Traktat ryski - sukces czy porażka?

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2016 08:00
18 marca 1921 roku w Rydze podpisano traktat kończący wojnę polsko-bolszewicką. Polska wygrała na polu bitwy. A w rokowaniach?
Audio
  • Prof. Andrzej Nowak o traktacie ryskim (Historia żywa/Jedynka)
Rekonstrukcja bitwy warszawskiej 1920 r.
Rekonstrukcja bitwy warszawskiej 1920 r. Foto: PAP/Jakub Kamiński

Pomimo bardzo konkretnych zapisów traktatu, Rosja sowiecka nie wywiązała się z większości jego zapisów dotyczących zwrotu polskiego dorobku kulturalnego, mienia publicznego i prywatnego oraz wypłacenia Polsce odszkodowania za wkłady i kapitały mieszkańców byłego Królestwa Polskiego, znajdujące się w rosyjskich bankach i kasach oszczędnościowych.

Czy warunki układu, a szczególnie jego realizacja, były polskim sukcesem czy porażką? Jakie znaczenie miał traktat ryski w momencie zawarcia i w skali  następnych pokoleń? Na pytania odpowiadał prof. Andrzej Nowak - historyk, publicysta, nauczyciel akademicki, sowietolog, członek  Narodowej Rady Rozwoju,  autor ponad 20 książek z dziejów Europy Wschodniej, w tym "Polska i trzy Rosje. Studium polityki wschodniej J. Piłsudskiego do kwietnia 1920".

***

Tytuł audycji: Historia żywa

Prowadziła: Dorota Truszczak

Gość: Prof. Andrzej Nowak (znawca historii politycznej i myśli politycznej Europy Wschodniej XIX-XX wieku, historii stosunków polsko-rosyjskich, publicysta, nauczyciel akademicki, sowietolog, profesor nauk humanistycznych, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego, profesor zwyczajny w Instytucie Historii Polskiej Akademii Nauk, były redaktor naczelny dwumiesięcznika "Arcana". Od października 2015 roku profesor jest członkiem Narodowej Rady Rozwoju powołanej przez prezydenta Andrzeja Dudę)

Data emisji: 11.06.2016

Godzina emisji: 15.13

ab/gs

Czytaj także

Prof. Andrzej Nowak: o historii nie da się myśleć beznamiętnie

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2016 17:30
- O polskiej historii nie da się myśleć bez wchodzenia w ten emocjonujący spór, co było dobre, a co złe, co było błędem, a co było słuszną decyzją - mówi profesor Andrzej Nowak.   
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bitwa Warszawska zmieniła losy świata

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2016 11:00
Prawie dwutygodniowa Bitwa Warszawska, w kolejnym roku wojny polsko-bolszewickiej, rozpoczęła się 13 sierpnia 1920 roku walką o przedpole stolicy, m.in. o Radzymin, który kilkanaście razy przechodził z rąk do rąk.
rozwiń zwiń