Tadeusz Kościuszko i książę Józef Poniatowski w walce o niepodległość

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2017 16:10
Tadeusz Kościuszko – inżynier wojskowy, słynny budowniczy amerykańskich twierdz i przywódca insurekcji oraz książę Józef Poniatowski - bratanek króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, urodzony w Wiedniu, Polak z wyboru, który nie opuścił Napoleona.
Audio
  • Prof. Andrzej Nowak o sukcesach i porażkach Tadeusza Kościuszki i ks. Józefa Poniatowskiego w służbie ojczyźnie (Historia żywa/Jedynka)
Józef Chełmoński Modlitwa przed bitwą (Racławice)
Józef Chełmoński "Modlitwa przed bitwą (Racławice)Foto: domena publiczna/Wikipedia

Tadeusz_Kościuszko.jpg
Tadeusz Kościuszko - bohater Polaków, Białorusinów, Amerykanów

Napoleon nazywał go "bohaterem północy". Thomas Jefferson "najczystszym synem wolności". Caryca Katarzyna Wielka "bestią". Juliusz Verne umieścił jego portret w gabinecie Kapitana Nemo w książce "20 000 mil podmorskiej żeglugi". 

Tadeusz Kościuszko, bo o nim mowa, to bohater narodowy Polski i Stanów Zjednoczonych. Swoją inżynierską wiedzą zasłużył się w walce o niepodległość tych drugich. W ojczyźnie został przywódcą powstania w obronie Konstytucji 3 Maja i niepodległości, które mimo heroicznej walki zakończyło się klęską i III rozbiorem. Dlaczego w rosyjskiej niewoli podpisał tzw. "lojalkę", co niektórzy historycy nazywają najczarniejszą kartą jego życia?

W roku 1769, kiedy Kościuszko miał 23 lata i wyjeżdżał jako absolwent Szkoły Rycerskiej na stypendium do Paryża, urodził się książę Józef Poniatowski, w czasach napoleońskich naczelny wódz wojsk polskich Księstwa Warszawskiego, który zdobył Lublin, Zamość, Kraków, sięgnął do Lwowa. W 1813 roku poległ w Bitwie Narodów pod Lipskiem, która była próbą rozbicia przez boga wojny trzech rozbiorców Polski. Czy zginął od kuli swoich francuskich sojuszników jak sugerują współcześni badacze?

O ich sukcesach i porażkach w służbie ojczyźnie opowiada w audycji prof. Andrzej Nowak. 

***

Tytuł audycji: Historia żywa

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: prof. Andrzej Nowak (historyk, publicysta, sowietolog, członek Narodowej Rady Rozwoju)

Data emisji: 4.02.2017

Godzina emisji: 15.11

gs/ab


Czytaj także

Wizje Polski Augusta II Mocnego i Stanisława Konarskiego

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2017 16:30
- Przydomek nadany królowi Augustowi II kojarzy nam się z legendami o niezwykłej jego sile fizycznej. Są nawet zachowane podkowy z certyfikatem potwierdzającym, że łamał je osobiście. Były też słynne pojedynki Augusta II z innym siłaczem - Piotrem I - wyjaśniał historyk, prof. Andrzej Nowak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stanisław August Poniatowski i upadek Rzeczpospolitej

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2017 16:00
Od zachwytu po nienawiść – tak skrajne emocje budził król Stanisław August Poniatowski już za życia.
rozwiń zwiń