Spór o Henryka Brodatego i zniemczenie Śląska

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2016 17:55
Henryk I Brodaty, dzierżący tron krakowski w burzliwych czasach rozbicia dzielnicowego, do dziś budzi spory wśród historyków. - Chodzi o sprawę zniemczenia i odłączenia się Śląska, a także o to, czy książę mógł zjednoczyć państwo 100 lat przed Łokietkiem - mówi prof. Andrzej Nowak.
Audio
  • Prof. Andrzej Nowak o Henryku Brodatym i Henryku Pobożnym (Jedynka/Historia żywa)
Henryk Brodaty
Henryk BrodatyFoto: Domena publiczna

Henryk Brodaty krytykowany jest za sprowadzenie na Śląsk osadników niemieckich oraz popieranie imigracji niemieckich kupców i rzemieślników. Z drugiej strony uważany jest za jednego z najwybitniejszych władców polskich swoich czasów, który marzył o przywróceniu jedności państwa. W tym duchu wychował swojego syna Henryka Pobożnego, w którym miał wsparcie.

Relacje ojca i syna należały do wyjątkowo dobrych w tych trudnych czasach zmagań o władzę wśród Piastów. Henryk Pobożny stał wiernie u boku ojca i wspierał jego politykę, ale nie był bezwolnym narzędziem. Dlaczego marzenie Henryka I Brodatego i jego syna Henryka II Pobożnego o zjednoczeniu państwa nie ziściło się? O tym w audycji.

***

Tytuł audycji: Historia żywa

Prowadziła: Dorota Truszczak

Gość: prof. Andrzej Nowak (historyk, publicysta, nauczyciel akademicki, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego, profesor zwyczajny w Instytucie Historii Polskiej Akademii Nauk)

Data emisji: 29.10.2016

Godzina emisji: 15.12

mg/jp

Czytaj także

Bolesław III Krzywousty. Mąż stanu i okrutnik

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2021 05:40
Swoim testamentem Bolesław określił zasady dziedziczenia i sprawowania władzy w państwie po swojej śmierci. Decyzja ta zapoczątkowała rozbicie dzielnicowe Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Władysław Łokietek – od zera do bohatera

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2016 16:20
Nic nie zapowiadało jego kariery. Pod koniec XIII wieku, w czasie największego rozbicia dzielnicowego, Władysław Łokietek był jedynie dziedzicem niewielkiego skrawka Kujaw.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Najazd rycerzy i palenie czarownicy na zamku Grodno

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2016 12:29
Grzegorz Sanik zaprasza na historyczną rekonstrukcję najazdu średniowiecznych rycerzy na położony w północnej części Gór Wałbrzyskich, na wysokiej skale, zamek Grodno.
rozwiń zwiń