X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Król kontra wicekról. Stefan Batory i Jan Zamoyski

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2016 16:00
- Obaj Batory i Zamoyski wynieśli część swoich przekonań ze studiów, które przebiegały w jednym miejscu w pewnym momencie, w Padwie - przypomina prof. Andrzej Nowak
Audio
  • Niezwykłe starcie. Stefan Batory kontra Jan Zamoyski (Historia żywa/Jedynka)
Obraz Stefan Batory pod Pskowem pędzla  Jana Matejko
Obraz "Stefan Batory pod Pskowem" pędzla Jana MatejkoFoto: domena publiczna/Wikipedia

Hołd Pruski 663.jpg
Jak Zygmunt Stary i Bona zmienili historię naszego kraju?

Jak dodaje gość Doroty Truszczak Stefan Batory nie był oczywstym kandydatem dla elit szlacheckich. - To one urabiały opinie mas uprawnionych do głosowania, a uprawniony do głosowania był każdy szlachcic posesjonat. Tę zasadę przeforsował nie kto inny jak Jan Zamoyski - mówi prof. Nowak. 

Jak syn wojewody siedmiogrodzkiego Stefana Batorego został naszym władcą, królem-legendą i pogromcą Moskwy? A jak syn kasztelana chełmskiego Jana Zygmunta – stał się najbogatszym magnatem Europy i prawą ręka Batorego, wicekrólem jak nazywali Zamoyskiego podobno już mu współcześni? I jak Batory i Zamoyski zmienili historię Polski? Jakiego wybiegu użyto, aby zapewnić Stefanowi Batoremu udaną elekcję? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji. 

***

Tytuł audycji: Historia żywa

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: prof. Andrzej Nowak (historyk, publicysta, nauczyciel akademicki, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego, profesor zwyczajny w Instytucie Historii Polskiej Akademii Nauk)

Data emisji: 17.12.2016

Godzina emisji: 15.11

gs

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zbigniew Oleśnicki kontra Kazimierz Jagiellończyk. Starcie dwóch wizji średniowiecznej Polski

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2016 17:00
- Zbigniew Oleśnicki, to wybitna postać na skalę europejskiej historii. Jego pozycja na dworze Władysława Warneńczyka i w ostatnich latach panowania Władysława Jagiełły była pozycją, jaką zdobył sobie kardynał Richelieu na dworze Burbonów w XVII wieku. Właściwie był ważniejszy od króla - przypominał prof. Andrzej Nowak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zygmunt II August i jego sekretarz Jan Kochanowski

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2016 16:11
Zygmunt II August – ostatni Jagiellon na polskim tronie i Jan Kochanowski twórca poezji polskiej, nowoczesnego języka poetyckiego - łączy ich nie tylko złoty wiek kultury polskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan III Sobieski - człowiek bez skazy?

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2016 16:30
Król Jan III Sobieski – świetnie wykształcony, obyty w świecie poliglota, o zainteresowaniach naukowych i wielkich dowódczych talentach, co udowodnił nie tylko w bitwie pod Wiedniem.
rozwiń zwiń