Pogadać ze zwierzęciem jak równy z równym

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2021 12:35
W tradycji świąt Bożego Narodzenia, przekazywanej z pokolenia na pokolenie, powtarza się, że w noc wigilijną zwierzęta mówią ludzkim głosem. - Jednak szansa na to, żeby zamiast robić badania na zwierzętach, one wyznały nam wszystkie swoje tajemnice, jest niewielka - zauważa zoolog, prof. Piotr Tryjanowski.
Papugi potrafią nauczyć się wielu ludzkich słów
Papugi potrafią nauczyć się wielu ludzkich słówFoto: sergey causelove/shutterstock
  • Zwierzęta mogą komunikować się z człowiekiem na różne sposoby
  • Ptasi móżdżek to stereotyp. "Krukowate to wybitni specjaliści w swoich dziedzinach"

Naukowcy chcieliby oczywiście porozmawiać ze zwierzętami, ale to nie jest takie proste, bo choć legenda głosi, że zwierzęta mówią ludzkim głosem, to czy człowiek usłyszy, zrozumie i zacznie sobie z nimi gaworzyć, to zupełnie inna kwestia. Przypomina, że w komunikacji ważne są dwie strony, ten, który nadaje informację, i ten, który ją odbiera. - Do tanga trzeba dwojga - cytuje słowa słynnej piosenki.

Komunikaty zwierzęce nie muszą być głosowe

Profesor przyznaje, że zwierzęta często próbują się na swój sposób skomunikować się z człowiekiem. Na przykład psy warczą, szczekają, kładą się, merdają ogonem. - Są nawet badania, całkiem świeże sprzed paru tygodni, że psy odpowiednio szkolone rozumieją 89 komunikatów - mówi. Podkreśla, że jak już jest taki zasób informacji, to pies może przekazać emocje, a nie tylko proste potrzeby, typu chcę jeść, albo iść na spacer. Zaznacza, że te komunikaty niekoniecznie muszą być głosowe.

Gość Programu 1 Polskiego Radia podkreśla, że najłatwiej porozumieć się człowiekowi z małpami człekokształtnymi, bo są najbliżej genetycznie ludzkiej populacji. Z tym że w przeciwieństwie do innych zwierząt np. psów, badania na małpach człekokształtnych z przyczyn etycznych niemal zupełnie zostały wstrzymane. Tak więc nie ma nowych, miarodajnych wyników.

Papugi, a zwłaszcza krukowate potrafią przekazywać emocje

Jednak są zwierzęta, które ludzkim głosem mówią nie tylko w noc wigilijną, na przykład papugi. Prof. Piotr Tryjanowski zaznacza, że nie będą to normalne pogaduszki. Ale daje przykład papugi, która nauczyła się 850 słów. - A językoznawcy mówią, że jeśli poznało się tysiąc słów, to można się dość sprawnie komunikować - mówi. - Tylko że wtedy zaczyna odgrywać rolę gramatyka, żeby było jasne, czy to mnie ukradli portfel, czy to ja ukradłem - dodaje. A z tym jest już trudniej.


Posłuchaj
12:30 Jedynka-20-12-2021-eureka-zwierzęta.mp3 Jak można porozumieć się ze zwierzętami (Eureka/Jedynka)

 

Zoolog wskazuje, że jeszcze większe emocje potrafią przekazać ptaki krukowate, a dodatkowo potrafią skomunikować się z innym zwierzęciem. Daje przykład eksperymentu, gdzie w jednym pomieszczeniu był człowiek, pies, wąż i właśnie kruk. Kruk wyczuł przerażenie człowieka obawiającego się węża i umiał psu przekazać komunikat, aby ten ugryzł węża.

Jest dużo ptaków, które potrafią naśladować nie tylko ludzką mowę, ale także inne dźwięki, choćby szumiących drzew. Zwłaszcza że ptakom do wydawania dźwięków nie potrzeba, jak człowiekowi, krtani i mięsistego języka.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: "Wieczór odkrywców" w paśmie "Eureka" 

Prowadzi: Krzysztof Michalski 

Gość: prof. Piotr Tryjanowski (szef Katedry Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu)

Data emisji: 21.12.2021 r. 

Godzina emisji: 19.30

ag


Czytaj także

Królewskie zwierzęta i menażerie władców

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2021 21:30
Zwierzęta pełniły wiele ról na królewskich i książęcych dworach. Ptaki takie, jak orły czy sokoły zaliczano do atrybutów politycznych i symboli władzy. Konie były znakiem prestiżu, a psy towarzyszyły władcom w życiu codziennym i polowaniach. Dzikie i egzotyczne okazy podkreślały zamorską potęgę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zachować równowagę w naturze. Zwierzęta w mitach, baśniach i legendach

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2021 10:10
Prastare opowieści uświadamiają nam, jak ważne są równowaga w naturze oraz zachowanie harmonii między światem ludzi i zwierząt. Gościem "Zagadkowej niedzieli" była Joanna Wajs - poetka, pisarka i krytyk literacki - która wiele z tych przypowieści zebrała i zawarła w jednej, wyjątkowej książce. Jaki morał płynie z mitów?
rozwiń zwiń