X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Rok 1917 - przełom na drodze do niepodległości?

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2016 20:00
Ignacy Daszyński - socjalista, miał powiedzieć: "nie popieram rewolucji bolszewickiej, ale jedna rzecz jest najważniejsza. Rosji nie ma w tej wojnie". Rok 1917 to rok dwóch rewolucji: lutowej i październikowej.
Audio
  • Prof. Andrzej Nowak o roku 1917 i polskiej drodze do niepodległości (Historia żywa/Jedynka)
Demonstracja robotników z Zakładów Putiłowskich w Piotrogrodzie, marzec 1917
Demonstracja robotników z Zakładów Putiłowskich w Piotrogrodzie, marzec 1917Foto: Domena publiczna

- W 1916 roku Rosja była bardzo mocno obecna w I wojnie światowej. Wtedy trudno było sobie wyobrazić, że już za rok, latem 1917 roku kraj ten ulegnie wewnętrznej zapaści - tragicznej dla siebie, a szczęśliwej dla tych narodów, które jęczały pod jarzmem imperium Romanowów - mówi prof. Andrzej Nowak.

W tamtym okresie organizowało się samodzielne, ale nie niepodległe, Królestwo Polskie, dziedziczna  monarchia konstytucyjna  sprzymierzona z państwami centralnymi. Akt  5 listopada  1916 roku, zwany aktem dwóch cesarzy - Wilhelma II i Franciszka Józefa, powołał organizm państwowy bez Galicji i zaboru pruskiego. Pomysłodawcy oczekiwali, że  zyskają tym ruchem nawet do miliona rekrutów do swoich zdziesiątkowanych armii.

Okupanci powołali Tymczasową Radę Stanu jako reprezentację polskiego narodu - organ doradczy i opiniotwórczy niemieckiego gubernatora Hansa Hartwiga von Beselera. W jej składzie był Józef Piłsudski jako kierownik referatu wojskowego. 16 stycznia 1917 podporządkował on Radzie Polską Organizację Wojskową.

Jakie jeszcze państwo - poza Polską - odniosło korzyść z rewolucji październikowej? Jaką rolę w europejskim konflikcie odegrały Stany Zjednoczone i dlaczego na początku XX wieku nie miały silnej armi? Czy rewolucje w Rosji wywołały szok na zachodzie Europy? O tym w audycji.

***

Tytuł audycji: Historia żywa

Prowadziła: Dorota Truszczak

Gość: prof. Andrzej Nowak (historyk i publicysta związanym z Uniwersytetem Jagiellońskim i Instytutem Historii Polskiej Akademii Nauk, członek Narodowej Rady Rozwoju powołanej przez prezydenta Andrzeja Dudę, znawca historii Europy Wschodniej XIX-XX wieku i stosunków polsko-rosyjskich, autor dzieła "Dzieje Polski" - ukazały już dwa jego tomy)

Data emisji: 8.05.2016

Godzina emisji: 15.15

mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Konfederacja barska. Żałosne skutki szlachetnego zrywu

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2019 05:00
Ten zbrojny związek przedstawicieli stanu szlacheckiego był pierwszym w Polsce powstaniem narodowym - taką opinię o konfederacji barskiej ma część historyków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dzieje Polski. "Bez chrztu nie byłoby narodu"

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2016 19:11
- Jakaś forma politycznej organizacji, w której większa, ponadplemienna społeczność jest poddana strukturze władzy, musiała istnieć już przed 966 rokiem. Inaczej nie byłoby decyzji o chrzcie, a także Gniezna. Ale o narodzie trudno jeszcze mówić - wyjaśnia prof. Andrzej Nowak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Władysław Łokietek - jak książę z Brześcia został królem

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2016 19:10
Przeciwnicy Władysława Łokietka uważają, że jego epoka była pasmem bezsensownych bitew. Zwolennicy twierdzą, że działalność tego władcy była przełomem, bo udało się zjednoczyć królestwo polskie po okresie rozbicia dzielnicowego.
rozwiń zwiń