X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Stosunki polsko-radzieckie u progu wolnej Polski

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2016 18:00
- Były rożne smycze przy pomocy których Moskwa próbowała trzymać Polskę w tym przełomowym okresie lat 1988-1993 wciąż sobie podporządkowaną - podkreśla prof. Andrzej Nowak.
Audio
  • Stosunki polsko-radzieckie u progu wolnej Polski (Historia żywa/Jedynka)
W Pałacu Rady Ministrów na Krakowskim Przedmieściu rozpoczęło się końcowe spotkanie plenarne uczestników Okrągłego stołu (05.04.1989). Nz: w środku Czesław Kiszczak w rozmowie z Lechem Wałęsą (L) i Bronisławem Geremkiem (P)
W Pałacu Rady Ministrów na Krakowskim Przedmieściu rozpoczęło się końcowe spotkanie plenarne uczestników Okrągłego stołu (05.04.1989). Nz: w środku Czesław Kiszczak w rozmowie z Lechem Wałęsą (L) i Bronisławem Geremkiem (P)Foto: PAP/Damazy Kwiatkowski

26 sierpnia 1989 roku, niemalże w 50. rocznicę paktu Ribbentrop-Mołotow, Wojciecha Jaruzelskiego i Tadeusza Mazowieckiego odwiedził przewodniczący KGB Związku Radzieckiego Władimir Kriuczkow. Jak ostrzeżenie zabrzmiała jego sugestia o zmianie polityki Moskwy wobec Bonn z powodu proponowanych przez Polskę nowych założeń w relacjach ze wschodnim sąsiadem. Z kolei kilkanaście dni później zastępca kierownika wydziału zagranicznego KC KPZR w rozmowie z wysłannikiem Mieczysława Rakowskiego podkreślał, że nie ma zbieżności między radziecką pieriestrojką a Polską odnową, że następuje przemieszczenie Polski ze Wschodu na Zachód i powraca ona do polityki Józefa Becka, i że tam na Zachodzie nie zyska ona nic, a straci Związek Radziecki. 

Polska i stosunki polsko-radzieckie czasów Okrągłego Stołu, Sejmu kontraktowego, pierwszych wolnych wyborów 1991 roku i po zwycięstwie Sojuszu Lewicy Demokratycznej w wyborach parlamentarnych 19 września 1993 roku. 

***

Tytuł audycji: Historia żywa

Prowadziła: Dorota Truszczak

Gość: Prof. Andrzej Nowak (znawca historii politycznej i myśli politycznej Europy Wschodniej XIX-XX wieku, historii stosunków polsko-rosyjskich, publicysta, nauczyciel akademicki, sowietolog, profesor nauk humanistycznych, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego, profesor zwyczajny w Instytucie Historii Polskiej Akademii Nauk, były redaktor naczelny dwumiesięcznika "Arcana". Od października 2015 roku profesor jest członkiem Narodowej Rady Rozwoju powołanej przez prezydenta Andrzeja Dudę)

Data emisji: 17.09.2016

Godzina emisji: 15.11

gs

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Stosunki polsko-sowieckie za czasów Władysława Gomułki

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2016 16:00
"Nikt dobrego słowa pod naszym adresem nie powiedział", zanotował Bolesław Bierut, wspominając naradę PZPR, na której omawiano referat Nikity Chruszczowa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Epoka Gierka. Co przyniosła Polakom?

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2016 16:30
"Pomożecie…"  - to pamiętne słowo padło podczas spotkania nowego I sekretarza PZPR Edwarda Gierka ze stoczniowcami w Gdańsku 25 stycznia 1971 roku. Spotkanie miało miejsce po tragicznych wydarzeniach na Wybrzeżu, proteście robotników spowodowanym drastycznymi podwyżkami cen.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Od stanu wojennego do okrągłego stołu. Zmarnowana dekada?

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2016 16:00
- Zrealizowano ten scenariusz na którym Moskwie zależało. Gen. Jaruzelski sam siłami wojska, milicji rozprawił się z "Solidarnością" - podkreśla prof. Nowak. Jak potoczyłyby się losy naszego kraju, gdyby doszło do wejścia sowieckich żołnierzy do Polski?
rozwiń zwiń