Epoka Gierka. Co przyniosła Polakom?

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2016 16:30
"Pomożecie…"  - to pamiętne słowo padło podczas spotkania nowego I sekretarza PZPR Edwarda Gierka ze stoczniowcami w Gdańsku 25 stycznia 1971 roku. Spotkanie miało miejsce po tragicznych wydarzeniach na Wybrzeżu, proteście robotników spowodowanym drastycznymi podwyżkami cen.
Audio
  • Co przyniosła Polakom epoka Gierka? (Historia żywa/Jedynka)
Stanisława i Edward Gierkowie podczas Dnia Czynu Partyjnego w Warszawie
Stanisława i Edward Gierkowie podczas Dnia Czynu Partyjnego w WarszawieFoto: Autor nieznany, publikacja w książce Leszka Wysznackiego "Warszawa od wyzwolenia do naszych dni", Wydawnictwo Sport i Turystyka, Warszawa 1977, s. 233/Wikipedia/CC
Czytaj i słuchaj także >>
Kolejka po gazety PRL PAP 1200.jpg
Stosunki polsko-sowieckie za czasów Władysława Gomułki

To najsłynniejsze słowo-hasło PRL wypowiedziane przez człowieka, który z namaszczeniem Moskwy zastąpił Władysława Gomułkę. Czy porwał Polaków tak, jak jego poprzednik w październiku 1956 roku i dał nadzieję na inną, samodzielną Polskę podczas swoich rządów?

- Wiedziano, że jest dobrym gospodarzem Śląska, że żyje się tam lepiej niż w innych częściach kraju, że tam łatwiej dostać masło, że na święta dają trochę cytryn i pomarańczy, których w innych regionach w ogóle nie ma. Liczono, że może teraz będzie lepiej w całym kraju - wspomina prof. Andrzej Nowak.

Co oznaczała dla Polski epoka Gierka? Jak układały się stosunki polsko-sowieckie w dekadzie 1971-1980? Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: Historia żywa

Prowadziła: Dorota Truszczak

Gość: Prof. Andrzej Nowak (znawca historii politycznej i myśli politycznej Europy Wschodniej XIX-XX wieku, historii stosunków polsko-rosyjskich, publicysta, nauczyciel akademicki, sowietolog, profesor nauk humanistycznych, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego, profesor zwyczajny w Instytucie Historii Polskiej Akademii Nauk, były redaktor naczelny dwumiesięcznika "Arcana". Od października 2015 roku profesor jest członkiem Narodowej Rady Rozwoju powołanej przez prezydenta Andrzeja Dudę)

Data emisji: 27.08.2016

Godzina emisji: 15.10

gs/mc

Czytaj także

Stosunki z Sowietami w czasie II wojny światowej

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2016 16:30
Utworzony po wybuchu II wojny światowej polski rząd emigracyjny początkowo miał podobny stosunek do Niemiec i do Związku Sowieckiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stosunki polsko-sowieckie w latach 1945-49

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2016 16:40
22 lipca 1944 roku Radio Moskwa podało, że powstał Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego (PKWN) w Chełmie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stosunki polsko-sowieckie za czasów Władysława Gomułki

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2016 16:00
"Nikt dobrego słowa pod naszym adresem nie powiedział", zanotował Bolesław Bierut, wspominając naradę PZPR, na której omawiano referat Nikity Chruszczowa.
rozwiń zwiń