CyberRadar. Urządzenie monitorujące funkcje życiowe

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2022 21:06
W Politechnice Gdańskiej powstał prototyp urządzenia kontrolującego oddechy. - Jego najważniejsze zastosowanie przewidziane jest na czas pandemii - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Andrzej Czyżewski. Co potrafi CyberRadar i dlaczego w dobie pandemii jest tak wyczekiwanym przez lekarzy nieinwazyjnym systemem pomiarowym?
Dlaczego w dobie pandemii CyberRadar jest tak wyczekiwanym przez lekarzy nieinwazyjnym systemem pomiarowym?
Dlaczego w dobie pandemii CyberRadar jest tak wyczekiwanym przez lekarzy nieinwazyjnym systemem pomiarowym?Foto: SB Arts Media/shutterstock
  • CyberRadar to nowatorskie urządzenie do monitorowania oddychania, opracowane na Politechnice Gdańskiej we współpracy z Gdańskim Uniwersytetem Medycznym
  • Urządzenie może przyczynić się do zwiększenia skuteczności walki lekarzy z COVID-19, dzięki bezkontaktowemu monitorowaniu oddechu u pacjentów
  • Zastępuje dotychczas stosowane urządzenia kontaktowe w klinikach covidowych. Jego dwa egzemplarze przeszły badania kliniczne i już pracują

CyberRadar to urządzenie niewielkich rozmiarów, które bazuje na znanych zasadach fizycznych, czyli mikrofalach i zjawiskach Dopplera.

- Od początku zamiarem było stworzenie urządzenia, które nie jest zupełnie akademickim prototypem, tylko nosi cechy użytkowe. Jest to pudełko niewielkich rozmiarów, tj. mniejsze od laptopa i trochę grubsze niż laptop. Na swojej górnej ściance ma monitor dotykowy i dzięki niemu pozwala wejść w interakcję - opowiada prof. Andrzej Czyżewski.

Na bocznej ściance znajduje się emiter mikrofalowy, który jest sercem tego urządzenia, wewnątrz zaś znajduje się mnóstwo układów scalonych i elektroniki.

Wygodne i bezpieczne

Badania kliniczne wykonano w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. W badaniach brali udział zdrowi ochotnicy oraz chorzy m.in. z nadciśnieniem tętniczym, niewydolnością serca, przewlekłą obturacyjną chorobą płuc oraz z podejrzeniem zakażenia koronawirusem.

- Nie były to może badania na masową skalę, bo było to około 50 pacjentów, ale to już pozwala uzyskać miarodajne wyniki. Zwłaszcza że porównywaliśmy cały czas te pomiary ze złotymi standardami, które są do tej pory stosowane. Mianowicie z pasem oddechowym, elektrokardiografem czy profesjonalnym pulsoksymetrem - twierdzi prof. Andrzej Czyżewski.

Wszystkie wymienione urządzenia, stosowane przez lekarzy, są urządzeniami kontaktowymi, np. pas oddechowy trzeba założyć na pierś pacjenta. - Natomiast nasze urządzenie stoi w odległości około metra od pacjenta i w ogóle go nie dotyka. Jest to łatwiejsze, szybsze i nie trzeba tego instalować, a po drugie bezpiecznie dla lekarzy i pacjentów ze względów sanitarnych - dodaje ekspert Jedynki.

Monitorowanie funkcji życiowych

CyberRadar z pewnością przyda się do monitorowania funkcji życiowych, głównie oddechów i krążenia, u chorych zakażonych koronawirusem. Czy wiemy, gdzie to urządzenie będzie wykorzystywane już po pandemii?

- Oczywiście na czas pandemii jest to jego najważniejsze zastosowanie. Tutaj można też monitorować chorych na COVID-19 przebywających w domu (…). Później to są zastosowania na przykład w poradniach internistycznych, w diagnozowaniu oceny wskazań przyjęcia do szpitala na oddziałach ratunkowych, a w przypadku hospitalizowanych pacjentów, to wykrywanie pogorszenia stanu klinicznego. Aczkolwiek na oddziałach intensywnej terapii mają profesjonalne urządzenia, więc nie muszą ich zastępować. Dlatego bardziej innowacyjne zastosowanie jest w ramach telemedycyny, czyli w ramach teleporad - wyjaśnia prof. Andrzej Czyżewski.

Urządzenie może być stosowane m.in. w diagnostyce i monitorowaniu, także w warunkach domowych, u pacjentów z niewydolnością serca, chorobami płuc czy po udarze, a także może wykrywać nieprawidłowości w oddychaniu podczas snu monitorowanej osoby.

Posłuchaj
25:16 2022_01_13 19_29_55_PR1_Eureka.mp3 Jak działa CyberRadar? (Jedynka/Eureka)

W audycji również:

"Narty były treścią mego życia, największą pasją. Twierdzono, że mam wyjątkowy talent. Jeśli nawet tak było, to przecież sam talent nie wystarcza, aby zostać mistrzem. Trzeba się uczyć i ustawicznie pracować nad sobą. Nie wolno się zrażać początkowymi niepowodzeniami. Sukcesy nie przychodzą łatwo" - tak o sobie mówił Stanisław Marusarz.

Stanisław Marusarz był polskim skoczkiem narciarskim, dwuboistą i alpejczykiem, czterokrotnym olimpijczykiem, siedmiokrotnym uczestnikiem narciarskich mistrzostw świata, kurierem tatrzańskim, podporucznikiem Armii Krajowej, trenerem, propagatorem sportu. O wielkiej ikonie polskiego sportu, skoczku startującym na nartach przez blisko 30 lat, zawsze w czerwonej czapeczce, dziś legendarnej "marusarce", o tajemnicy jego sukcesów i pracy nad sobą, o poczuciu patriotyzmu i służbie kurierskiej na trasie Zakopane - Budapeszt w czasie II wojny światowej - opowiada w "Eurece" pasjonat sportu narciarskiego Michał Puszkarski z Muzeum Sportu.

Postać Stanisława Marusarza przypominamy w Programie 1 Polskiego Radia przed premierą filmu, która odbędzie się 16 stycznia o godz. 18.20 w TVP1.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: "Eureka"

Prowadził: Artur Wolski

Goście: prof. Andrzej Czyżewski (Politechnika Gdańska), Michał Puszkarski (Muzeum Sportu)

Data emisji: 13.01.2022 

Godzina emisji: 19.29

DS

Zobacz więcej na temat: NAUKA elektronika Artur Wolski

Czytaj także

Duże rzeki w Polsce – co jest potrzebne, aby ożyły?

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2022 21:05
- O sytuacji rzek decydują często ekstremalne sytuacje, czyli kiedy mamy nadmiar wody lub jej niedobór - mówił w radiowej Jedynce prof. Paweł Rowiński. O znaczeniu dużych rzek w naszym kraju i wyzwaniach stojących przed gospodarką wodną dyskutowali naukowcy podczas konferencji zorganizowanej niedawno przez Polską Akademię Nauk i Komitet Gospodarki Wodnej PAN.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Czochralski - ojciec elektroniki

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2022 12:00
Jan Czochralski to wybitny polski uczony, który długo był zapomniany. Jego osiągnięcia przypomina od wielu lat m.in. dr Paweł Tomaszewski, autor biografii profesora Czochralskiego.
rozwiń zwiń