Władysław Łokietek - jak książę z Brześcia został królem

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2016 19:10
Przeciwnicy Władysława Łokietka uważają, że jego epoka była pasmem bezsensownych bitew. Zwolennicy twierdzą, że działalność tego władcy była przełomem, bo udało się zjednoczyć królestwo polskie po okresie rozbicia dzielnicowego.
Audio
  • Prof. Andrzej Nowak o epoce i dokonaniach Władysława Łokietka (Historia żywa/Jedynka)
Władysław Łokietek
Władysław Łokietek Foto: Wikimedia Commons/domena publiczna

Nic nie zapowiadało wielkiej kariery Władysława Łokietka. Władca jednego z najmniejszych księstw na ziemiach polskich urodził się w 1260 roku, w czasie największego rozdrobnienia kraju. W drodze do tronu pomogły mu... niespodziewane zgony przeciwników politycznych. - Był jednym z kilkunastu potencjalnych pretendentów do przewodzenia tej rozdrobnionej, licznej rodzinie piastowskiej, która niechętnie patrzyła na tego typu ambicje. Szanse na objęcie przywódczej roli Władysław Łokietek miał bliskie niemal zeru - mówi prof. Andrzej Nowak.

Historyk rozprawia się też z mitem, jakoby przydomek Łokietka wziął się od jego niepokaźnego wzrostu. Wyjaśnia ponadto, co oprócz szczęścia pomogło przyszłemu królowi i opowiada o zaciętych walkach o Śląsk i Pomorze z Czechami i Krzyżakami.

***

Tytuł audycji: Historia żywa

Prowadziła: Dorota Truszczak

Gość: prof. Andrzej Nowak (historyk i publicysta związanym z Uniwersytetem Jagiellońskim i Instytutem Historii Polskiej Akademii Nauk, członek Narodowej Rady Rozwoju powołanej przez prezydenta Andrzeja Dudę, znawca historii Europy Wschodniej XIX-XX wieku i stosunków polsko-rosyjskich, autor dzieła "Dzieje Polski" - ukazały już dwa jego tomy)

Data emisji: 23.04.2016

Godzina emisji: 15.13

mg/ei

Czytaj także

Wojowniczy, sprawiedliwy i… przystojny? Kazimierz II Sprawiedliwy

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2016 18:00
Książę Kazimierz to najmłodszy syn Bolesława Krzywoustego z drugiego małżeństwa. W momencie swoich narodzin, tuż przed śmiercią ojca w 1138 roku wydawało się, że nie jest do władzy predestynowany, a jednak...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dzieje Polski. "Bez chrztu nie byłoby narodu"

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2016 19:11
- Jakaś forma politycznej organizacji, w której większa, ponadplemienna społeczność jest poddana strukturze władzy, musiała istnieć już przed 966 rokiem. Inaczej nie byłoby decyzji o chrzcie, a także Gniezna. Ale o narodzie trudno jeszcze mówić - wyjaśnia prof. Andrzej Nowak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Władysław III Laskonogi władca ze słabością do wróżb?

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2016 17:00
 - Syn Mieszka III Starego i Eudoksji księżniczki Kijowskiej był władcą słabym, nieudolnym. Nie potrafił zapewnić sobie poparcia możnowładców, nieustannie był w konflikcie z innymi Piastami, doprowadził do wielu nieudanych potyczek – wylicza dr Sebastian Duda.
rozwiń zwiń