Król kontra wicekról. Stefan Batory i Jan Zamoyski

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2016 16:00
- Obaj Batory i Zamoyski wynieśli część swoich przekonań ze studiów, które przebiegały w jednym miejscu w pewnym momencie, w Padwie - przypomina prof. Andrzej Nowak
Audio
  • Niezwykłe starcie. Stefan Batory kontra Jan Zamoyski (Historia żywa/Jedynka)
Obraz Stefan Batory pod Pskowem pędzla  Jana Matejko
Obraz "Stefan Batory pod Pskowem" pędzla Jana MatejkoFoto: domena publiczna/Wikipedia

Hołd Pruski 663.jpg
Jak Zygmunt Stary i Bona zmienili historię naszego kraju?

Jak dodaje gość Doroty Truszczak Stefan Batory nie był oczywstym kandydatem dla elit szlacheckich. - To one urabiały opinie mas uprawnionych do głosowania, a uprawniony do głosowania był każdy szlachcic posesjonat. Tę zasadę przeforsował nie kto inny jak Jan Zamoyski - mówi prof. Nowak. 

Jak syn wojewody siedmiogrodzkiego Stefana Batorego został naszym władcą, królem-legendą i pogromcą Moskwy? A jak syn kasztelana chełmskiego Jana Zygmunta – stał się najbogatszym magnatem Europy i prawą ręka Batorego, wicekrólem jak nazywali Zamoyskiego podobno już mu współcześni? I jak Batory i Zamoyski zmienili historię Polski? Jakiego wybiegu użyto, aby zapewnić Stefanowi Batoremu udaną elekcję? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji. 

***

Tytuł audycji: Historia żywa

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: prof. Andrzej Nowak (historyk, publicysta, nauczyciel akademicki, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego, profesor zwyczajny w Instytucie Historii Polskiej Akademii Nauk)

Data emisji: 17.12.2016

Godzina emisji: 15.11

gs

Czytaj także

Zbigniew Oleśnicki kontra Kazimierz Jagiellończyk. Starcie dwóch wizji średniowiecznej Polski

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2016 17:00
- Zbigniew Oleśnicki, to wybitna postać na skalę europejskiej historii. Jego pozycja na dworze Władysława Warneńczyka i w ostatnich latach panowania Władysława Jagiełły była pozycją, jaką zdobył sobie kardynał Richelieu na dworze Burbonów w XVII wieku. Właściwie był ważniejszy od króla - przypominał prof. Andrzej Nowak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zygmunt II August i jego sekretarz Jan Kochanowski

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2016 16:11
Zygmunt II August – ostatni Jagiellon na polskim tronie i Jan Kochanowski twórca poezji polskiej, nowoczesnego języka poetyckiego - łączy ich nie tylko złoty wiek kultury polskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan III Sobieski - człowiek bez skazy?

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2016 16:30
Król Jan III Sobieski – świetnie wykształcony, obyty w świecie poliglota, o zainteresowaniach naukowych i wielkich dowódczych talentach, co udowodnił nie tylko w bitwie pod Wiedniem.
rozwiń zwiń