Zygmunt III Waza i hetman Żółkiewski - pogromcy Moskwy

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2016 10:00
Urodził się w  szwedzkiej niewoli, został królem Polski dzięki wojnie domowej, choć Jan Zamoyski nazwał go "niemą zmorą ze Szwecji" udzielił mu poparcia i Zygmunt III Waza (1566-1632), jako 21-latek objął tron Polski w 1587 roku, po śmierci Stefana Batorego.
Audio
  • Zygmunt III Waza i Hetman Zółkiewski (Historia Żywa/Jedynka)
Portret konny Zygmunta III Wazy na tle oblężenia Smoleńska, autorstwa Tomasz Dolabella
Portret konny Zygmunta III Wazy na tle oblężenia Smoleńska, autorstwa Tomasz DolabellaFoto: Wikipedia/Domena publiczna

Stefan Batory pod Pskowem Jan Matejko1200.jpg
Król kontra wicekról. Stefan Batory i Jan Zamoyski

Jego epoka to okres wiecznych konfliktów i zwycięskich bitew, których mało które czasy miały tyle. W wielu wojnach dowodził Stanisław Żółkiewski – hetman wielki koronny pogromca Moskwy, zdobywca Kremla, którego współcześni także krytykowali za współudział w straceniu Samuela Zborowskiego.

Dlaczego 21-letni Zygmunt III Waza został królem Polski, a nie np. Anna Jagiellonka, także córka Zygmunta Starego ale i żona   zmarłego króla Stefana Batorego?

- Żywe wciąż było to przeświadczenie, że naturalnym władcą jest raczej mężczyzna niż kobieta. Poszukiwano kogoś, kto byłby równie jak Jagiellonka związany ze starą, dobrze wspominaną dynastią jagiellońską. Zygmunt - syn Katarzyny Jagiellonki, wydanej za szwedzkiego księcia Jana Wazę, wydawał się szczególnie wdzięcznym kandydatem. Ale to nie była jedyna kandydatura na elekcji. Głównym kontrkandydatem był Habsburg, którego popierał ród Zborowskich. Trzecim, poważnym kandydatem był Fiodor Car, ostatni z dynastii Rurykowiczów, syn Iwana Groźnego, ale ten nie zorganizował swej partii tak, by walczyła z bronią w ręku o jego wybór - tłumaczył prof.Nowak.

Kilka dni po już dokonanej elekcji Zygmunta III Wazy grupa opozycyjna przeforsowała kontrkandydata habsburskiego i to pole bitewne musiało rozstrzygnąć,  który z kandydatów koronę zdobędzie. - O tym,że królem został Zygmunt przeważyła zdolność wojskowa i determinacja Hetmana Wielkiego Jana Zamojskiego - wyjaśniał historyk.

Czy było to najlepszy dla Polski wybór? Dlaczego o Zygmuncie III Wazie mawiano "Niema zmora ze Szwecji"? Jak król radzil sobie z opozycja ze strony szlachty? Jak Zygmunt III Waza, który trzymał dwie korony i chciał trzecią moskiewską oraz hetman wielki koronny Stefan Żółkiewski wódz w wielu wojnach wpłynęli na historię Polski?

Więcej w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: "Historia żywa"

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: prof. Andrzej Nowak (historyk , publicysta, sowietolog, członek Narodowej Rady Rozwoju, autor "Dziejów Polski")

Data emisji: 24.12.2016

Godzina emisji: 15.10

gs/ab

Czytaj także

Zbigniew Oleśnicki kontra Kazimierz Jagiellończyk. Starcie dwóch wizji średniowiecznej Polski

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2016 17:00
- Zbigniew Oleśnicki, to wybitna postać na skalę europejskiej historii. Jego pozycja na dworze Władysława Warneńczyka i w ostatnich latach panowania Władysława Jagiełły była pozycją, jaką zdobył sobie kardynał Richelieu na dworze Burbonów w XVII wieku. Właściwie był ważniejszy od króla - przypominał prof. Andrzej Nowak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak Zygmunt Stary i Bona zmienili historię naszego kraju?

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2016 16:00
Na czasy rządów Zygmunta Starego przypadł hołd pruski. Bona doprowadziła do koronowania ich syna Zygmunta Augusta za życia króla.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zygmunt II August i jego sekretarz Jan Kochanowski

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2016 16:11
Zygmunt II August – ostatni Jagiellon na polskim tronie i Jan Kochanowski twórca poezji polskiej, nowoczesnego języka poetyckiego - łączy ich nie tylko złoty wiek kultury polskiej.
rozwiń zwiń