Migrena - jedną z najbardziej uciążliwych i poważnych chorób neurologicznych

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2022 12:49
Migrena przewlekła dotyka przede wszystkim kobiety. Naukowcy ustalili, że przyczyny tego schorzenia są kombinacją predyspozycji genetycznych, czynników środowiskowych i zwiększonej wrażliwości mózgu na bodźce. O chorobie tej dyskutowano podczas obrad Medycznej Racji Stanu - "Zdrowie Kobiety - Bezpieczeństwo Rodziny".
Bólu głowy i drętwienia nie należy lekceważyć
Bólu głowy i drętwienia nie należy lekceważyćFoto: fizkes/Shutterstock.com

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała migrenę za jeden z najczęstszych powodów niepełnosprawności. O jej wpływie na życie chorych kobiet dyskutowali naukowcy, lekarze i przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia podczas ostatniej debaty Medycznej Racji Stanu, poświęconej zdrowiu kobiet i bezpieczeństwu rodziny.

Prof. Jacek Rożniecki podkreśla, że najbardziej ewidentnym objawem jest ból głowy, tzw. migrenowy, ale to nie jest jedyny objaw. - Towarzyszą mu nudności, bardzo często wymioty, nadwrażliwość na bodźce takie jak światło, hałas, zapachy - wyjaśnia. Objawy te nasilają się podczas aktywności ruchowej. Przy przewlekłej postaci choroby, kiedy ból głowy trwa wiele dni, migrena uniemożliwia funkcjonowanie, pracę zawodową, nawet życie rodzinne, o realizowaniu hobby nie wspominając. Często zaczyna się już u nastolatek, a zanika po menopauzie (u 20-30 proc. kobiet trwa nawet dłużej).

W Polsce, podobnie jak w Europie i Stanach Zjednoczonych, choroba objawia się u 11-11,5 proc. populacji. Choć w gabinetach nie jest tak tłoczno. - Chorzy pewnie nie wiedzą, że migrenę można leczyć - mówi lekarz. Zauważa, że postawienie diagnozy nie jest szczególnie trudne i już po wywiadzie z pacjentem można to zrobić z dużym stopniem prawdopodobieństwa. - Ale pacjent musi być zbadany neurologicznie - podkreśla prof. Jacek Rożniecki.

Gość Programu 1 Polskiego Radia opowiada, jak można leczyć migrenę. Przede wszystkim poprzez zmianę rytmu życia, choć to nie wystarcza. Trzeba przyjmować leki doustne albo zastrzyki z toksyny botulinowej, a od kilku lat są przeciwciała monokloidalne, czyli leki biologiczne. Zaznacza, że w Polsce jest dostęp do nowoczesnych terapii, ale nie są to leki refundowane.  


Posłuchaj
13:39 jedynka-10-01-2022-eureka-migrena.mp3 Migrena to bardzo uciążliwa choroba (Eureka/Jedynka)

 

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: "Wieczór odkrywców" w paśmie "Eureka" 

Prowadził: Krzysztof Michalski 

Gość: prof. Jacek Rożniecki (ekspert Medycznej Racji Stanu - kierownik Kliniki Neurologii, Udarów Mózgu i Neurorehabilitacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi)

Data emisji: 10.01.2022 

Godzina emisji: 19.30

DS

Czytaj także

Omikron w Polsce. Ekspert nie wyklucza nawet 100 tys. przypadków koronawirusa dziennie

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2022 08:59
Jak powiedział na antenie Programu 1 Polskiego Radia kardiolog, lipidolog, epidemiolog chorób serca i naczyń prof. Maciej Banach z Uniwersytetu Medycznego z Łodzi, niewykluczone jest, że wysoce zaraźliwy wariant omikron doprowadzi w Polsce do 100 tys. nowych zakażeń dziennie. - To może spowodować bardzo duży problem dla polskiego systemu ochrony zdrowia - ocenił. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zwolnienia lekarskie po nowemu. Co się zmieniło?

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2022 13:21
Od 1 stycznia 2022 zmieniły się przepisy dotyczące m.in. długości naliczania chorobowego, nie ma też możliwości przebywania na zwolnieniu z powodu kilku różnych chorób. To jednak niejedyne zmiany. O czym powinny wiedzieć osoby wykorzystujące zwolnienia lekarskie?
rozwiń zwiń