Splendor władzy Wettynów

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2021 11:43
Panowanie Augusta II i Augusta III, elektorów saskich i królów Rzeczypospolitej Obojga Narodów, to czas nieustannej walki o tron oraz wewnętrznych konfliktów. Różnice dzielące Saksonię i Rzeczpospolitą, ustrojowe, religijne, terytorialne oraz wojskowe, wymagały od władców saskich specjalnych zabiegów dyplomatycznych.
WystawaSplendor władzy. Wettynowie na tronie Rzeczypospolitej w Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie
Wystawa"Splendor władzy. Wettynowie na tronie Rzeczypospolitej" w Muzeum Łazienki Królewskie w WarszawieFoto: PAP/Paweł Supernak

ordery1200.jpg
Wystawa "Blask Orderów". Klejnoty, których nie można kupić za żadną cenę

Wzorem Ludwika XIV posłużyli się sztuką do celów propagandowych. Wettynowie stali się jej mecenasami i utworzyli jeden z najważniejszych i najwspanialszych zbiorów sztuki w XVIII-wiecznej Europie. Słynęli z manufaktur porcelany "słynnego saskiego złota", ustanowili także ważny w historii Polski Order Orła Białego.


Posłuchaj
02:57 Jedynka-17-11-2021-eureka-wystawa.mp3 Wystawa"Splendor władzy. Wettynowie na tronie Rzeczypospolitej" w Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie (Eureka/jedynka)

 

Wystawa "Splendor władzy. Wettynowie na tronie Rzeczypospolitej" w Łazienkach Królewskich pokazuje najwybitniejsze przykłady polityki kulturalnej królów saskich. Prof. Zbigniew Wawer, dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie, przypomina, że dla elektorów saskich tytuł króla Polski to była zupełnie inna pozycja. - Polska była jednym z filarów ówczesnej Europy o potężnym potencjale - mówi. Więc Wettynowie, zasiadając na polskim tronie, weszli do grona najważniejszych europejskich władców.

Muzeum Łazienki Królewskie/Youtube

Większość eksponatów prezentowanych na wystawie pochodzi ze zbiorów drezdeńskich, które pozostały po Wettynach. Wśród nich Order Orła Białego, który nosił sam król August II i którym dekorował podwładnych. Są też medale, monety, miśnieńska porcelana. - Precjoza, które prezentujemy, to są perły sztuki jubilerskiej - zachwala dyrektor. Wystawa prezentuje 200 arcydzieł ze zbiorów Staatliche Kunstsammlungen w Dreźnie oraz z polskich muzeów.

Wystawa w Podchorążówce będzie czynna do 30 stycznia 2022 roku.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadziła: Katarzyna Jankowska

Gość: prof. Zbigniew Wawer (dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie)

Data emisji: 17.11.2021 

Godzina emisji: 19.30

ag

Czytaj także

"Karolina Lanckorońska. Pamiątki - okruchy przeszłości"

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2018 19:09
Taki tytuł nosi wystawa w Bibliotece Królewskiej Zamku Królewskiego w Warszawie. Poświęcona jest ona kobiecie, która przekazała do zamku wiele bezcennych dzieł, w tym dwa obrazy Rembrandta. Swoje długie, 104-letnie życie Lanckorońska poświęciła sztuce, nauce i Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historia kolekcjonerstwa, czyli korzenie współczesnych muzeów

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2021 21:40
Od czasów prehistorii notuje się aktywność człowiek związaną z kolekcjonowaniem przedmiotów wyjątkowych. W starożytnych sanktuariach zbierano wota, chrześcijaństwo wprowadziło kult relikwii, natomiast w późniejszych wiekach tworzono kunstkamery, potem muzea.
rozwiń zwiń