X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czy Bolesław Wstydliwy chciał odbudowy królestwa?

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2016 16:15
Rządy Bolesława V Wstydliwego w Krakowie trwały 36 lat (1243-1279). W okresie 200-letniego rozbicia dzielnicowego był on pod tym względem rekordzistą wśród książąt piastowskich.
Audio
  • Jak książę Bolesław Wstydliwy i jego żona Kinga zmienili historię Polski? (Historia żywa/Jedynka)
Portret Bolesława V Wstydliwego autorstwa Jana Matejki
Portret Bolesława V Wstydliwego autorstwa Jana Matejki Foto: Wikipedia/Domena publiczna

pap_20140124_0WK 1200.jpg
Bolesław Śmiały. Król, którego zgubiła ambicja?

"Działalność prawno-gospodarcza Bolesława nasuwa porównanie z polityką gospodarczą wielkiego króla, tego co zastał Polskę drewnianą a zostawił murowaną" – napisał Julian Krzyżanowski. Czy książę krakowski i sandomierski, ostatni przedstawiciel małopolskiej linii Piastów był, czy nie był rzecznikiem odbudowy królestwa?

Panowanie Bolesława Wstydliwego to także czas odnowy Kościoła. W XIII wieku Polska wydała troje świętych, w tym jego żonę Kingę - patronkę Polski -  i siedmioro błogosławionych. 

W jakim stopniu książę Bolesław i Kinga zmienili historię Polski, co im się udało, a co nie, dowiesz się z nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Historia żywa

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: prof. Andrzej Nowak (historyk, publicysta, nauczyciel akademicki, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego, profesor zwyczajny w Instytucie Historii Polskiej Akademii Nauk)

Data emisji: 5.11.2016

Godzina emisji: 15.11

gs/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mieszko I nie chciał, aby Bolesław Chrobry został królem?

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2016 16:00
By zdobyć władzę sprzeciwił się testamentowi ojca dokonując pierwszego w historii Polski zamachu. Bolesław Chrobry syn Mieszka I przejął po ojcu państwo obejmujące dwie trzecie dzisiejszej Polski. Dlaczego Mieszko pominął swojego pierworodnego? Jakie były konsekwencje tej decyzji? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sieciech - opiekun i rywal Bolesława Krzywoustego

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2016 16:39
Sieciech to drugi (poza Masławem) udokumentowany możny spoza kręgów dynastycznych, który swoimi działaniami dążył do jawnego przejęcia władzy w Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spór o Henryka Brodatego i zniemczenie Śląska

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2016 17:55
Henryk I Brodaty, dzierżący tron krakowski w burzliwych czasach rozbicia dzielnicowego, do dziś budzi spory wśród historyków. - Chodzi o sprawę zniemczenia i odłączenia się Śląska, a także o to, czy książę mógł zjednoczyć państwo 100 lat przed Łokietkiem - mówi prof. Andrzej Nowak.
rozwiń zwiń