brać pod uwagę zmiany klimatu i skutecznie chronić przyrodę, używając nowych technologii. Gościem audycji był Maciej Kozłowski, popularyzator nauki, współautor książki "Zanim wyjedziesz w Bieszczady".

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Goście: prof. Dorota Folga Januszewska (Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, wicedyrektor Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie), Maciej Kozłowski (popularyzator nauki, współautor książki "Zanim wyjedziesz w Bieszczady")

Data emisji: 5.11.2021 r. 

Godzina emisji: 19.30

ans 

Czytaj także

"Kwadratura kultury". Sekrety "Damy z gronostajem"

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2019 07:29
Gościem Moniki Małkowskiej w najnowszym odcinku "Kwadratura kultury" była Katarzyna Bik, autorka książki "Najdroższa. Podwójne życie Damy z gronostajem", która opowiedziała o tajemnicach słynnej kobiety z obrazu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paryż płakał po kradzieży Giocondy

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2021 05:38
110 lat temu, 21 sierpnia 1911 roku, dokonano w Paryżu jednej z najbardziej zuchwałych grabieży dzieł sztuki w XX wieku - skradziono z Luwru słynne dzieło Leonarda da Vinci, znane w Polsce pod nazwą "Mona Lisa".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Naukowcy odkryli, jak można opóźnić przerzuty nowotworu do kości

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2021 19:45
Kości stanowią trzecią pod względem częstości po płucach i wątrobie lokalizację przerzutów nowotworowych. Według Europejskiej Organizacji Onkologicznej (ECCO), u nawet 90 proc. cierpiących na raka prostaty mężczyzn, jako pierwsze występują przerzuty nowotworu do kości. U kobiet rak kości to konsekwencja raka piersi i jajnika. Francuscy naukowcy odkryli, w jaki sposób można te przerzuty opóźnić.
rozwiń zwiń