Polska 1918. Odzyskanie niepodległości i nowe zagrożenia

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2016 18:00
Jakie drogi wiodły do odzyskania niepodległości i jak udało się skutecznie "zaszczepić Polskę przeciwko bolszewizmowi"?
Audio
  • Prof. Andrzej Nowak opowiada o odzyskaniu przez Polskę niepodległości i wyzwaniach stojących przed młodym państwem (Historia żywa/Jedynka)
10 listopada wrócił do Polski z więzienie w Magdeburgu Józef Piłsudski, stworzona przez niego Polska Organizacja Wojskowa odegrała bardzo istotną rolę w odzyskaniu niepodległości
10 listopada wrócił do Polski z więzienie w Magdeburgu Józef Piłsudski, stworzona przez niego Polska Organizacja Wojskowa odegrała bardzo istotną rolę w odzyskaniu niepodległościFoto: PAP/DPA

W listopadzie 1918 roku po 123 latach Polska odzyskała niepodległość. Jak wyglądała walka o wolność pod koniec I wojny światowej? Jakie znaczenie dla Polaków miało wygłoszone w styczniu 1918 roku w amerykańskim Kongresie orędzie prezydenta Thomasa Woodrowa Wilsona, w którym zaprezentował swój program pokojowy? Jego 13 punkt mówił o "stworzeniu niepodległego państwa polskiego na terytoriach zamieszkanych przez ludność bezsprzecznie polską, z wolnym dostępem do morza, niepodległością polityczną, gospodarczą, integralność terytoriów tego państwa ma być zagwarantowana przez konwencję międzynarodową".

Odzyskanie niepodległości oznaczało nowe wyzwania. Młode państwo Polskie zagrożone było radykalizacją mas politycznych. Aby mu przeciwdziałać państwo objęło opieką potrzebujących. Z politycznego awansu mogły cieszyć się także kobiety. - Jako czwarte w Europie dostały pełne prawa wyborcze, 10 lat przed Brytyjkami, 25 przed Francuzkami i blisko 50 lat przed Szwajcarkami – przypomina prof. Andrzej Nowak. Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: Historia żywa

Prowadziła: Dorota Truszczak

Gość: Prof. Andrzej Nowak (znawca historii politycznej i myśli politycznej Europy Wschodniej XIX-XX wieku, historii stosunków polsko-rosyjskich, publicysta, nauczyciel akademicki, sowietolog, profesor nauk humanistycznych, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego, profesor zwyczajny w Instytucie Historii Polskiej Akademii Nauk, były redaktor naczelny dwumiesięcznika "Arcana". Od października 2015 roku profesor jest członkiem Narodowej Rady Rozwoju powołanej przez prezydenta Andrzeja Dudę)

Data emisji: 14.05.2016

Godzina emisji: 15.16

gs/kul

Czytaj także

I wojna światowa - kręta droga do niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2016 18:49
- To Rosja zaczęła licytację o polskie mięso armatnie w tej wojnie. Sformułowała publicznie hasło budowy podległej i kalekiej formy polskiej państwowości pod berłem Romanowów - mówił w Jedynce prof. Andrzej Nowak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rok 1917 - przełom na drodze do niepodległości?

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2016 20:00
Ignacy Daszyński - socjalista, miał powiedzieć: "nie popieram rewolucji bolszewickiej, ale jedna rzecz jest najważniejsza. Rosji nie ma w tej wojnie". Rok 1917 to rok dwóch rewolucji: lutowej i październikowej.
rozwiń zwiń