Jagiełło i Jadwiga - małżeństwo królów

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2016 17:00
Do polskiego panteonu jako jedni z najpopularniejszych władców Polski weszli Litwin i Andegawenka. Tak też zatytułował swoją popularną książkę znawca epoki prof. Stefan Kuczyński.
Audio
  • Prof. Andrzej Nowak o królowej Jadwidze i królu Jagielle (Historia żywa/Jedynka)
Jadwiga Andegaweńska i Władysław Jagiełlo, Poczet królów i książąt polskich
Jadwiga Andegaweńska i Władysław Jagiełlo, "Poczet królów i książąt polskich"Foto: Jan Matejko/domena publiczna

Andegawenka to Jadwiga, węgierska królewna z francuskiej dynastii Andegawenów, jednocześnie wnuczka Elżbiety Łokietkówny, koronowana w 1384 roku, w wieku 10 lat, na króla Polski.

Litwinem był natomiast Władysław II Jagiełło, jej o 20 lat starszy mąż, wielki książę litewski, ostatni pogański władca Europy. Dlaczego tak pochlebnie zapisali się w naszej pamięci i historii Polski ci władcy z XIV i XV wieku? O tym w audycji.

***

Tytuł audycji: "Historia żywa"

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: prof. Andrzej Nowak (historyk, publicysta, nauczyciel akademicki, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego, profesor zwyczajny w Instytucie Historii Polskiej Akademii Nauk)

Data emisji: 19.11.2016

Godzina emisji: 15.11

mg/kul

Czytaj także

Bolesław Śmiały. Król, którego zgubiła ambicja?

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2016 16:00
- Można się zastanowić nad moralnym aspektem tej historii, w jaką układa się los Bolesława zwanego Szczodrym, a później Śmiałym. Jego ojciec, Kazimierz przez długie lata zmagał się z odzyskaniem utraconego dziedzictwa. Był skromny, ograniczał ambicję, czego symbolem był brak koronacji - przypomina prof. Andrzej Nowak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy Bolesław Wstydliwy chciał odbudowy królestwa?

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2016 16:15
Rządy Bolesława V Wstydliwego w Krakowie trwały 36 lat (1243-1279). W okresie 200-letniego rozbicia dzielnicowego był on pod tym względem rekordzistą wśród książąt piastowskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ojciec i syn: Władysław Łokietek i Kazimierz Wielki

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2016 16:31
- Kojarzymy go z niewielkim wzrostem, ale część historyków uważa, że ten przydomek przylgnął do księcia nie ze względu na jego posturę, ale na pochodzenie z najmniejszego księstewka z rozdrobnionej ziemi Królestwa Polskiego stad to pogardliwe określenie - tłumaczył historyk Andrzej Nowak.
rozwiń zwiń