X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Mieszko I nie chciał, aby Bolesław Chrobry został królem?

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2016 16:00
By zdobyć władzę sprzeciwił się testamentowi ojca dokonując pierwszego w historii Polski zamachu. Bolesław Chrobry syn Mieszka I przejął po ojcu państwo obejmujące dwie trzecie dzisiejszej Polski. Dlaczego Mieszko pominął swojego pierworodnego? Jakie były konsekwencje tej decyzji? 
Audio
  • Kulisy dojścia do władzy Bolesława Chrobrego (Historia żywa/Jedynka)
Mural patriotyczny na garażach osiedla Sobieskiego w Oławie. Mural został wykonany z okazji Święta Niepodległości przez stowarzyszenie Oławscy Patrioci. Na murze znaleźli się: Jan III Sobieski, Roman Dmowski, Tadeusz Kościuszko, Emilia Plater, Jan Paweł II, Maria Curie-Skłodowska, Bolesław Chrobry, Mikołaj Kopernik, Witold Pilecki, Fryderyk Chopi
Mural patriotyczny na garażach osiedla Sobieskiego w Oławie. Mural został wykonany z okazji Święta Niepodległości przez stowarzyszenie "Oławscy Patrioci". Na murze znaleźli się: Jan III Sobieski, Roman Dmowski, Tadeusz Kościuszko, Emilia Plater, Jan Paweł II, Maria Curie-Skłodowska, Bolesław Chrobry, Mikołaj Kopernik, Witold Pilecki, Fryderyk ChopiFoto: PAP/Maciej Kulczyński

Ta audycja rozpoczyna opowieści o przełomowych wydarzenia w naszej historii przez pryzmat biografii ludzi, którzy odegrali w niej znaczącą rolę, zmieniającą w różny sposób bieg dziejów. W każdym wydaniu pojawią się dwie postaci m.in. św. Stanisław i Bolesław Szczodry; Sieciech i Bolesław Krzywousty; Zygmunt August i Jan Kochanowski; gen. Władysław Anders i gen. Stanisław Maczek; prymas Wyszyński i św. Jan Paweł II; ksiądz Jerzy Popiełuszko i gen. Wojciech Jaruzelski; Anna Walentynowicz i Zbigniew Herbert.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Historia żywa

Prowadziła: Dorota Truszczak

Gość: Prof. Andrzej Nowak (znawca historii politycznej i myśli politycznej Europy Wschodniej XIX-XX wieku, historii stosunków polsko-rosyjskich, publicysta, nauczyciel akademicki, sowietolog, profesor nauk humanistycznych, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego, profesor zwyczajny w Instytucie Historii Polskiej Akademii Nauk)

Data emisji: 1.10.2016

Godzina emisji: 15.13

gs/jsz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dzieje Polski. "Bez chrztu nie byłoby narodu"

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2016 19:11
- Jakaś forma politycznej organizacji, w której większa, ponadplemienna społeczność jest poddana strukturze władzy, musiała istnieć już przed 966 rokiem. Inaczej nie byłoby decyzji o chrzcie, a także Gniezna. Ale o narodzie trudno jeszcze mówić - wyjaśnia prof. Andrzej Nowak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Między wschodem i zachodem - imperium Bolesława Chrobrego

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2016 16:12
Niemiecki kronikarz Adam z Bremy pół wieku po śmierci Bolesława Chrobrego napisał o nim: król arcychrześcijański - tego tytułu używali później władcy Francji. Czy dziedzictwo Chrobrego to wolność od imperium, czy raczej wolność przez własne imperium?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska w NATO. Postulowano to od 1976 roku

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2016 18:30
- Pomysł wejścia Polski do NATO pojawił się w czasie, gdy był całkowicie nierealny - mówił w Jedynce prof. Andrzej Nowak.
rozwiń zwiń