Prof. Nowak: polityka historyczna to nie tylko manipulacja

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2016 19:45
- Da się ją streścić słowami wielkiego, być może najwybitniejszego historyka polskiego XX wieku – Władysława Konopczyńskiego: musimy bronić się przed własnym zwątpieniem i przed pogardą obcych - mówi prof. Andrzej Nowak.
Audio
  • Prof. Andrzej Nowak o polityce historycznej (Historia żywa/Jedynka)
- Historia jako przedmiot polityki jest zjawiskiem rozpoznawanym w starożytnych cywilizacjach - mówi prof. Andrzej Nowak
- Historia jako przedmiot polityki jest zjawiskiem rozpoznawanym w starożytnych cywilizacjach - mówi prof. Andrzej NowakFoto: Wojciech Kusiński/PR

"Polityka historyczna" to pojęcie, które po 1989 roku robi zawrotną karierę w debacie publicznej w Polsce. Jedni wyrażają się o niej z szacunkiem, u innych wywołuje negatywne emocje.

Dlaczego o polityce historycznej, o polityce wobec przeszłości warto zacząć rozmawiać bez skrajności i na co dzień, dowiesz się z nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Historia żywa

Prowadziła: Dorota Truszczak

Gość: prof. Andrzej Nowak (znawca historii politycznej i myśli politycznej Europy Wschodniej XIX-XX wieku, historii stosunków polsko-rosyjskich, publicysta, nauczyciel akademicki, sowietolog, profesor nauk humanistycznych, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego, profesor zwyczajny w Instytucie Historii Polskiej Akademii Nauk, były redaktor naczelny dwumiesięcznika "Arcana", członek Narodowej Rady Rozwoju powołanej przez prezydenta Andrzeja Dudę)

Data emisji: 9.07.2016

Godzina emisji: 15.11

pg/mc

Czytaj także

Piłsudski zakładał, że uda się rzucić Rosję sowiecką na kolana

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2016 17:00
- To, co zawiodło to, przede wszystkim nadzieja na masowe wsparcie Ukraińców dla sojuszu polsko-ukraińskiego, dla wspólnej walki przeciwko bolszewikom. Ukraińcy byli już bardzo zmęczeni ciągła wojną, zmieniającymi się okupacjami. A także w dużej masie byli podatni na hasła bolszewickie - opowiada prof. Andrzej Nowak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Traktat ryski - sukces czy porażka?

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2016 08:00
18 marca 1921 roku w Rydze podpisano traktat kończący wojnę polsko-bolszewicką. Polska wygrała na polu bitwy. A w rokowaniach?
rozwiń zwiń