"Elektronika - by żyło się łatwiej". W poszukiwaniu młodych talentów

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2022 14:23
- Od samego początku konkurs "Elektronika - by żyło się łatwiej" miał być miejscem, gdzie uczniowie szkół średnich mogą zaprezentować swoje umiejętności w konstruowaniu różnych innowacyjnych urządzeń. Przy okazji chcieliśmy zachęcić najlepszych uczniów do studiowania elektroniki na Politechnice Śląskiej - mówił w radiowej Jedynce prof. Dariusz Kania, dziekan Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki PŚ.
Jeden z projektów zgłoszonych do konkursu Elektronika - by żyło się łatwiej
Jeden z projektów zgłoszonych do konkursu "Elektronika - by żyło się łatwiej"Foto: materiały prom.

Młodzi technicy mogą się wykazać

Po raz piąty rozstrzygnięty został ogólnopolski konkurs "Elektronika - by żyło się łatwiej" na technologie i urządzenia, które mogą znaleźć praktyczne zastosowanie. Skierowany jest on do uczniów szkół średnich o zainteresowaniach technicznych.

- Cechą charakterystyczną tego konkursu jest to, że ma on formułę otwartą. Nie zadajemy uczniom żadnego konkretnego zadania. Uczestnicy przesyłają opisy praktycznie zrealizowanych projektów, które mają być tematycznie związane z hasłem "Elektronika - by żyło się łatwiej" - tłumaczył prof. dr hab. inż. Dariusz Kania.

Liczy się innowacyjność 

Jak dodał organizator konkursu, hasło przewodnie konkursu wzięło się stąd, że władze Politechniki Śląskiej chciały przede wszystkim zachęcić do studiowania elektroniki. - Mamy tutaj najmniej kandydatów, kierunek ten uchodzi za najtrudniejszy. Nie odrzucamy natomiast żadnych innych projektów. Z perspektywy pięciu lat mogę śmiało powiedzieć, że tematyka projektów była niezwykle szeroka i obejmowała różnego typu udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami, rozwiązania związane z ochroną zdrowia, elementy inteligentnego domu czy internetu rzeczy - wymieniał gość Jedynki.

Posłuchaj
23:54 2022_05_09 19_30_03_PR1_Eureka.mp3 Konkurs "Elektronika - by żyło się łatwiej" (Eureka/Jedynka) 

Do piątej odsłony konkursu "Elektronika - by żyło się łatwiej" zgłosiło się ponad 100 osób z całej Polski, które pracując samodzielnie lub w dwuosobowych zespołach, przesłały 58 projektów.

Ponadto w audycji:

Czy bać się technologii 5G?

Czym jest sieć 5G, czym różni się od wcześniejszych sieci komórkowych, czy obawy dotyczące promieniowania elektromagnetycznego używanego w technologii 5G są słuszne - rozmowa z prof. Andrzejem Krawczykiem, prezesem Polskiego Towarzystwa Zastosowań Elektromagnetyzmu.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadził: Krzysztof Michalski

Goście: prof. dr hab. inż. Dariusz Kania (dziekan Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej), prof. dr hab. inż. Andrzej Krawczyk (prezes Polskiego Towarzystwa Zastosowań Elektromagnetyzmu), 

Data emisji: 9.05.2022 

Godzina emisji: 19.30


Czytaj także

CyberRadar. Urządzenie monitorujące funkcje życiowe

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2022 21:06
W Politechnice Gdańskiej powstał prototyp urządzenia kontrolującego oddechy. - Jego najważniejsze zastosowanie przewidziane jest na czas pandemii - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Andrzej Czyżewski. Co potrafi CyberRadar i dlaczego w dobie pandemii jest tak wyczekiwanym przez lekarzy nieinwazyjnym systemem pomiarowym?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co z fabryką czystej energii przyszłości?

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2022 08:08
Czy już mamy w zasięgu wzroku fabrykę czystej energii przyszłości, produkowanej na Ziemi w syntezie jądrowej tak jak to jest w gwiazdach, także w naszym Słońcu ? 
rozwiń zwiń